Doktorlar döner sermaye adaletsizliğine isyan etti: 4 bin alan da var, 14 bin alan da!
Denizli Devlet Hastanesi'nde görev alan yaklaşık 200 doktor hastanenin döner sermaye gelirlerinin adaletsiz dağıtıldığını ileri sürerek başhekimliğe dilekçe ile başvurdu. Doktorlar dilekçede "Covid 19 çadırında nöbetleşe olarak görev yapıldı. Aynı alanda Mart ayı içinde nöbet tutanlar tam ücret aldı. Bizler aynı hastanenin içinde çalışıyoruz. Hepimizin bulaşma riski var. Ücretler eşit dağıtılmalı" ifadelerine yer verdi.
Doktorlar döner sermaye adaletsizliğine isyan etti: 4 bin alan da var, 14 bin alan da!
28 Nisan 2020 12:41 - Sözcü

Pandemi hastanesi olan Denizli Devlet Hastanesi’nde 150’ye yakın doktorun ek ödeneği tam aldığı 200 hekimin ise yüzde 50’nin de altında ödeme aldığı öne sürüldü.

Hastanede bazı hekimlerin Mart ayı ek ödemesinde 14 bin lira bazı hekimlerin ise 4 bin lira aldıkları iddia edildi. Dağıtımdaki adaletsizliği ortadan kaldırmak isteyen yaklaşık 200 doktor başhekimlik binası önünde toplanarak toplu halde dilekçe verdi.

“HİÇ BİR GÖREVDEN GERİ KALMADIK”

Sözcü'den Selami Aydın'ın haberine göre, Hekimler dilekçelerinde corona virüsünün bulaşma riski ile mesleklerini yerine getirdiklerini belirterek döner sermayeden uygun görülen ücreti alamadıklarını kaydetti.

Hekimler dilekçede şu ifadeleri kullandı;

* Bizler verilen görevleri severek ve isteyerek yerine getirdik. Görevimizi yaparken koruyucu ekipman kullanmamıza rağmen her zaman bulaşma riski ile karşı karşıyaydık. Buna rağmen hiçbir görevden geriye kalmadık.

ÖDEMELER BAKANLIK HÜKÜMLERİNE AYKIRI

* Ancak mart ayı döner sermaye ek ödemesinde bakanlığın Covid 19 pandemisi kapsamında hizmet sunulan olarak belirlediği yerlerde görev yapmamıza rağmen uygun görülen tavandan ücret almadık.

* Pandemi için oluşturulan listelerde olmamıza, bulaş riski olan alanlarda çalışmamıza, bulaş riski olan hastaneye sağlık hizmeti vermemize rağmen yapılan ödemeler bakanlık hükümlerine aykırıdır.

BAŞHEKİMLİK BELİRLEDİ

Ücret dağılımını başhekimliğin belirlediğini söyleyen hekimler, “Birimler arası bir fark yok. Burada Covid 19 çadırında nöbetleşe olarak görev yapıldı. Aynı alanda Mart ayı içinde nöbet tutanlar tam ücret aldı. Bizler aynı hastanenin içinde çalışıyoruz. Hepimizin bulaş riski var. Aynı risk altındayız. Ücretler eşit dağıtılmalı” diye konuştu.

Başhekimliğe dilekçe ile başvuran hekimlere diğer sağlık personelleri de destek verdi. Bu sırada başhekimlik binası görevlilerinin diğer sağlık personelinin kayıt altına almaya çalıştıkları gözlendi.

ÖZTÜRK: ÖNEMLİ OLAN PARA DEĞİL EŞİT DAVRANMAK

Hekimlere İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de destek verdi. Aynı hastanede hekimler arasında ayrım yapılmaması gerektiğini söyleyen Öztürk şunları söyledi:

* Başka örneklerde tüm hastane çalışanları tavandan ücretlendiriliyor. Denizli Devlet Hastanesi’nde ise farklı muameleler yapılıyor. Tüm sağlık çalışanları bulaşı riski ile karşı karşıya.

* Ücretlendirmenin de buna göre düzenlenmesi gerekirdi. Uygulama adaletsiz olmuş. Burada hekimlerin isyanı adil olunmamasına.

* Para önemli değil. Önemli olan insanlara eşit davranmak. Hekimlerimizin corona salgını ile mücadelelerinde motivasyonunu etkileyen bu tür ayrımcılıklardan uzak durulmalı.
 

Anahtar Kelimeler:

doktor ek odenek

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) yusuf alp (tıp doktoru)
25.05.2020 18:28:29
sağlık bakanlığına bağlı hudut ve sahiller genel müdürlündeki meslektaşlarımız ek ödeme alamadıkları gibi covid 19 maruziyeti sebebiyle çalışamadıkları günler için maaş kesintisi yapılmış.seslerini de çıkaramıyorlar sayıları az olduğu için.lütfen adil olalım.motivasyonları düşürmek de bir maliyet sonuçta.
People
23
2) Esma Denemek (Mikrobiyoloji uzmanı )
24.05.2020 00:18:37
Bir hekim olarak sen bu kadar aldın ben bu kadar aldın anlayışını kınıyorum . Ortak paydamız emekliliğe yansıyacak ve standart bir yasam sağlayacak özlük hakları olmalıdır. Hep birlikte örgütlü hareket şart bence. Sevgiler
People
7
3) M. A (Hekim)
22.05.2020 13:39:35
Hakan doç. bey siz de yazmışsınız bulaş riski olan branşlar 15 aldı diye sırf branş adından ötürü 2 aydır hiç hastaneye uğramayan hocalardan bu paraları alanlar oldu maalesef, aynı şekilde 2 ayda toplasanız 2-3 kez o da uğramış olmak için uğrayan kişiler de... Hiç mesai yapmayan full idari izinli olanların çalışmış gibi %55 ten tam parasını alması da doğru değildir ki çalışanla çalışmayanın bir farkı olmalıydı. Ayrıca 3-4-5 haftada 1 hafta mesaiye gelenlere de bu süreçte ne kadar mesai isabet ettiğini hesap etmesi zor olmasa gerek.
People
76
4) dr.mikro (hekim)
07.05.2020 12:33:24
Hakan(Doç.Dr.) Mikrobiyoloji uzmanları rutin işlerinin yanında PCR çalışıyor. Günlük mesaimiz 12-13 saat. Lütfen artık bu genellemelerden meslektaşını rakip görme anlayışından vazgeçin.Bu anlayış yüzünden her geçen gün geriye gidiyoruz.

Kendi branşımdan örnek vereyim zaten PDC mağduriyetimiz vardı bu nedenle ortalamanın çok altında ek ödeme alıyordur bakanlık 4 Mart ta yaptığı ek ödeme genelge değişikliği ile bir çok branşın katsayısını arttırırken bir tek Mikrobiyoloji ve Biyokimya katsayısını düşürdü.PDC mağduriyetine katsayı mağduriyeti eklendi böylece ek ödememiz adeta sıfırlandı mutlu musunuz? Çözüm tüm hekimlere en azından 4924 sözleşmeli hekim maaşı verilmesidir.

Pandemi sürecinde en yoğun çalışan risk alan branşlardan biri Mikrobiyoloji umarız bu dönemde değerimiz anlaşılır ve bakanlık PDC ve katsayı yanlışından döner.Tüm meslektaşlara mesleki dayanışma ile selamlar hepimize kolay gelsin...
People
65
5) dr.mikro (hekim)
06.05.2020 21:59:10
Hakan(Doç.Dr.) Sizde PCR kim çalışıyor? Bizde ve pandemi hastanelerinde ve halk sağlığı laboratuvarlarında biz çalışıyoruz.Hastaneye uğramayan demişsiniz ama biz evin yolunu unuttuk günde 13-14 saat çalışıyoruz. Neden bizler meslektaş olduğumuzu unutuyoruz neden mesleki dayanışmadan bu kadar uzağız anlayamıyorum gerçekten.

Diğer yandan 3 ay tavandan alsan ne olur ki ya sonrası? Mikrobiyoloji ve biyokimyanın zaten PDC mağduriyeti vardı ortalama değil çok altında alıyorduk. Buda yetmezmiş gibi Mart başında ek ödeme katsayımız düşürüldü yani 3 ayın sonunda çok komik bir rakam geçecek elimize.

Son olarak rakip değil meslektaşız.Bu ek ödeme saçmalığı yüzünden her geçen gün geriye gidiyoruz.Talep emekliliğimize yansıyacak temel ücrette iyileştirme olmalıdır.Her hekimin maaşı en az 4924 sözleşmeli hekim maaşı düzeyine yükseltilmelidir.
People
4
6) Osman D (Doktor)
05.05.2020 10:29:57
Hakan (Doç.Dr.) arkadaşımın yorumunu şaşkınlıkla okudum. Bildiğim kadarı ile Tıp Fakültelerinin büyük çoğunluğu zaten normal zamanda bile anlamlı bir döner sermaye vermiyordu. Diyelim 10 bin lira maaş alan bir profesör, her türlü klinik çalışmasını normal düzende yapıp tüm puanlarını girse bile, en fazla aylık 2-3 bin TL civarında bir katkı payı alıyordu. Geçen gün bir üniversitede çalışan profesör arkadaşımla görüştüm. Hiç döner sermaye almadıklarını söyledi. Diyeceğim, öyle bir ortamda bir de normal hasta sayısı iyice düşmüşken, fakültelerin böyle bir ödeme yapması mümkün değil. İntaniye ve göğüs hastalıklarının olayı da emin olun iki ay içinde biter. Kendisi, hangi fakülteden bahsediyor? Anlamadım.
People
29
7) Dr.Cevdett (Cerrah)
01.05.2020 11:01:52
Sağlık personeli yine birbirine girdi. Sağlık çalışanlarının hepsinin maaşı ikiye katlansa daha iyi olurdu.
People
49
8) Hakan (Doç.dr)
29.04.2020 16:45:53
Tıp fakülteleri adaletli davrandı. Mesela çalıştığım fakültede sürekli COVID hastaları ile ilgilenen Göğüs ve intaniye tavandan aldı. COVID bulaş riski taşıyan diğer bıranşlar 15 civarı, hastaneye 2 aydır uğramayan temel bilimler ise normal döner sermayesini aldı.
Bu arada yöneticiler kendilerine yine pastanın büyük kısmını almışlar. Hiç hasta görmeyen dekan ve yard.ları bile COVID yoğun bakım sorumlusu doçentin 1,5 katı -yönetici payı hariç- döner aldı, yani normal bir aydakinin 4-5 katı.
People
15
9) Koray Onat (dr)
29.04.2020 14:42:27
Covid hastalarının arasında branşım olmadığı halden çalışıp virüs yüküne maruz kalırken bu polikliniğin yanından bile geçmeyenlerle eşit olacaksam nerede kaldı adalet? Sizleri de bekleriz Covid polikliniğine.
People
31
10) Ali (Dr)
29.04.2020 10:58:15
Bütün sağlıkçılar tavandan ek ödeme alacak açıklaması yapıldı, uygulama hayal kırıklığı yarattı. Hepsine birer maaş vermek varken bu adaletsiz bir durum yarattı.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)