Cüneyt Özdemir'den sağlıkta ABD - Türkiye karşılaştırması: Mart ayına randevu verdiler
CNN Türk'te yayınlanan 5N1K'nın yapımcısı gazeteci Cüneyt Özdemir, ABD sağlık sistemiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özdemir, ABD'de hastanede dört ay sonrasına randevu verdiklerini, Amerikalıların bir dolgu için bile 12 bin dolar ödediğini söyledi. Pek çok insanın tedavi için Türkiye'ye gittiğini aktardı.
Cüneyt Özdemir'den sağlıkta ABD - Türkiye karşılaştırması: Mart ayına randevu verdiler
22 Kasım 2019 08:33 - CNN TURK

CNN Türk'te yayınlanan 5N1K'nın yapımcısı gazeteci Cüneyt Özdemir, sağlık sorunuyla ilgili Amerika'daki tedavi sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. YouTube hesabından paylaştığı videoda ABD'deki sağlık sistemine değinen Özdemir şunları söyledi:


"Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da bir doktora gittim. Çok endişe duyduğum, birkaç günü kâbusla geçen, hayatı tekrar gözden geçirdiğim sağlık tehlikesi yaşadım. Biyopsiler oldu, temiz çıktı, halledilebilir çıktı. Ben de çok sevindim. Eşeği kaybettik yine bulduk.


Buraya geldim, dedim ki doktora gidelim. Mart ayına randevu verdiler Mart. Hangi aydayız? Daha Kasım'ın sonundayız. 4 ay sonraya. Ki baya sağlık sigortamız var ona rağmen.


Şimdi burada bu bir efsane zaten. Dişine bir şey olur; 3 bin dolar, 4 bin dolar, 10 bin dolar dolguya para alıyorlar. Vallahi şaka değil; 60-70 bin liraya.


Yine bana diyeceksiniz ki 'ulan yine bu Cüneyt iyice yandaşa bağladı' Peki bu Cüneyt yine bağlamış olsun ama inanın pek çok insan dişini yaptırmaktan, herhangi bir sağlık sektöründeki bir şeye kadar için Türkiye'ye gitmeyi tercih ediyorlar. Daha kolay daha basit.


Şehir hastaneleri tartışılıyor, şu tartışılıyor bu tartışılıyor ama böyle bir pratiklik de var. Burada 4 ay sonraki sistemi inanın Türkiye'de kendiniz devlet sistemindeki sigortayla daha çözebileceğiniz bir sistem var gibi gözüküyor."


 
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
17
1) Tuğrul (Dişhekimi )
22.11.2019 22:45:07
Protez yapılacak hastaya(alt-üst çene) 77 lira 40 kuruş katkı payı var deyince "bir de benden para mı alacaksın" diyenler var.. Bedavacılık öyle yerleşti ki, çok değerli olan sağlık hizmetine 10-20 lira ücret vermeye çıldıranlar var... Hekimlerin ücretini her sene azalt, baktıkları hasta sayısını her sene artır... Böyle tabii ki bedavaya sağlık hizmeti verilir... Bırakın gelişmiş ülkeleri, Afganistan, Irak gibi ülkelerde dahi hekimler bizdeki gibi maddi sıkıntı çekmiyor... Dünyanın hiçbir ülkesinin vatandaşına, ilkokul mezunu karayolları işçisinin dişhekiminden daha çok maaş, daha çok emekli maaşı, daha çok emekli ikramiyesi aldığını anlatamazsın..
People
11
2) asi (uzman)
22.11.2019 18:47:31
Sayın Özdemir,
Herşeyi söylemeye yazmayı cesaretiniz varda, konu doktor ve sağlık çalışanları olunca küçük dilinizi yutuyorsunuz. Hatta o kadar çok yaklaşıp hiç mevzu etmemenizde güçlü bir gazeteci olmadığınızı gösteriyor. Bu ülkede sağlık hizmetleri ve sağlık sistemi, doktor ve sağlık çalışanların emeğinin sömürülmesi üzerine kurulmuştur. Kimsenin dönüşüm yaptığı yapabildiği yok. Asıl olan sömürülmüş ve sömürülmeye devam eden doktor emeğidir.
Sayın Özdemir bir sorsanıza bakalım Amerika da, imam ve polis doktor kadar para alabiliyor mu ?
Bir muayene 2-3 dolara yapılıyor mu ?
Bir ameliyat 75 Dolara yapılıyor mu ?
Biz bu soruların cevabını çoktan ve yaşayarak biliyoruz ama siz daha yeni öğrenmişsiniz anlaşılan. Çünkü yaptığımızın işin ne kadar riskli ve zor emek gerektirdiğini biz zaten biliyoruz. Fakat bildiği halde görmezlikten gelinerek yönetiliyoruz. Medeni ülkelerde sağlıkçının hakkı yenmiyor veya ona göre aldığı ücrete göre risk alıyor çalışıyor.
Sayın Özdemir sizde herkes gibisiniz. Sağlıkta olan olumlu görüntünün sahibini göremeyecek kadar körleşmişsiniz.
People
5
3) Dr (dr)
22.11.2019 17:05:04
Adamlarda nitelik, bizde nicelik ön planda. Nicelikte önde olmamiz ABD den daha nitelikli oldugumuz anlamina gelmez.
People
40
4) Ali (Diş hekimi)
22.11.2019 15:29:37
5.400 tl Diş hekimine maaş verirsen tabiki bedavaya yaparsın.. Sayın Özdemir hazır Amerikadayken Diş Hekimlerinin gelirlerini de kıyaslasın..
People
38
5) Yusuf (Ak)
22.11.2019 10:40:37
Bu devletimizin iyi sağlık politikasından kaynaklanmıyor. Ucuza hekim çalıştırmakla ilgili. Hindistan da uygun mesela.
People
131
6) Dr.Gökhan Gökçe (Beyin Cerrahı)
22.11.2019 09:35:29
Bizde de sağlık hizmetleri o kadar rahat ki.... rahatlıktan doktor dövüp doktor öldürüyorlar, hamile doktoru yerde tekmelerler, Türkiye'de çok azla yetindiği, çoğu dünya ortalamasının çok çok altında emeğinin karşılığını aldığı halde hala tüm azmi ve iyi niyetiyle çalışan çok deneyimli, bilgili bir sağlık çalışan kitlemiz var...İster inanın ister inanmayın Türkiye'nin gıptayla bakılacak sağlık insan kaynağı mevcuttur. Gece 23 lere kadar poliklinikler açık, çal kapıyı pardon çalmadan da istediğin doktora ulaşırsın, yurt dışında 40.000 dolara yapılan ameliyatı 4.500 TL ye yaptırırsın mesela bizim hastanelerde, belim ağrıyor, başım ağrıyor diyip git bakayım ABD de de bir beyin cerrahına da görelim... ancak rüyanızda görürsünüz. Türkiye'de alacağınız bir sağlık hizmetinin hala kıymetini bilmez ve bu hizmeti can siparene veren insanlara sağlık şiddeti ve terörü estirirsiniz bizi yakan yedimiz yumruğun acısı değil o yumruğun nefsimizde oluşturduğu kırıklık. Ama ne gariptir yine de Türk sağlık çalışanları ne isaya yaranabilmiştir ne musaya...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)