D vitamini eksikliği olanlarda 2 kat daha fazla MS riski!
Yapılan geniş çaplı bir araştırmada, düşük D vitamini seviyelerinin MS riskini iki kat arttırdığı görüldü.
D vitamini eksikliği olanlarda 2 kat daha fazla MS riski!
15 Eylül 2017 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’ndan Kassandra Munger ve ekibi, D vitamini eksikliğinin, beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın tahribatı olarak tanımlanan Multiple Skleroz(MS) hastalığı üzerindeki etkilerini araştırdı.

 

Neurology’de “25-Hydroxyvitamin D deficiency and risk of MS among women in the Finnish Maternity Cohort” başlığıyla yayımlanan çalışmada, MS hastalığı bulunmayan 800 binden fazla hamile kadından alınan kan örnekleri değerlendirildi. Finlandiya’daki hamile kadınlardan 1983 yılında elde edilen bu 1.8 milyon kan örneği, aynı kadınların 2004 yılındaki kan örnekleri ve MS hastalığı verileriyle karşılaştırıldı. Değerlendirmede, D vitamini eksikliği olan kadınların iki kat daha fazla MS riski bulunduğu görüldü.

 

Araştırmacılar, tüm ülkelere D vitamini seviyelerinin arttırılmasıyla ilgili sağlık girişimlerini güçlendirmeyi öneriyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Nureddin VURGUN (Pediatrist)
18.09.2017 08:43:21
D vitamini uygulamasının kimseye bir maddi getirisi yoktur çünkü 1 amp D vitamin 2 TL gibi bir ederi var ancak D vitamini eksikliğinin çocuklarda yaptığı rikets osteomalazi, raşitik pnömopati sık solunum yolu enfeksiyonları, bilimsel kanıtlanmış çeşitli kanser türleri gibi daha birçok hastalığı önleyicidir. Dr. Ahmet Şen'in de belitrriği gibi evden çıkmayan çocuklarımız ve annelerinde %70'den fazlasında şu aylarda bile yaptığımız ölçümlerinde D vitamini 30 altında bulunmaktadır. Çok ucuz kimseye rant sağlaması mümkün olmayan bir tedavinin neresi soytarılık, bir hekim olarak meslektaşlarımızın deontolojik kuralları ihmal ediyor olması beni düşündürdü.
People
5
2) Arzu özoğul (Ev hanımı )
16.09.2017 11:26:38
Bendede d Vit eksikliği var seviye 7 ve bir aydan beri sürekli gunesleniyorum ilaçta aldım başka bi öneriniz varmi korkuyorum
People
4
3) bethune (doktor)
16.09.2017 01:39:12
D vitamini, hastanelerin çoğunda test panellerine eklendiğinden beri durumun ciddiyeti daha çok ortaya çıkıyor. Hatta insanlar, acaba D vitamini ölçümünde sorun mu var diye merak etmeye başladı. Zaten sadece ülkemizin sorunu değil, D vitamini eksikliği global bir sorundur çünkü modern şehir hayatında aslında kaçınılmaz bir sonuçtur. Sağlık bakanlığı, boş işlerle uğraşacağına, bu halk sağlığı problemi üzerinde ciddi bir çalışma yapmalıdır.
People
5
4) ahmet kemal (hekim)
15.09.2017 20:12:45
d vitamini fazlası zarar.. ayrıca ölçen kitler yüzde yüz doğru ölçmüyor.. artık herkes vitamin doktoru oldu..
People
10
5) ahmet şen (DR)
15.09.2017 15:59:05
Bir hekime böyle hitab yakışmıyor.Türkiye insanının en az %70 İnde D Vit eksikliği olduğu saptanmış.Özellikle çocuklar gün ışığında dışarı yeterince çıkıyormu.Bilgsayar varken.
People
6
6) aydin sinal (hekim)
15.09.2017 13:05:20
su D vit. soytariligina artik bir son verin,milletin yeteri kadar kafasi karisti
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori