Doktorların Çok Fazla Maaş Aldığı Kanısına Doktorlardan Üç Cevap
Ülkemizde çok yaygın olan bu algıya Sözlük yazarları nokta atışı yapan cevaplar vermiş.
Doktorların Çok Fazla Maaş Aldığı Kanısına Doktorlardan Üç Cevap
25 Ekim 2017 15:54 -

Ekşisözlükteki tartışmaların aktarıldığı EkşiŞeyler'den alıntı:

 

Doktorların Çok Fazla Maaş Aldığı Kanısına Sözlük Yazarı Doktorlardan Gelen Üç Cevap


öncelikle durumu biraz açıklayalım

anadoluda kimsenin ömrü hayatı boyunca gitmek istemeyeceği bir yerde yaşamanız gerek öncelikle. hani yol üstünde durup çay bile içmek istemeyeceğiniz bir yer. sonra burada ayda 10, 11 nöbet tutacaksınız 24 saat üzerinden. bu nöbetlerde tek doktorsunuz. gelen hasta sayısı 200'e yakın olacak en iyi zamanlarda bile. hastaların hemen tamamı çocuk ve ileri yaştaki insanlardan oluşacak. en ufak bir hatanızda bile sıkıntı olabilecek türden yani. kendini paralayacaksın aman işimi iyi yapayım diye. etrafında bin türlü faktör olacak; zaman, hasta yakınları ve gereksiz hastalar gibi.

örneklerle anlatmaya çalışayım.

son nöbetim dündü. gelen hasta sayısı 154 ki oldukça az. saat 15-16 arası 112 telefonu çaldı. iki tane ambulansımızın ikisi de direkt vaka var diye yola çıktılar. biz içerde hazırlıkları yaptık bekliyoruz. ilk hastamız 63 yaşında halk dilinde inme inmiş hastaya. hastanın muaynesini yaparken ikinci ambulans geldi, 84 yaşında düşmüş teyze kafasını ve dizini çarpmış (dizini kırmış maalesef) o hastayi içeri alırken üçüncü bir ambulans 19 yaşında epilepsi nöbeti geçiren bir genç kızı getirdi. bunların hepsi 15 dakika içerisinde oluyor bu arada. diğer iki hastayı tomografi ve röntgene yolladıktan sonra genç kıza müdahale ederken kapıdan iki adam omuzlarına birini almışlar. son gelen hastanın kalbi durmuş. ona müdahale etmeye başladık hemen. nöbetin yarım saati böyle geçti ki bunlar olurken gelen baş dönmeleri, soğuk algınlıkları, ateşi çıkmış çocukları saymıyorum.

bu arada konu maaş olduğu için belirtmem gerek ki doktor maaşı geçen sene itibariyle 2400 lira, devletin verdiği sabit döner 1300 liradır. yani ayin 15' inde bana yatan toplam para 3700 lira. bunun üzerine ek mesai ve döner sermaye almak gerek ama hastane giderleri çok olduğu için döner sermaye almıyoruz.

şimdi söyleyin bana, aldığımız maaş çok mu az mı?


istanbul'da bir eğitim araştrıma hastanesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları asistanıyım

ayda 11 nöbet tutuyorum, 4 haftasonundan 3'ünde nöbetim var; 2 tane de cuma-pazar kombo nöbeti tutuyorum. nöbet sisteminden bahsetmek gerekirse: sabah 08.00'de normal mesaiye gidip akşam 17.00 ye kadar bulunduğunuz servis / acil / yoğun bakım /vs. de çalışmak, 17.00'de gidip nöbeti devralmak ve ertesi sabah 8'e kadar günde 800-1000 hastanın geldiği acil servis kapısında 2-3 doktor çalışmak ve ertesi sabah da 8.00'de nöbeti acilci ekibe devredip kendi çalışma alanına gidip akşam 17.00'ye kadar çalışmak.

dün nöbetçiydim mesela bugünkü yaygın bacak ağrılarımın da şahit buna. dün 2 kez (bkz: beyaz kod) verdim. bunun altında eğitimlisi /cahili farketmeden doktorlarda ego olduğunu söyleyip içten içe onları hedef haline getiren (öss/ygs de yüksek puan almaları, 6 yıl eğitim almaları, onlara göre çok para kazanmaları (?), asla onların yapamayacakları bir iş yapıyor olmaları ya da daha da fantastik düşünceler nedenli...) zihniyetin olduğunu düşünüyorum.

ve dün bu zihniyetin armağanı iki ilkokul mezunu (bunu küçümsemek için değil durumu daha iyi anlamanız için yazıyorum) hasta yakınından biri ölüm tehdidi ve fiziksel şiddet, diğeri hakaret olmak üzere hediyeler aldım. biri ateşli çocuğuna serum takmayışımın yanlışlığını bir diğeri ise bacak ağrısı ile kan tetkiki arasında bir ilişki olmadığını kendi inanılmaz bilgi ve deneyimleriyle sorgulattı bana.

bu arada çalışma ortamı ve iş güvenliğinden de biraz bahsetmek isterim; ben 55 kilo bir kadınım beni koruması için kapıda duran güvenlik arkadaş (yalnızca 1 kişi) çoğunlukla bayan olmakla birlikte ki erkek de olsa hasta ve hasta yakınına hiçbir müdehale hakkı yok. hımm bir de eklemeden olmaz yeni başlayan bir asistan arkadaş bu düzeni 4 sene yaşadıktan sonra devletin zorunlu hizmet kurasına girip türkiye'nin güzide illerinde zorunlu hizmet vermek zorunda yoksa uzmanlık diplomasını elde edemez, yani 4 sene çöp olur.

mecburi hizmet derken de durumu bugün bir hekim arkadaşımın güncellemesi çok iyi anlatacaktır diye düşünüyorum; cizre

zaten biraz sağduyulu ve akıllı olsa halkım 33 saat çalışan hekime muayene olmamayı, doktora şiddeti ve doktor cinayetlerini, bir hastaya 3 dakikada muayene etmek zorunda bırakan performans sistemini, hasta katılım paylarını ve bunun gibi milyonlarca sağlık sistemi sorununu tartışır.

bilip bilmeden konuşanlara lafım welcome to the real world.


doktorların kul hakkının yenildiği maaştır

karım uzman doktor. son 4 yıl 45 km uzakta çalıştı. 1 ay önce il merkezine gelebildi. pazarları hariç her gün çalıştığı gibi yoğun bakım ve yatan hastaları yüzünden çoğu zaman pazarları da hastaneye gider. gece boyu telefonu en az 3-4 defa çalar. en az birinde tahlil, mr, tomografi gibi bir şey için bilgisayarını açar. her gün sabah 6'da kalkar, 7'de evden çıkar, 8'den önce hastanesinde olur. tüm servis hastalarını bitirir ve polikliniğe başlar. mesai saati 17:00 de bitmesine rağmen 18:00 den önce hastaneden çıkamaz. 9 günlük bayram tatilinden faydalandığını hiç görmedim. bir gün hastaneye gitmediyse ikinci gün mutlaka gitmesi gerekir. 2 yaşında bir kızımız var. doğumundan 2 hafta önce izne başladı, 2 ay sonra ise işe dönmesi gerekti. doktor olmayan bilemez, çalıştığınız yerde tek branş hekimiyseniz vicdanınız sizi hastaneye çeker. 4 ay izni olmasına rağmen zorlanarak da olsa çocuğunu bıraktı, hastaneye koştu. markete, pazara, kuaföre, alışverişe, gezmeye, spora vakti yok! çevredeki inşaatlarda çalışan işçiler, gündeliğe giden kadınlara bakıyorum da bizimkinden geç gelip, erken çıkıyorlar. sorsan onlar işçi, benim eşim doktor!

bahsi geçen maaşlara göre o iş bana göre yapılmaz! eşim mesleğini o kadar seviyor ki her hayat kurtardığında, her hasta dönderdiğinde yeniden doğmuş gibi oluyor. halen doktor maaşlarını çok bulanlar varsa allah doktorların eline düşürmesin, düşürürse de korkmayın, onlar yine elinden geleni yapar, hayatınıza hayat katmaya çalışır, bir kaç entry daha girecek vaktiniz olur...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Beytullah Göktepe (Bilgisayar mühendisi )
19.04.2021 16:51:43
Bu onların açıkladığı verilerdir ki sizi açıklığa kavuşturayım açıklanan verilere göre: Kamuda çalışan doktorların aldıkları minimum maaş 7.000 TL olarak belirlenmiş olup maksimum 10.000 TL alma durumu söz konusudur. Bu maaş tutarları doktorların cerrahi işlem yapmadan aldıkları ücretlerdir. Ve ayriyeten şöyle bir şeyde vardır ki Doç., Doç., Uzman., Prof.) değişiklik gösteren doktor maaşları; özel hastanelerde 100.000 TL gibi rakamlara ulaşabilmektedir. Tabi bu kişinin uzmanlık seviyesinin en üst seviyede ve bulunduğu bölgede isim yapmış olmasıyla mümkündür. Standart bir doktor ise 8 - 10.000 TL arasında maaş almaktadır. Artık bunları bildiğinize göre gereksiz olarak yapılan onun maaşı az bunun maaşı çok gibi soruların cevabını biliyorsunuz. :) Ve şunu unutmayınız erkeğin maaşı kadının yaşı sorulmaz derler :)
People
9
2) A (İ)
18.02.2019 14:44:45
Metin kazancı kardeşim, olayı yanlış değerlendiriyorsun. Parası olmayanın özel doktora muayene olamaması mı tek sorun sence? Fakir olan istediği yemeği de yiyemiyor, istediği evde oturamıyor, çocuğunu istediği okula gönderemiyor. Eğer parası olmadığı için istediği doktora gidememek haksızlık ise bunlar da haksızlık. verdiğim tüm örnekler normal de özel doktora gidememek mi haksızlık? Hem devlet bir sürü hastane yapmış; bir sürü doktor var; fakir de istediği gibi sağlık hizmeti alıyor. Zenginin o kadar farkı olacak tabiki.
People
19
3) ömer hayyam (op.dr.)
18.02.2019 12:07:10
Metin Kazancı (memur) ; sen biraz çalışsan, daha fazla gayret gösterip para kazansan, sonucunda da doktorun o gözünde eyfel kuesi yaptığın vizite ücreti bir anda pire boyutuna gelir, sen çalışıp üretmediğin müddetçe, fakirlik ve fukaralığı kendine misyon edindiğin müddetçe bu çıkmazdan kurtulamazsın....insanlar senin seviyene inmez senin onlara yetişmen lazım...vesselam..
People
12
4) Metin Kazancı (memur)
16.02.2019 20:37:09
Hiçbir kamu görevlisi doktor dahil "sana ne benim maaşımdan" diyemez. Aldığı para benim vergiden ödenir. Özel hastaneden aldığı maaş doğaldır ki beni ilgilendirmez. Fakültelerden doktorlar zengin olmak ideali ile ayrılıyorlar. Kimisinin işi çok zor anlıyorum. Kimisi ise halkı sömürüyor. Buna aklı başında meslektaşları da karşı çıkmalı. Vizite ücreti oyunu ile doktor hasta seçiyor. Ödeyemeyen ölsün, günlerce hastane kapılarında sürünsün. Ben doktor seçemiyorum, büyük doktorlar hasta seçiyor. TTB de halkı değil doktorunu koruyor. Ses çıkarmıyor. Hükümetle halk için değil meslektaşları için zıtlaşıyor. Sözüm büyüklere
People
24
5) zeynepk (hemsire)
29.12.2018 20:10:00
ben bir hemsireyim.butun meslektaslarima da nacizane onerim kendinizi dr maaslari ile degil isci meslek grubu personel ile kiyaslamanizdir .buradaki sorun doktorun aldigi maas degil sizin neden temsilci oldugunuz sendikalarinizin sizin haklarinizi alamamasidir. bu ulkede en ucuz kuafor ayda cirosu 15000 liradan basliyor ustelik hayati tehlikesi vs yok yaptigi isin siz neden iyi temsil edilmiyorsunuz oturun bunu dusunun.doktorun bir suru isini yapabiliyor olmak ayni hakka sahip olmamizi saglamiyor.bu yuzden kamuoyunda bari siz karsi tarafta olmayin.halk zaten saygi duymuyor.siz doktor itibarini kazanamazsa haklarinizi alabilirmisiniz tabiki hayir.doktorun aldigi maas ne ki ??? siz yuzde 35 lik guzel para alan isim yapmis kesimle kalan yuzde 65 i kiyaslamayin.. neden diyeceksiniz mutemetlik yaptim ne kadar aliyorlar biliyorum.sanal tahmin yurutmeyin bir dokyir 15000 lira aliyorsa yoksulluk sinirinin 4000 lira oldugu bir ulkede bu para degil zarurettir. o yuzden 15000 lirayi gozunuzde buyutmeyin ustelik o 15000 lirayada herkes ulasamiyor yok performans puan vs o yuzden en azindan bu platformda karsi taraf olmayin
People
32
6) KY (UZMAN DOKTOR)
11.12.2018 15:26:35
Toplum artık hayatını kurtarana saygı duymuyor, nefret edıyor. Çok parası olana saygı duyuyor, o para kanunsuz yoldan, kendisinı ezerek kazanılmış olsa da. Maaşımı soranlara artık en az on katını söyluyorum. Eskiden yoksul hastalara, az kazanan personele yardım ederdim. artık bir kuruş vermiyorum. Birden etrafımda çok sevılen saygı duyulan biri oldum.
People
34
7) Dr Hakan (Öğretim Üyesi)
11.12.2018 11:06:42
Ben kıdemli profesör olarak çalıştığım üniversitede 50 bin lira maaş 25 de döner alıyorum, özeller de cabası (!). Düşük söylüyorlar diyen ecz vs kardeşlerimiz haklı.
People
17
8) Uğur Ulualp (Aile Hekimi )
10.12.2018 22:46:35
32 yıllık hekimim bu mesleğin karşılığını hiçbir para ödeyemez.Bedeli ödenemez.Dr.ücret almaz honorar alır.Bunu ona az görenler uyanmalıdırlar.
People
27
9) uzman hekim (uzman)
22.09.2018 18:13:29
Ülkenin eczacısında bile doktor kompleksi var, garip. Uzaktan bakıp mesleki sorunlarımıza maaşlarımıza arsızca yorum yapmanız ilginç. Sizin içinde bakkal gibi eczane açıp hiç bakkalınıza uğramadan hak etmediğiniz paraları kazanıyorsunuz desem doğru olur mu? Senin gibilere doğru olur
People
26
10) okan yalız (eczacı)
09.08.2018 09:23:53
maaşları az göstermek için mi doğru rakamları yazmıyorsunuz yakın çevremde çeşitli dallarda uzman vs 6 doktor var maaşları bahsedilen rakamlardan çok daha fazla. hak ediyolar tabi ama başka meslek dalları da hakediyor . veterinerler diş hekimleri mühendisler onlarda az okumuyolar eğer sorun çok okumaksa insanlarla muhattaplar riskleri fazla
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)