Doçentlik başvurusu yapan bir çok akademisyen 'dil' mağduru olabilir
Doçentlik başvurusu yapan bir çok akademisyen 'dil' mağduru olabilir
22 Şubat 2016 - MEDİMAGAZİN

Okuyucumuzdan gelen bilgi:

Son zamanlarda ÖSYM ve YÖK’ün keyfi uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Doçentlik başvuruları ile ilgili olarak pek çok adayı ve akademisyeni mağdur edecek ve yargı yolunda hak arama mecburiyetini doğuracak bir uygulamaya imza atılmış oldu.

ÜAK’ın uygulamaya koyduğu bu son keyfi uygulamada TOEFL gibi ÖSYM’nin yabancı dil eşdeğerliğini kabul ettiği sınavların sadece yurt dışında ve ülkemiz devlet üniversitelerinin binalarında yapılmış olanlarının kabul edileceği, diğer sınav sonuç belgelerinin kabul edilmeyeceği yönündedir.

Böyle bir uygulama yapılmadan önce herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi, hali hazırda mevcut bu belgeleri kullanan kurum ve kişilerde zan altında bırakılmaktadır. Böyle bir uygulamanın belirli bir tarihten sonra uygulamaya koyulacağı belirtilmeden direkt uygulanması büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Yabancı dil eşdeğerliği kabul edilen sınavlarla ilgili bir sıkıntı var ise kamuoyuna acilen duyurulmalı ve bu tarihten itibaren geçerliliği ve denkliği gözden geçirilmelidir. Herhangi bir açıklama yapmadan sınava giren kişilerin bilgisi dışında doğrudan bir uygulamaya gitmek telafi güç sonuçlar doğurmaktadır. Mevcut durumda on binlerce kişinin yasal yollarla hakkını araması halinde hem yargı sistemine ağır bir külfet getirilecek, hem de muhatap kurumların saygınlığı zedelenecektir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Hakan okudan (Hekim)
26.02.2016 15:19:45
Dil sorunu kolej ve anadolu lisesinde okumamış 78 kusagının onunde kacaman bır takoz. Sırf bunun için yurtdusına çıkmayı dusunuyorum. Bende konusamayan ve yazamayan akademisyene karşıyım.
People
4
2) Hasan (Doktor)
24.02.2016 17:28:07
Yabancı dili bu kadar zorlaştırmak (YDS) bilimin önünde bir engel olarak durmaktadır. Özel okullardan mezun olmayanları çok zorlamaktadır. Yabancı dil sınavını geçmek için uğraşan akademisyenler ne ameliyat ne de bilimsel yayın yapmakla uğraşamamaktadırlar.
People
7
3) sami (op dr)
23.02.2016 02:15:31
Siz müsterih olun hiçbir sorun çıkmaz. Mağdur çıkarma teşebbüsünde ise evdeki bulgurdan olmayı hiçbir F tipi akademisyen istemez..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori