Doçentlik, profesörlük ve doktor öğretim üyeliğine atanmada kriterler değişti!
Yükseköğretim Kurulunca hazırlanan, doktor öğretim üyeliği, doçentlik ve profesörlüğe yükseltilme ve atanma işlemlerini düzenleyen Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı - Buna göre doktor öğretim üyeleri, ilgili yönetim kurulunun görüşü alındıktan sonra en az 1, en çok 4 yıl süre ile atanacak
Doçentlik, profesörlük ve doktor öğretim üyeliğine atanmada kriterler değişti!
12 Haziran 2018 -

Doktor öğretim üyeliği, doçentlik ve profesörlüğe yükseltilme ve atanma işlemlerini düzenleyen Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 6 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanması ile "yardımcı doçentlik" kadrosu yerine "doktor öğretim üyesi" kadrosu getirilmişti.


İşte ilk 1000'de yer alan tıp fakültelerimizin dünyadaki sıralaması!


Kanuni düzenlemenin ardından Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) hazırlanan doktor öğretim üyeliği, doçentlik ve profesörlüğe yükseltilme ve atanma işlemlerine ilişkin yeni düzenleme Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, doktor öğretim üyesi kadrolarına başvurabilmek için doktora veya tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık ya da sanatta yeterlik eğitimini tamamlamış olmak gerekecek.

Fakültelerde dekan, diğer birimlerde müdür, ilan edilen kadrolar için adayların durumlarını incelemek üzere, en az biri başka üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsünden olmak üzere adayın başvurduğu bilim alanı ile ilgili olan üç profesör veya doçenti, ilana son başvuru tarihinden itibaren 15 gün içinde tespit edecek.

Dekan veya ilgili müdür, yazılı görüşlerin alınmasından sonra ilk yönetim kurulu toplantısında aday veya adaylar hakkında ayrı ayrı görüş alacak. Bir açık kadroya birden fazla adayın başvurması halinde yönetim kurulu gerekçeli olarak tercihini belirtecek. Dekan veya ilgili müdür kanaat ve önerilerini rektöre sunacak. Rektör, atamanın yapılıp yapılmayacağına karar vererek gerekli işlemleri yürütecek.

Doktor öğretim üyeleri, ilgili yönetim kurulunun görüşü alındıktan sonra fakültelerde ilgili dekanın, diğer birimlerde müdürün önerisi ile rektör tarafından en az 1, en çok 4 yıl süre ile atanacak. Her atama süresinin sonunda görev kendiliğinden sona erecek. Görev süresi sona erenler ilgili yönetim kurulunun uygun görüşü üzerine rektör tarafından yeniden atanabilecek.

- Doçent kadrolarına atanma

Yükseköğretim kurumlarının doçent kadrolarına atama için belirlenen ek koşullar arasında sözlü sınavın yer alması halinde Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından oluşturulacak jüriler tarafından yapılacak bu sınavda başarılı olmak gerekecek. Ancak sözlü sınav sonucunda doçentlik unvanını kazananlar için ek koşul olarak sözlü sınavdan başarılı olma şartı getirilemeyecek.

Doçent kadrolarına atama ek koşulları arasında sözlü sınav şartı bulunan yükseköğretim kurumlarının doçent kadrolarına başvurmak isteyen adaylar için ayrıca sözlü sınav yapılacak.

Sözlü sınav jürisi, adayın başvurduğu bilim veya sanat alanına göre rektörün talebi üzerine ÜAK tarafından belirlenecek. Sözlü sınav jürisinde görev alabilmek için öğretim üyesinin devlet veya vakıf yükseköğretim kurumlarında profesör olarak atanmış olması gerekecek.

Sözlü sınav sürecini rektör yürütecek ve sonuçlandıracak. İlan edilen doçentlik kadrosuna birden fazla adayın başvurması halinde her bir aday için ayrı ayrı sözlü sınav yapılacak. Sözlü sınav sonunda yapılacak kapalı oturumda jüri adayın başarılı olup olmadığına üye tamsayısının salt çoğunluğuyla karar verecek.

Rektör, dosya inceleme sonuçlarına dayanarak üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü yönetim kurulunun gerekçeli görüşünü de aldıktan sonra doçent atama hakkındaki kararını verecek.

- Profesör kadrolarına atanma

Profesör kadrolarına atanabilmek için doçentlik unvanını aldıktan sonra en az 5 yıl, açık bulunan profesörlük kadrosu ile ilgili bir bilim alanında çalışmış olmak, kendi bilim alanında uluslararası düzeyde orijinal eserler vermiş olmak ve uygulama alanı bulunan dallarda uygulamaya yönelik çalışmalarda bulunmuş olmak gerekecek.

Profesörlük kadrosuna başvuran adayların durumlarını ve bilimsel veya sanatsal niteliklerini tespit etmek için üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü yönetim kurulunca, en az üçü başka üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsünden olmak üzere ilan edilen kadronun bilim veya sanat alanı ile ilgili en az 5 profesör, ilana son başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde seçilecek.

Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü yönetim kurulunun dosya inceleme raporlarını göz önünde tutarak alacağı karar üzerine, profesör kadrolarına rektör tarafından atama yapılacak.

- 2 yıl şartı

Profesörlük, doçentlik veya doktor öğretim üyesi unvanlarını kazananlar, her unvan dönemi içinde yükseköğretim kurumlarında fiilen 2 yıl görev yapmadıkları takdirde yükseköğretim kurumları dışındaki çalışmalarında bu unvanı kullanamayacaklar.

Doktor öğretim üyesi, doçent ve profesörlüğe yükseltilme ile atanma esnasında oluşturulan jürilere, yurt içinde yükseköğretim kurumlarında görev yapmakta olan yabancı uyruklu profesörler ile Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında görev yapmakta olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve yabancı ülke vatandaşı profesörler görevlendirilebilecek. 


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
22
1) Hasan Tahin (Dr)
19.06.2018 15:33:09
Ülkede her 6 ayda 1 doçentlik kriterleri değişiyor...
Bu sefer ki aynı gün yürürlüğe giriyor, bir sonraki başvurudan itibaren de değil...
People
11
2) A (İ)
17.06.2018 18:28:01
Bu siteye tüm doktorlar rumuz kullanmadan kendi isimleri ile yorum yazarsa ve çalıştıkları hastane ve bölümü de belirtirlerse 3 büyük faydası olur. 1- abuk sabuk yorum yazılmamış olur. 2- problemlerin çözümüne katkı sağlayacak öneriler yapılır böylece. Abuk sabuk yazanlardan kurtuluruz. 3- eleştiriler yerine gider , bakanlığa sesimizi duyurmuş oluruz. Böyle rumuzla yazmaya devam edersek kendi aramızda dertleşmiş oluruz sadece.
People
15
3) A (İ)
15.06.2018 14:13:43
Evet ben kamil ömürü kendi ismi ile korkmadan yorum yaptığı için tebrik ediyorum. Bir ara ben de yapmıştım, çalıştığım hastaneden tepki görmüştüm. Cesaret işi. Bakanlıkla da başın ağrıyabilir
People
26
4) Kamil Ömür (Uz.dr)
13.06.2018 23:50:07
Aylardır yorum yazmıyorum sarı çizmeli Kemal. Gerçek isminizle yorum bile yapamazsınız ondan sonra konuşursunuz. Site yönetimine kaç defa dedim. Gerçek isim dışı yorumları yayınlamayın. Onlarda haklı gerçek ismiyle yorum yapan 3 - 4 kişi ya var ya yok. Bu da hekim kitlesinin ne kadar korkak, pısırık, egosantrik olduğunu gösteriyor. Yazmayacağım yazmayacağım diyorum dayanamıyorum. Israrla kadro isterim kadro isterim. Yeter yahu. Kurum hekimi vardı sitede hatırlarsınız. Farklı isimlerle aynı formatta yazıyordu. Pes etti çocuk sonunda. Net maaşlara zam yapılmayacağını anladı artık yazmıyor.
People
21
5) Kemal (Dr)
13.06.2018 22:47:26
Bu sitede her habere her saat fikir üreten kamil ömür .sen nezaman mesai yapıyorsun. elinde tel. Poliklinik olmaz biraz işine bak
People
16
6) Op (Dr)
13.06.2018 21:41:53
Kamil abi senin anlattigin durumun tam tabiri akademik Ruhban sınıfı. belli bir grub buralara belli zamanlarda çöktü. Sizi çalıştırıp kendileri yönetir ayağına sömürü yor . Kadroyada başkalarının girmesine engel olup gücü elde tutuyor hakeden taze kan .doclar atandikca bu dürün duzelecek
People
15
7) Doc (Dr )
13.06.2018 20:45:35
Herkes hakettiği pozisyonda hakettiği ücreti alarak ehli olduğu işi yapmalı . Liyakat ilkesi.Bu memleketin çocuklarına . Ameliyat yapmayı öğretmek iyi doktor olmayi öğretmek .bilimsel olmayi ogretmek te.bizim misyonumuz .önümüzu kapatmayin.
People
15
8) Abdullah (Hekim)
13.06.2018 11:40:40
Doc (Dr) arkadaşım. Özele geçip paranızı kazanın. Afiliye hastanelerde eğitim mi var sanki. Uazmanlıktan devşirme 1 yrd doç ile cerrahi asistanı yetiştiren! afiliye yerler var memlekette.
People
4
9) MURAT HAN (UZ DR)
13.06.2018 08:56:24
Üniversite de çalışmayanlar bu ünvanı kullanmayacak deseler iş bitecek. Sürekli laf döndürülüyor bence.
People
39
10) Kamil Ömür (Uz.dr)
13.06.2018 08:06:44
Siz sağlıkta özel sektör kurumlarını Arçelik , Aselsan , Tofaş mı zannediyorsunuz ? Bir rakama anlaşırsın 2 ay denilen rakam yatar 2 ay sonra eksiği yatar. Koskoca marka hastane çalışanlarını kendisinde ofis kiralamış gösteriyor böylece seni 4 a lı değil 4 b li gösteriyor. SSK lı değil Bağkurlu oluyorsun daha fazla gün ve çok düşük emekli maaşı. Niye ? Diğer türlü olursa senin için ödediği prim yüksek olacak. Özel sektör matah değil. Patron seni sömürür. En güzeli muayenehanedir ama o da her branşta olmaz. Tanıdığım özelde çalışan arkadaşlarmın çalışmadığı hastane kalmadı. Bir o hastane bir bu hastane. Aynı özel hastanede 5 yıldır çalışan yok. Demek ki sorun var ki iki de bir hastane değiştiriliyor Not : Özel hastane tecrübesi olan hekimim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA