Dişte normalleşme dönemi başlıyor
Sağlık Bakanlığı, diş tedavilerinde de normalleşme sürecini başlattı.
Dişte normalleşme dönemi başlıyor
14 Temmuz 2020 08:44 - Hürriyet

Salgın sürecinde acil olmayan diş tedavilerine müdahale edilmemesini isteyen bakanlık, dişte acil ve zorunlu hizmetlerin alanını genişletti. Bakanlığın güncellediği sağlık kuruluşları rehberine göre, yapılabilecek diş tedavileri şöyle sıralandı:

DİKİŞ ALDIRMAK DA ACİLE GİRDİ

“Şiddetli diş ağrıları, apse veya bakteriyel enfeksiyonlar, ağrı veya yumuşak doku travmasına neden olan diş fraktürü (kemik kırılması), çene ve yüz bölgesi fraktürleri, hastanın havayolu açıklığını tehdit eden enfeksiyonlar. Radyoterapi ve kemoterapi alması planlanan ya da almakta olan ve organ nakli planlanan hastaların tedavileri, medikal sorunları için dental konsültasyon istenilen hastalar, dikiş alınması, ortodontik tedavi gören hastaların braket ve tellerinin kırılması sonucunda yumuşak dokuda oluşan yaralanmaya bağlı olarak gelişen ağrı veya enfeksiyonlar. Yeni doğan dudak - damak yarıklı hastaların beslenme plağı uygulamaları, biyopsi.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Hazal güler (Ev hanımı)
15.12.2020 13:51:53
Diş çene ameliyatlarına ne zaman başlanılacak ki acaba?
People
7
2) serkan (diş hekimi)
23.09.2020 09:59:16
yg(dr) isimli arkadaşa cevap: özel le devletin çalışma şartları bir değil hocam ,kamuda çalışan bir diş hekimi olarak 15-20 hasta bakıyoruz bunların hepsine işlem yaptığımızı düşünün.sağlık bakanlığıda diyorki aerosol lü işlem den sonra yarım saat oda havalandırılacak. biz nasıl 15 dk da bir hasta alıp bu kurala uyacaz.sistemde hasta çağrılma zamanı kayıtlı eğer işlem yaptıysam yarım saat dolmadan hastayı çağırırsam ve o geln hasta işlemini yapıp gittikten sonra covit kaparsa(hastaneden kapsın kapmasın virüsü)ilk bizim hastneyi söyleyecektir ve davacı bile olabilir doktor çağrılma zamanına uymayıp deyip,e sağlık bakanlığıda zaten topu bize atmış ve direk suçlu durumuna düşüyoruz ,hal böyleyken eski günlerdeki gibi nasıl çalışacaz? sağlık alanında bulaş riski açısından 1. sıradayız.filyasyonda sürüntü alırken bile tulum giyerek yaptık,diş kesimi için hasta ağzında ortalama 1 saat diş kesiyoruz ,o tulumla gözlüklerle n95 le 1 saat nasıl hasta ağzında milimetrik işlerle uğraşacaz.o gözlüklerin nasıl buğulandığını bilmiyorsunuz sanırım,bilseydiniz burda bu şekilde yorum yapmazdınız,klimalar kapalı zaten .özel hastanelerde büyük ameliyatlar yapılırken devlette mesala bi göz ameliyatı neden yapılmıyor?özeldeki adam riski göze alır yapar ekipmanı tamdır klinik şartları uygundur,benim çalıştığım semt polikliniğinde bakanlığın koyduğu odanın metrekare şartına uymadığı halde işlem yapılıyor.bilmeden yorum yapmayın,
People
15
3) SUZER (DT)
21.07.2020 11:37:59
ozel dıshekımlıgı ıslemlerı ıcın taleptede azalma var...hastalar dıs tedavılerını ekonomık nedenlerlede ertelıyorlar...bu surecte
People
25
4) yg (dr)
20.07.2020 16:32:18
Bulunduğum il ADSM'de 40 civarında diş hekimi var. 6 poliklinik çalışıyor. Diğerleri of. Randevusuz hasta kabul edilmiyor. Çok az hasta randevu alabiliyor. Tedavi anlamında hiç bir şey yapılmıyor. Hastalar dişime antibiyotik diye aile hekiminin yolunu tutuyor. Bu arada dışarıdaki özel diş poliklinikleri bayram ediyor. Aklınıza ne gelirse her türlü tedavi yapılıyor. Orda bulaş olmuyor. Ama devletin ADSM'inde bulaş olduğu için hiçbir tedavi yapılmıyor. Bu nasıl virüsse. Özelde bulaşmıyor. Devlette bulaşıyor. Akıllı her halde.
Aile hekimlerine bir yükte özelden gelen özellikle antibiyotikli reçeteler. Yazsan bir dert yazmasan başka dert. Hasta mağdur. Yazarsan 40 diş hekimi boş oturuyor. Onların işini yapıyorsun. Devlet senin antibiyotik yazdığını görüyor.
Doğru olan nedir anlamadım.
People
24
5) Mehmet (Esener )
15.07.2020 08:36:58
Aerosol saçan işlemler zorunlu durumlarda yapılıyor. Herkesin canı kıymetli. Hiç kimse de şunu demiyor: Covid-19 nedeniyle performans yapamayan sağlıkçıların ek ödemeleri ne olacak ?
People
12
6) Ali Rüzgar (Baytar)
14.07.2020 22:43:17
En iyi normalleşme dişlerini temiz tutmaktır.
People
26
7) ali mali (att)
14.07.2020 12:28:53
simdi dolgu yok,kanal tedavisi yok,temizlik yok..naail normallesme bu??
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)