Doktorların Çok Fazla Maaş Aldığı Kanısına Doktorlardan Üç Cevap
Ülkemizde çok yaygın olan bu algıya Sözlük yazarları nokta atışı yapan cevaplar vermiş.
Doktorların Çok Fazla Maaş Aldığı Kanısına Doktorlardan Üç Cevap
25 Ekim 2017 -

Ekşisözlükteki tartışmaların aktarıldığı EkşiŞeyler'den alıntı:

 

Doktorların Çok Fazla Maaş Aldığı Kanısına Sözlük Yazarı Doktorlardan Gelen Üç Cevap


öncelikle durumu biraz açıklayalım

anadoluda kimsenin ömrü hayatı boyunca gitmek istemeyeceği bir yerde yaşamanız gerek öncelikle. hani yol üstünde durup çay bile içmek istemeyeceğiniz bir yer. sonra burada ayda 10, 11 nöbet tutacaksınız 24 saat üzerinden. bu nöbetlerde tek doktorsunuz. gelen hasta sayısı 200'e yakın olacak en iyi zamanlarda bile. hastaların hemen tamamı çocuk ve ileri yaştaki insanlardan oluşacak. en ufak bir hatanızda bile sıkıntı olabilecek türden yani. kendini paralayacaksın aman işimi iyi yapayım diye. etrafında bin türlü faktör olacak; zaman, hasta yakınları ve gereksiz hastalar gibi.

örneklerle anlatmaya çalışayım.

son nöbetim dündü. gelen hasta sayısı 154 ki oldukça az. saat 15-16 arası 112 telefonu çaldı. iki tane ambulansımızın ikisi de direkt vaka var diye yola çıktılar. biz içerde hazırlıkları yaptık bekliyoruz. ilk hastamız 63 yaşında halk dilinde inme inmiş hastaya. hastanın muaynesini yaparken ikinci ambulans geldi, 84 yaşında düşmüş teyze kafasını ve dizini çarpmış (dizini kırmış maalesef) o hastayi içeri alırken üçüncü bir ambulans 19 yaşında epilepsi nöbeti geçiren bir genç kızı getirdi. bunların hepsi 15 dakika içerisinde oluyor bu arada. diğer iki hastayı tomografi ve röntgene yolladıktan sonra genç kıza müdahale ederken kapıdan iki adam omuzlarına birini almışlar. son gelen hastanın kalbi durmuş. ona müdahale etmeye başladık hemen. nöbetin yarım saati böyle geçti ki bunlar olurken gelen baş dönmeleri, soğuk algınlıkları, ateşi çıkmış çocukları saymıyorum.

bu arada konu maaş olduğu için belirtmem gerek ki doktor maaşı geçen sene itibariyle 2400 lira, devletin verdiği sabit döner 1300 liradır. yani ayin 15' inde bana yatan toplam para 3700 lira. bunun üzerine ek mesai ve döner sermaye almak gerek ama hastane giderleri çok olduğu için döner sermaye almıyoruz.

şimdi söyleyin bana, aldığımız maaş çok mu az mı?


istanbul'da bir eğitim araştrıma hastanesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları asistanıyım

ayda 11 nöbet tutuyorum, 4 haftasonundan 3'ünde nöbetim var; 2 tane de cuma-pazar kombo nöbeti tutuyorum. nöbet sisteminden bahsetmek gerekirse: sabah 08.00'de normal mesaiye gidip akşam 17.00 ye kadar bulunduğunuz servis / acil / yoğun bakım /vs. de çalışmak, 17.00'de gidip nöbeti devralmak ve ertesi sabah 8'e kadar günde 800-1000 hastanın geldiği acil servis kapısında 2-3 doktor çalışmak ve ertesi sabah da 8.00'de nöbeti acilci ekibe devredip kendi çalışma alanına gidip akşam 17.00'ye kadar çalışmak.

dün nöbetçiydim mesela bugünkü yaygın bacak ağrılarımın da şahit buna. dün 2 kez (bkz: beyaz kod) verdim. bunun altında eğitimlisi /cahili farketmeden doktorlarda ego olduğunu söyleyip içten içe onları hedef haline getiren (öss/ygs de yüksek puan almaları, 6 yıl eğitim almaları, onlara göre çok para kazanmaları (?), asla onların yapamayacakları bir iş yapıyor olmaları ya da daha da fantastik düşünceler nedenli...) zihniyetin olduğunu düşünüyorum.

ve dün bu zihniyetin armağanı iki ilkokul mezunu (bunu küçümsemek için değil durumu daha iyi anlamanız için yazıyorum) hasta yakınından biri ölüm tehdidi ve fiziksel şiddet, diğeri hakaret olmak üzere hediyeler aldım. biri ateşli çocuğuna serum takmayışımın yanlışlığını bir diğeri ise bacak ağrısı ile kan tetkiki arasında bir ilişki olmadığını kendi inanılmaz bilgi ve deneyimleriyle sorgulattı bana.

bu arada çalışma ortamı ve iş güvenliğinden de biraz bahsetmek isterim; ben 55 kilo bir kadınım beni koruması için kapıda duran güvenlik arkadaş (yalnızca 1 kişi) çoğunlukla bayan olmakla birlikte ki erkek de olsa hasta ve hasta yakınına hiçbir müdehale hakkı yok. hımm bir de eklemeden olmaz yeni başlayan bir asistan arkadaş bu düzeni 4 sene yaşadıktan sonra devletin zorunlu hizmet kurasına girip türkiye'nin güzide illerinde zorunlu hizmet vermek zorunda yoksa uzmanlık diplomasını elde edemez, yani 4 sene çöp olur.

mecburi hizmet derken de durumu bugün bir hekim arkadaşımın güncellemesi çok iyi anlatacaktır diye düşünüyorum; cizre

zaten biraz sağduyulu ve akıllı olsa halkım 33 saat çalışan hekime muayene olmamayı, doktora şiddeti ve doktor cinayetlerini, bir hastaya 3 dakikada muayene etmek zorunda bırakan performans sistemini, hasta katılım paylarını ve bunun gibi milyonlarca sağlık sistemi sorununu tartışır.

bilip bilmeden konuşanlara lafım welcome to the real world.


doktorların kul hakkının yenildiği maaştır

karım uzman doktor. son 4 yıl 45 km uzakta çalıştı. 1 ay önce il merkezine gelebildi. pazarları hariç her gün çalıştığı gibi yoğun bakım ve yatan hastaları yüzünden çoğu zaman pazarları da hastaneye gider. gece boyu telefonu en az 3-4 defa çalar. en az birinde tahlil, mr, tomografi gibi bir şey için bilgisayarını açar. her gün sabah 6'da kalkar, 7'de evden çıkar, 8'den önce hastanesinde olur. tüm servis hastalarını bitirir ve polikliniğe başlar. mesai saati 17:00 de bitmesine rağmen 18:00 den önce hastaneden çıkamaz. 9 günlük bayram tatilinden faydalandığını hiç görmedim. bir gün hastaneye gitmediyse ikinci gün mutlaka gitmesi gerekir. 2 yaşında bir kızımız var. doğumundan 2 hafta önce izne başladı, 2 ay sonra ise işe dönmesi gerekti. doktor olmayan bilemez, çalıştığınız yerde tek branş hekimiyseniz vicdanınız sizi hastaneye çeker. 4 ay izni olmasına rağmen zorlanarak da olsa çocuğunu bıraktı, hastaneye koştu. markete, pazara, kuaföre, alışverişe, gezmeye, spora vakti yok! çevredeki inşaatlarda çalışan işçiler, gündeliğe giden kadınlara bakıyorum da bizimkinden geç gelip, erken çıkıyorlar. sorsan onlar işçi, benim eşim doktor!

bahsi geçen maaşlara göre o iş bana göre yapılmaz! eşim mesleğini o kadar seviyor ki her hayat kurtardığında, her hasta dönderdiğinde yeniden doğmuş gibi oluyor. halen doktor maaşlarını çok bulanlar varsa allah doktorların eline düşürmesin, düşürürse de korkmayın, onlar yine elinden geleni yapar, hayatınıza hayat katmaya çalışır, bir kaç entry daha girecek vaktiniz olur...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) uzman hekim (uzman)
22.09.2018 18:13:29
Ülkenin eczacısında bile doktor kompleksi var, garip. Uzaktan bakıp mesleki sorunlarımıza maaşlarımıza arsızca yorum yapmanız ilginç. Sizin içinde bakkal gibi eczane açıp hiç bakkalınıza uğramadan hak etmediğiniz paraları kazanıyorsunuz desem doğru olur mu? Senin gibilere doğru olur
People
15
2) okan yalız (eczacı)
09.08.2018 09:23:53
maaşları az göstermek için mi doğru rakamları yazmıyorsunuz yakın çevremde çeşitli dallarda uzman vs 6 doktor var maaşları bahsedilen rakamlardan çok daha fazla. hak ediyolar tabi ama başka meslek dalları da hakediyor . veterinerler diş hekimleri mühendisler onlarda az okumuyolar eğer sorun çok okumaksa insanlarla muhattaplar riskleri fazla
People
7
3) Dr (Dr)
30.07.2018 18:13:43
Sanane bizim maaşımızdan sanane bizim dönerden seni ne ilgilendirir.herkes şöyle böyle peki sen nasılsın baktın mı hiç başkasının gözünden .bırak bu boş işleri kazanıyorsak biz kazanıyoruz seni hiç alakadar etmez
People
10
4) Fevzi (Ecz to dr)
18.07.2018 22:03:19
Su ihsan a bir cevap vermek isterim. Kazanamadigimiz icin mis. Dostum ben ecz oldugum sene tipi kazanamadigim icin degil sevmedigim icin gitmedim. Buna delil de 10 sene sonra madem saglikci olacagim o halde bu defa tip kazanmak uzere tekrar oss ye girdim ve oyle ovunecek bir basari degil. Biraz calismayi bilen yapar. Demem o ki ne ogrencilikte ne de meslekte oyle sisindiginiz gibi degilsiniz ve dostum.
People
27
5) Dr (Dr)
13.07.2018 22:17:52
Bu dr maaşı hakkında yorum yapanlara denecek şey , sizin de çocuğunuz doktor olsun demek diyecem ama , çocuklara yazık , ben şahsen kendi çocuklarımı Dr yapmayacağım , ayrıca ben bu tıp hayatına harcadığım zamanı başka işe kafa yorsaydım , çok daha fazla kazanıyor olurdum ... şimdi döner vermeyen bir hastanede 3800 devletin verdiği 2400 de sabit döner maaşına çalışıyorum ...
People
11
6) Kubra (Doktor)
13.07.2018 15:52:57
Doğu'da Suriye sınırında bir ilçede hekim olarak çalışıyorum. Merkezde oturuyorum. Her gün 100 km yol gidiyorum. Haziran ayında toplam aldığım 6600 TL. Bunun yaklaşıko300 tlsi bölge farkı 50 TL çocuk yardımı. Yani doguda da o işler tam öyle değil.
People
28
7) Ihsan (Dr)
06.06.2018 13:04:17
Benim çalıştığım hastanede hemşireler bizden daha fazla maaş alıyor. Istifalarımız kabul etmiyorlar. Doktor maaşları çok diyenler için güzel bi dua yapacağım. Inşallah çok isteyip de kazanamadığınız doktorluğu çocuklarınız kazanır da bişey kaybetmediğinizi anlarsiniz. Saygılarımla
People
14
8) Fevzi (Dr değil)
04.06.2018 15:40:18
Rakamları uçuk yazdığımı söyleyen arkadaşlar yazıya "doğuda" diye basladigimi hatırlatirim. Ayrıca araştırıp bakın bizim buralarda çakılı kadro olmasına rağmen bütün doktorlar 3/2 maaş aliyor. İş hizmete gelince Ağaoğlu takınmalar herşeyi ben bilirimler. Sizin kaç aldiginiz bilmem. Beni ilgilendiren calistigim kurumda yapılan müthiş haksızlıklardir. Dediğim gibi burada her tip doktoruna 3/2 maaş var. Araştırın.
People
11
9) vedat (dr)
04.06.2018 10:37:00
Fevzi kardeşim, yazdıklarını hayretle okudum. Ciddi yanlışlıklar içeriyor. Kamuda 32 yıllık pratisyen hekimim, Ek ödemem yok, Döner Sermaye, şöförlere, hizmetlilere bile verilen Lojman filan yok. Ne yazık ki maaşım yazmış olduğun rakamın yarısının bile altında ve benim gibi binlerce hekim var. Emekli olunca iyice düşeceği için çekiniyorum olmaya. Mail adresini ver de bordromu göndereyim, çok mahçup olacaksın. Saygılarımla,
People
7
10) dr.mikro (hekim)
04.06.2018 09:40:43
6.bölgede mecburi 3 yıl hizmet yaptım.O zaman batıdaki arkadaştan 200 TL civarı fazla maaş alıyordum.Bakanlık beni ihtiyaç olmamasına rağmen sırf torpilim yok diye PDC fazlası olarak atadı.Aldığım döner ortalamadan değil bin TL nin altındaydı.Yani batıda istediği ilde ''mecburi'' hizmet yapan arkadaşımın toplamda yarı gelirine çalıştım.

Verilen rakamlar bana çok uçuk geldi.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori