Dikkat! Bir anafilaksi olayı daha! 'Boğaz ağrısı için yapılan iğne öldürdü!'
MUĞLA'da, boğaz ağrısı şikayetiyle gittiği sağlık ocağında yapılan iğne ardından fenalaşarak yoğun bakımda tedaviye alınan Muğlaspor'un eski oyuncusu Okan Pınar'ın annesi 49 yaşındaki Nurcan Pınar öldü.
Dikkat! Bir anafilaksi olayı daha! 'Boğaz ağrısı için yapılan iğne öldürdü!'
03 Nisan 2017 - HÜRRİYET

MUĞLA-Evli ve 2 çocuk annesi Nurcan Pınar, geçen 29 Mart'ta Menteşe İlçesi Yerkesik Mahallesi'ndeki evlerinde rahatsızlanınca eşi Mehmet Pınar tarafından 12 No'lu Yerkesik Aile Sağlığı Merkezi'ne götürüldü. Boğazı ağrıyan Nurcan Pınar'ı muayene eden Dr. F.Ş., iddiaya göre ağrı kesici ve antibiyotik iğne yazarak eczaneden alınmasını istedi. Eczaneden getirilen iğnenin hemşire N.O., tarafından yapılmasından kısa süre sonra ev kadını Nurcan Pınar, "Bana bir şey oluyor. Kurtarın beni diyerek' fenalaştı. Ağzından köpük geldiği ve kustuğu belirtilen Pınar'ın kalbi durdu. Sağlık görevlilerinin müdahalesiyle kalbi çalıştırılan Nurcan Pınar, ambulansla Muğla'daki özel bir hastaneye kaldırıldı. Nurcan Pınar, dün sabah saatlerinde yoğun bakım servisinde kurtarılamadı.


En korkulan alerjik hastalık: Anafilaksi


Pınar'ın ölümü üzerine savcılık soruşturma başlattı. Muğla Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapılan Pınar'ın kesin ölüm nedeninin, ileri tetkiklerin ardından daha sonra kesinlik kazanacağı belirtildi. Halk Sağlığı İl Müdürlüğü yetkilileri, olayla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi.


Önemli karar: Hasta anafilaksiden öldü, doktor ve hemşire kusursuz bulundu


Yerkesik Orman İşletme Şefliği personelinden Mehmet Pınar, adalete güvenlerinin tam olduğunu belirterek, şöyle dedi:
"Doktor antibiyotik ve ağrı kesici olmak üzere iki iğne yazdı. Reçeteyle eczaneye giderek iğneleri aldım. Görevli hemşirenin iğneyi yapmasının ardından eşim Nurcan feryat etmeye başladı. Ağzından köpük geldiğini görünce, 'Eşim kesin öldü' dedim. O sırada zaten kendinde değildi. Kalbine masaj yapılıyordu. Eşimi o anda görünce elim ayağım boşaldı. Yaşama tutunur diye bekledik ama maalesef hayal kırıklığına uğradık. Savcılıktaki ifademde, 'Kim suçluysa cezasını çeksin' dedim. Adalete güvenimiz tam. Bu olayın kısa sürede aydınlatılacağına inanıyorum." 

Yaşamını yitiren Nurcan Pınar'ın cenazesinin, bugün öğle namazı ardından kılınacak namazla Milas İlçesi Kayabaşı Mahallesi'nde toprağa verileceği belirtildi. Muğlaspor'un eski futbolcusu Okan Pınar'ın da görev yaptığı askeri birlikten izin alarak annesinin cenazesine katılmak üzere Muğla'ya geldiği ifade edildi.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
12
1) süzer (dişhekimi)
04.04.2017 14:12:56
dişhekimliği nde nerdeyse tüm vakalara dental lokal anestezi var...korkuyorum bazen...istediğin kadar anamnez al..
People
22
2) Jane Doe (Dr)
04.04.2017 11:10:30
Maalesef her yapılan enjeksiyonda bu risk var. Hepimiz, hemşiresi doktoru sürekli diken üstündeyiz. Müdahale edip kurtarabilirsiniz de, müdahaleye rağmen hastayı kaybedebilirsiniz de. İdiosinkratik reaksiyondur. Doktor veya hemşire hatası değildir. Ölene rahmet kalanlara başsağlığı dilerim çok zor bir durum.

People
2
3) Seda (Hemșire )
03.04.2017 20:11:26
Asm lerde neden riskli ilaç yaparlar ki anlamıyorum
People
47
4) Uzm dr (Uzm dr)
03.04.2017 18:54:25
Kimsenin anafilaksi geçirmeyeceğinin garantisi yok. O nedenle her enjeksiyon sorasında çok temkinli olmak gerekiyor.
1-Öncelikle hastanın bilinen ilaç allerjisi olup olmadığını sorup dosyaya yazmak lazım.
2-Hasta her türlü enjeksiyon sonrası en az 30-60 dakika sağlık merkezinde izlenmeli
3-Enjeksiyon yapılan ortamda mutlaka adrenalin, oksijen ve temel yaşam desteği için gerekli ekipman bulundurulmalı.
4- İlaç allerjisi veya anafilaksi öyküsü veren her hasta allerji uzmanına yönlendirilmeli
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA