Doktorun bozuk bilgisayar isyanı: Hastaları şikayet için başhekime yönlendirdim
Yaşadığı bilgisayar sıkıntısına ilişkin son çare olarak hastalarla birlikte hastane önüne gelen ve gazetecilere açıklama yapan doktor, "Flaş disk bile sokamıyorum. İnternetim çalışmıyor, çalışmadığı için hastane sistemine giremiyorum, hasta bilgilerini göremiyorum" diyerek sitem etti. Doktorun bu açıklamalarına hastalardan da destek geldi.
Doktorun bozuk bilgisayar isyanı: Hastaları şikayet için başhekime yönlendirdim
07 Ağustos 2019 13:15 -

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Tıbbi Genetik Bölümü Uzmanı olarak görev yapan Uz. Dr. Tarkan Kalkan'ın, iddiasına göre, yaklaşık bir aydır poliklinikteki bilgisayarında bazı teknik sorunlar yaşanmaya başladı. Sorunların artmasının ardından bilgisayardan ne internete girebilen ne de hastalarına ait dosyalarını inceleyemeyen Kalkan, bu yüzden hastalarla da sorun yaşamaya başladı. Kalkan, durumu teknik birime bildirmesinin ardından yapılan tüm çalışmalar bilgisayarı eski durumuna getirmeyince isyan bayrağını çekti. Yaşadığı bilgisayar sıkıntısına ilişkin gazetecilere açıklama yapmak için hastalarla birlikte hastaneden çıkan Kalkan, hastane önünde açıklama yaptı.

"Çatıyı deldiler, kablo indirdiler yine çözemediler"

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden hastalarının olduğunu dile getiren Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Genetik Bölümü Uz. Dr. Tarkan Kalkan, poliklinikteki bilgisayarın yaklaşık bir aydır sorunlu olduğunu ve bu yüzden hastalarıyla arasında sorunlar çıktığını ifade etti. Kalkan, "Bir ay önce yazı yazdım. Geçen hafta Cuma günü yapacağız diye söz verdiler. Dün tam hastaların yoğun olduğu 13.30'da geldiler. Çatıyı deldiler, oradan aşağıya kablo indirdiler yine çözemediler ve bu yüzden hastalarla kavga çıktı. Arkasından akşam yapacağız diye söz verdiler. Benim bilgisayarım akşam gitti, sabah tekrar geldi. Fakat yine çalışmıyor. Tekrar aradım, bakın benim bilgisayarım çalışmıyor deyince bir sürü bahaneler söylediler. Oradaki ilgili kişi telefonu yüzüme kapattı. Hastaları şikayet için başhekime yönlendirdim" dedi.

Virüs varmış

Daha sonra bilgisayarı hakkında kendisine tekrar dönüş yapıldığını aktaran Kalkan, "Bana söylenen en son bilgisayarıma virüs bulaştığı. İyi de bir gece önce bu bilgisayar size gitti. O bilgisayarda virüs olsaydı temizlemeniz lazımdı. İnternetim çalışmıyor, çalışmadığı için hastane sistemine giremiyorum, hasta bilgilerini göremiyorum. Hastalarımın tüm dosyalarını da orada saklıyordum. Onları oradan takip ediyordum. Gelen kişiler art niyetli, onları da silmişler. Şu anda benim 3 yıllık hastalarla ilgili sakladığım verileri gitti. Bunların içerisinde raporlar ve önemli veriler de var" diye konuştu.

"Flaş disk bile sokamıyorum"

Bilgisayara flaş disk sokulmasının yasak olduğu söyleniyor ama ben raporları evde yazmak durumundayım. Burada anca hastalara bakabiliyorum, günlük rutinimi yapıyorum. Akşam da flaş diske kaydedip, ardından bir gün sonrası gelen hastalara flaş diskten raporunu veriyorum. Şu anda bilgisayara flaş disk bile sokamıyorum. Bir ay önce bu bilgisayara ne olduysa bozuldu. Bunlar bana zarar mı verecek? Evet verecek. Hastalar da uyardılar ama bu sistem böyle yürümez" ifadelerini kullandı.

"Bu adamcağıza kızdık ama bir baktık suçu yokmuş"
Dr. Kalkan'a hastalardan da destek geldi. Kanser hastası Nazife Kurt tedavisinin bittiğini ancak testler yaptırması gerektiğini ifade ederek, "Testler yaptırılması lazım ve bir aydır bunları yaptıramıyorum. Benim genetik testim yapılacak ki, benim ailemdeki insanlara aşılama yapılacak. Bu kadar büyük bir hastanede böyle bir şey çok saçma geliyor. Ben umursanmıyorum zannettim, bu adamcağıza kızdık ama bir baktık onun suçu yokmuş" diye konuştu.

Açıklamaların ardından doktor ve hastalar hastaneye girerek polikliniğe geçti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Cemal şen (Kepçe operatörü)
24.08.2019 12:29:57
Merhabalar ,dr beyin yaptığı normal karşılıyoruz.ayıp hakikaten nerede bilgi işlem sorumlusu ,yetkili kimdir kaç vakittir halledilmemiş sorun
People
0
2) Mehmet Fatih Akdoğan (Uzman Dr.)
19.08.2019 05:05:55
OHAL olsaydı,görürdüm. Ben bunları çok yaşadım. Bilgisayar teknisyeni oldum sayılır.İnternet bağlantısından server hizmetine,Rapor veya reçete için SGK bağlantısından bilgisayarın kapasite sorununa kadar birçok sorun yaşanıyor özellikle bilgisayar üzerinden hasta bilgilerine ulaşmak gerekirse.....Allah arkadaşlarıma yardım etsin, Ben sempatik kanallarla bilgisayarın dâhi değiştirilmesini tâlep ettim.
People
1
3) erman er (vatandaş)
10.08.2019 22:22:17
Bu zamanda Dr. bilgisayarı durduysa ve yapılamıyorsa yazık.
People
0
4) ömer hayyam (op.dr.)
10.08.2019 12:17:28
bilgisayarı bi açıp kapatsaydın...
People
10
5) se (uzm dr)
09.08.2019 10:54:09
Doktorlar sekreter ya da bilgisayar teknisyeni değildir. Bütün işleri bilgisayar üzerinden yapma ve hasta mahremiyeti adı altında tüm işleri doktorlara yüklemek diğer insanları bayağı rahatlatmıştır.
People
1
6) Dr. Mu (Memur)
08.08.2019 20:40:13
Her şey ayağa düştü artık iletişimle çözülecek bu kadar basit konuları medyaya taşımak çok saçma kaç bin sorunla uğraşıyorlar idareler pes vallahi
People
3
7) rk (doktor)
08.08.2019 11:18:22
Bu ne laubalilik nasıl devlet memuru kafasına göre basın açıklaması yapıyor. Sen internette gezin virüs bulaştır sonra kalk bilgisayarı temizleyemiyorlar de oohh...
People
19
8) Drozi (Doktor)
07.08.2019 21:12:35
Oooo alırım ordan bir dal soruşturma dosyası
People
43
9) Burhan Babaoğlu (Hekim)
07.08.2019 19:33:29
Helal olsun,medeni cesaretiniz için,hastaları yanınıza aldığınız için, sorunları kamuoyu ile paylaşıp işine layık olmayan yöneticileri afişe ettiğiniz için,idâre cileri ıdare etmediğiniz ıçın helal olsun size.
People
3
10) dr (dr)
07.08.2019 13:50:33
Ben bu yazıda haber niteliği taşıyan bir durum göremedim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)