Doktorların Çok Fazla Maaş Aldığı Kanısına Doktorlardan Üç Cevap
Ülkemizde çok yaygın olan bu algıya Sözlük yazarları nokta atışı yapan cevaplar vermiş.
Doktorların Çok Fazla Maaş Aldığı Kanısına Doktorlardan Üç Cevap
25 Ekim 2017 -

Ekşisözlükteki tartışmaların aktarıldığı EkşiŞeyler'den alıntı:

 

Doktorların Çok Fazla Maaş Aldığı Kanısına Sözlük Yazarı Doktorlardan Gelen Üç Cevap


öncelikle durumu biraz açıklayalım

anadoluda kimsenin ömrü hayatı boyunca gitmek istemeyeceği bir yerde yaşamanız gerek öncelikle. hani yol üstünde durup çay bile içmek istemeyeceğiniz bir yer. sonra burada ayda 10, 11 nöbet tutacaksınız 24 saat üzerinden. bu nöbetlerde tek doktorsunuz. gelen hasta sayısı 200'e yakın olacak en iyi zamanlarda bile. hastaların hemen tamamı çocuk ve ileri yaştaki insanlardan oluşacak. en ufak bir hatanızda bile sıkıntı olabilecek türden yani. kendini paralayacaksın aman işimi iyi yapayım diye. etrafında bin türlü faktör olacak; zaman, hasta yakınları ve gereksiz hastalar gibi.

örneklerle anlatmaya çalışayım.

son nöbetim dündü. gelen hasta sayısı 154 ki oldukça az. saat 15-16 arası 112 telefonu çaldı. iki tane ambulansımızın ikisi de direkt vaka var diye yola çıktılar. biz içerde hazırlıkları yaptık bekliyoruz. ilk hastamız 63 yaşında halk dilinde inme inmiş hastaya. hastanın muaynesini yaparken ikinci ambulans geldi, 84 yaşında düşmüş teyze kafasını ve dizini çarpmış (dizini kırmış maalesef) o hastayi içeri alırken üçüncü bir ambulans 19 yaşında epilepsi nöbeti geçiren bir genç kızı getirdi. bunların hepsi 15 dakika içerisinde oluyor bu arada. diğer iki hastayı tomografi ve röntgene yolladıktan sonra genç kıza müdahale ederken kapıdan iki adam omuzlarına birini almışlar. son gelen hastanın kalbi durmuş. ona müdahale etmeye başladık hemen. nöbetin yarım saati böyle geçti ki bunlar olurken gelen baş dönmeleri, soğuk algınlıkları, ateşi çıkmış çocukları saymıyorum.

bu arada konu maaş olduğu için belirtmem gerek ki doktor maaşı geçen sene itibariyle 2400 lira, devletin verdiği sabit döner 1300 liradır. yani ayin 15' inde bana yatan toplam para 3700 lira. bunun üzerine ek mesai ve döner sermaye almak gerek ama hastane giderleri çok olduğu için döner sermaye almıyoruz.

şimdi söyleyin bana, aldığımız maaş çok mu az mı?


istanbul'da bir eğitim araştrıma hastanesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları asistanıyım

ayda 11 nöbet tutuyorum, 4 haftasonundan 3'ünde nöbetim var; 2 tane de cuma-pazar kombo nöbeti tutuyorum. nöbet sisteminden bahsetmek gerekirse: sabah 08.00'de normal mesaiye gidip akşam 17.00 ye kadar bulunduğunuz servis / acil / yoğun bakım /vs. de çalışmak, 17.00'de gidip nöbeti devralmak ve ertesi sabah 8'e kadar günde 800-1000 hastanın geldiği acil servis kapısında 2-3 doktor çalışmak ve ertesi sabah da 8.00'de nöbeti acilci ekibe devredip kendi çalışma alanına gidip akşam 17.00'ye kadar çalışmak.

dün nöbetçiydim mesela bugünkü yaygın bacak ağrılarımın da şahit buna. dün 2 kez (bkz: beyaz kod) verdim. bunun altında eğitimlisi /cahili farketmeden doktorlarda ego olduğunu söyleyip içten içe onları hedef haline getiren (öss/ygs de yüksek puan almaları, 6 yıl eğitim almaları, onlara göre çok para kazanmaları (?), asla onların yapamayacakları bir iş yapıyor olmaları ya da daha da fantastik düşünceler nedenli...) zihniyetin olduğunu düşünüyorum.

ve dün bu zihniyetin armağanı iki ilkokul mezunu (bunu küçümsemek için değil durumu daha iyi anlamanız için yazıyorum) hasta yakınından biri ölüm tehdidi ve fiziksel şiddet, diğeri hakaret olmak üzere hediyeler aldım. biri ateşli çocuğuna serum takmayışımın yanlışlığını bir diğeri ise bacak ağrısı ile kan tetkiki arasında bir ilişki olmadığını kendi inanılmaz bilgi ve deneyimleriyle sorgulattı bana.

bu arada çalışma ortamı ve iş güvenliğinden de biraz bahsetmek isterim; ben 55 kilo bir kadınım beni koruması için kapıda duran güvenlik arkadaş (yalnızca 1 kişi) çoğunlukla bayan olmakla birlikte ki erkek de olsa hasta ve hasta yakınına hiçbir müdehale hakkı yok. hımm bir de eklemeden olmaz yeni başlayan bir asistan arkadaş bu düzeni 4 sene yaşadıktan sonra devletin zorunlu hizmet kurasına girip türkiye'nin güzide illerinde zorunlu hizmet vermek zorunda yoksa uzmanlık diplomasını elde edemez, yani 4 sene çöp olur.

mecburi hizmet derken de durumu bugün bir hekim arkadaşımın güncellemesi çok iyi anlatacaktır diye düşünüyorum; cizre

zaten biraz sağduyulu ve akıllı olsa halkım 33 saat çalışan hekime muayene olmamayı, doktora şiddeti ve doktor cinayetlerini, bir hastaya 3 dakikada muayene etmek zorunda bırakan performans sistemini, hasta katılım paylarını ve bunun gibi milyonlarca sağlık sistemi sorununu tartışır.

bilip bilmeden konuşanlara lafım welcome to the real world.


doktorların kul hakkının yenildiği maaştır

karım uzman doktor. son 4 yıl 45 km uzakta çalıştı. 1 ay önce il merkezine gelebildi. pazarları hariç her gün çalıştığı gibi yoğun bakım ve yatan hastaları yüzünden çoğu zaman pazarları da hastaneye gider. gece boyu telefonu en az 3-4 defa çalar. en az birinde tahlil, mr, tomografi gibi bir şey için bilgisayarını açar. her gün sabah 6'da kalkar, 7'de evden çıkar, 8'den önce hastanesinde olur. tüm servis hastalarını bitirir ve polikliniğe başlar. mesai saati 17:00 de bitmesine rağmen 18:00 den önce hastaneden çıkamaz. 9 günlük bayram tatilinden faydalandığını hiç görmedim. bir gün hastaneye gitmediyse ikinci gün mutlaka gitmesi gerekir. 2 yaşında bir kızımız var. doğumundan 2 hafta önce izne başladı, 2 ay sonra ise işe dönmesi gerekti. doktor olmayan bilemez, çalıştığınız yerde tek branş hekimiyseniz vicdanınız sizi hastaneye çeker. 4 ay izni olmasına rağmen zorlanarak da olsa çocuğunu bıraktı, hastaneye koştu. markete, pazara, kuaföre, alışverişe, gezmeye, spora vakti yok! çevredeki inşaatlarda çalışan işçiler, gündeliğe giden kadınlara bakıyorum da bizimkinden geç gelip, erken çıkıyorlar. sorsan onlar işçi, benim eşim doktor!

bahsi geçen maaşlara göre o iş bana göre yapılmaz! eşim mesleğini o kadar seviyor ki her hayat kurtardığında, her hasta dönderdiğinde yeniden doğmuş gibi oluyor. halen doktor maaşlarını çok bulanlar varsa allah doktorların eline düşürmesin, düşürürse de korkmayın, onlar yine elinden geleni yapar, hayatınıza hayat katmaya çalışır, bir kaç entry daha girecek vaktiniz olur...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
04.04.2018 09:58:04
Ali Serdar ( Öğrenci ) Kardeşimin gözlerinden Öpüyoruz...

26 / 10 / 2017 Tarihli Yorumu için Kendisine Kucak dolusu Selamlar , Sevgiler....
People
8
2) bahr (dr)
04.04.2018 09:12:20
sayin 20yillik yuksek lisansli S.B hanimefendi ve onun gibi dusunenler..hastaneye hastalar hemsire görmeye degil, doktora muayene olmaya geliyor.orda bi tane bile doktor olmasa calisacak alaniniz olmaz.bi kisiyi hastanede bulamazsiniz..cok sıkınti yapiyorsaniz,begenmiyorsaniz gidin hemşire hastanesi kurun.bakin bakalim ne kadar kazanacaksiniz. bizi dusunmenize gerek yok.orda doktorun kara kasina gözüne calismiyorsunuz.herkes ne kadar is yapiyorsa onu aliyor.ve evet doktor maaslari az.gunde 100den fazla hastayi ozel poliklnigimde baksam ne kadar kazanacagimdan haberiniz var mi..insanlari ayırımcılıga iterseniz ilk dışlanan siz olursunuz bu kadar basit.
People
12
3) Hakan (Uzm dr)
03.11.2017 13:21:35
Ülkemizin en büyük sorunu önünü görememe, plan programın olmaması. Bir zamanların çok kazanan doktorları şimdi ağır şartlar ve az kazançtan bahsediyor. Şahsen ben kazancımızın kendi çapımızda yeterli olduğunu düşünüyorum ama haketmeyen insanların servetine bakınca ben ne için çalışıyorum diye düşünmeden duramıyorum.

Lisede düşük puan alıp mühendislik mimarlık kazanan arkadaşlarımın hepsi inşaat yapar oldu, sahip oldukları ev ve araçları bir doktorun maaşıyla alması imkansız. Lisede gariban bir aile çocuğu olan birlikte uzun eşek oynadığım arkadaşın sattığı evler 1-1,5 milyon liradan başlıyor. Onun yaptığı evi benim almaya ömrüm yetmiyor veya 10 yıl önce parasızlıktan dağ başında arazi alıp gecekondu yapanların şimdi onlarca dairesi var. Bu gecekonduyu yapan 3-5 milyon tl servete sahip olanın şimdiye kadar devlete millete bir kuruş faydası olmadı hatta vergi veren insanların sırtından onlara yıllarca yardım yapıldı.
Adalet bunun neresinde. Haksız kazanca neden olan rant kapıları kapanmadığı sürece bu ülkede çalışan zarar görür.
People
10
4) S.B (Hemşire)
01.11.2017 01:50:01
Ülkemdeki sağlık sektörüne baktığımda adaletsiz bir maaş dağılımı var. Sağlık bir ekip çalışması Dr un yazdığı tetkik ve tedaviyi hemşire yapmasa Laborant tetkiklere bakmasa vs durum ne olur hiç düşündünüz mü .20 yıllık bir hemşireyim yüksek lisansım var.1in 3üyüm derece olarak yoğun bakımda çalışıyorum ayda yedi nöbet tutmak zorundayım.elime geçen net maaş İzmir'de 3300 buyurun size durum sadece doktorlar mı sizce birde hasta ve hasta yakınlarından şiddeti biz de görüyoruz
People
17
5) Avicenna dr (İç hastalıkları )
27.10.2017 21:07:58
Sayın aydın sinal bizene Polonya’dan kolonyadan , böyle saçma örneklerle canımızı sıkmayın , tabi siz almanyadan rahat rahat yazıyorsunuz buraya , davulun sesi uzaktan hoş gelir boşuna dememiş atalarımız , bizim şartlarımızın çok iyi olduğunu düşünüyorsanız buyurun gelin burada çalışıp emekli olun .......
People
15
6) altan bey (işsiz)
27.10.2017 19:45:05
Yemin ederim 18 bin tl alan doktorun döner sermaye bodrosunu gözlerimle gördüm. Üstelik bu sadece döner sermaye bodrosuydu. Daha kendi maaşı dahil değildi buna. Alsın bişey dediğimiz yok ama birazda hemşireye verilsin doktor 15 bin alırken hemşire 2 bin bu şimdi hak mı? Hastane gelirini döner diye doktora dağıtırken hemşireye düşen sıfır lira oluyor. Onlarınki emekte başkalarınınki emek değil mi. Sanki özverili çalışanlar sadece doktorlarmış gibi duygu sömürmüşler. Hemşirelerinde akşama kadar canı çıkıyor. Hastayla uğraş idareyle uğraş üstüne birde doktor kaprisi çek.
People
19
7) RKTR (Uzm)
27.10.2017 11:21:00
Tüm bu dehşet verici deneyimlere bir de her an Milli Tıp Hukuku Formülü’ne maruz kalma riskini ekleyin.

Artı, en erken 70 yaşında emekli olup, sefil bir maaşla açlık sınırının hemen üzerinde kalakalmak.

Evet, herhalde DrExit tek çözüm ..
People
6
8) aydin sinal (hekim)
27.10.2017 11:05:35
bir kac haftadir haberlerde Polonyadaki asistan hekimlerin aclik grevi ni dinliyor,görüyoruz,60-70 saat hastahane mesayisi olup 600 euro aylik alan (polonya türkiyeden iki misli pahali) gecinmek icin baska saglik islerinde calisip sagliklari bozulan hatta ölüm olaylari bile görülen polonyali asistan doktorlar hastahanelerin kapisinda ülke genelinde aclik grevine baslamislar, halk destek veriyor,unutmadan söyleyeyim polonyada uzman hekim maasi 1500 euroyu zor buluyor,polonyali uzmanlar almanya,ingiltere,isvec,norvecten is bulup ülkeden kaciyorlarmis,uzman azligi varmis,Türkiyeden Avrupaya gelmek istiyenler polonyayayi düsünürlermi?
People
29
9) ali serdar (Öğrenci)
26.10.2017 23:56:31
Doktor abilerim ablalarım, bırakın maaşa çok desinler ya siz tıp kazanmışsınız 6 yılı pratisyenliği cartı curtu ben hemsirelik okudum az bucuk anatomi cerrahi gördüm beynim yandı bide hastasıyla uğraşması stajdan bilirim Zorunlu görevi yılların geçmesi bide sağlık yani bunun manevi boyutu o yüzden halkı takmayın çok havalı olmaya gerek yok ama çok kendinizi de aşağıda görmeyin he sağlıkçılara şiddeti de sonuna kadar kınıyorum
not: üniverstedde oda arkadaşım tıp okuyordu onun ne cektiğini bir ben bir Allah biliyor o yuzden rahat olun Allaha emanet
People
32
10) Luna Aksoy (Uzman Doktor)
26.10.2017 15:46:10
Kolej mezunuyum, tıp fakültesini İngilizce hazırlığı atlayarak rötarsız tamamladım, Birleşik Krallık'taki benzerlerimin bir aylık maaşını bir yılda zor kazanıyorum (https://www.healthcareers.nhs.uk/explore-roles/doctors/pay-doctors) Vatan sağolsun, ne diyelim...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.03-25.04Diş Hekimi ArıyoruzPersonel Arayanlar
23.03-22.04artroskopiTıbbi Cihaz