Doçentlik Sistemi Değişiyor
YÖK Başkanı Yekta Saraç, doçentlik sisteminde yapılacak değişiklikleri açıklıyor.
Doçentlik Sistemi Değişiyor
27 Ekim 2017 - CNNTURK

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, CNN TÜRK'ün haberine göre, doçentliğe geçişteki sözlü sınavları kaldıracaklarını duyurdu. Peki yerine nasıl bir sistem getirilecek, ne zaman uygulamaya konulacak?

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) Abdullah (Hekim)
03.11.2017 09:27:57
Ben yaptım oldu!
Düz bir devlet hastanesiyken (hizmet hastanesi) bir gece tabela değişir ''Eğitim ve araştırma hastanesi'' olur.
Düz bir B grubu devlet hastanesiyken üniversiteyle afiliye olur A1 grubu hastanesi statüsüne kavuşur.
Uzman doktor iken rektörle işi halleder, formalite bir dil sınavıyla YRD.DOÇ olur.
Bir bakarsınız bir gece KHK sı ile bütün yrd doç.lar DOÇENT olmuş.
Olmaz demeyin olur mu olur. Yukarıda yazdıklarım nasıl olduysa.
People
2
2) isa ata (doktor)
02.11.2017 13:06:43
kaçtı kurtuldu arkadaş tamam sen gitmiş olabilirsin ama burdaki hekim arkadaşlarını aşağılama saçma sapan yorumlar yapmayı kes!!!
People
6
3) KaçtıKurtuldu (Dr)
31.10.2017 17:15:08
Kendi kendinize doçent olun, şef olun. Kral olun, papa bile olabilirsiniz. Hehe! Ben kaçtım yurtdışına. Kurtuldum. Çömez yeni mezun doktorun bile profesör kadar saygı gördüğü bir yerdeyim artık. Size gelince doçentlik peşinde koşanlar, al gülüm ver gülüm bi gün siz olun doçent yarın sizi doçent yapanlar olsun. Ağlama çocuğum üzülme canım hepinize sıra gelecek:)) Doçent ile doçent olmayanın bir farkı yok bence asıl mesele bu. Ne haliniz varsa görün.
People
16
4) genel cerrah (hekim)
28.10.2017 10:40:46
1-Aday ulusal ve uluslararası sözlü bildiri yapmalı (ülkemizde yapılan uluslararası kongre veya sempozyumlar dakiler harici)
2- Çalıştığı kurumundaki hocası mutlaka sözlü sınavda bulunmalı (telefon trafiğinden vazgeçilmeli destekleyecekse veya engel olacaksa bunu bizzat yapmalı)
3- Makalelerinde yabancı yazarlar tarafından yapılan atıflar dikkate alınmalı
4- Makaleler deki çoklu yazar ve aynı kurumdan çalışmayan birbirini tanımayan yazarlardan oluşan yazılar değerlendirme dışı bırakılmalı
5- Dosya ve sözlü sınavın ortalaması alınmalı ( dosya %60, sözlü %40 ağırlıkta olmalı)
6-Sınava girmeden 1 sene büyük bir üniversitede 1 yıl süreyle çalışmalı, en az 2 aylık yurt dışı deneyim şartı aranmalı (kağıt üzerinde olmayan gerçek anlamda). Yabancı dil ve vizyon problemini çözmüş oluruz böylelikle
7-Kesinlikle uyumsuz psikiyatrik sorunları olanlara, yazık günahtır denmemeli, ilerde hoca olup sistemi tıkıyorlar.
8- Doçentlikten beklenen maddi menfaat engellenmeli, yani özel hastanelerde akademik titri kullanamamalı (vakıf veya özel üniversiteler hariç)
9- Yetenekli projesi olan vizyon sahibi yenilikçi hekimlerin önü açılmalı, gereksiz kriterlerle bunaltılmamalı.
10- Ders anlatım şartı özellere ve devlet hastanelerinden başvuracak adaylara köstek olacağından, zorunluluk arz etmemeli.
Başka maddeler de sıralanabilir ama yetenekli gençlerin önü açılmalı,
duygusallık (iyi çocuk, efendi vs...gibi saçmalıklara son verilmeli) bırakılmalı, biat kültürü terk edilmeli.
Fakat Anadolu ahilik (abi-kardeş, usta-çırak) sistemi gözetilmelidir, sistem veya klinik yetiştireceği veya çalışacağı kişiyi seçebilmeli, siyasi, bürokratik kanaldan geleni kucağında bulmamalıdır.
Arz ettim
People
13
5) murat han (uz dr)
28.10.2017 10:20:57
keşke merkezi sınavla doçent olunsa. mesela yabancı yayın kriterleri arttırılsın. h indeksi de kritere alınsın. dosyasını geçirenlerden merkezi sınavda ilk % 20 ye giren doçent olsun. ( imza: bir garip ve kimsesiz doçent adayı)
People
11
6) tuurul@gmail.com (kardiyoloji uzmanı)
27.10.2017 22:32:26
Her üniversite kendi doc sınavını kendisi yapacaksa bunun eski sistemden ne farkı var! Şimdilerde genelden seçme jüri vardı, yenisinde ise lokal olarak seçme jüri olacak, belki torpil ve nepotism daha da fazla olacak. Yoksa adamın aklına devlet üniversitelerinde özelleştirmenin ayak sesleri mi geliyor ne!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori