Doktorun 'yüzüne çarpılan kapıya' 2 bin Tl para 1 yıl 8 ay hapis cezası!
Samsun'da bir kişi annesini muayene ettirmek için gittiği hastanede kadın doktorun odasında 13 saniye kalıp dışarıya çıktı. Daha sonra tekrar içeriye girmek isteyince kapı doktorun yüzüne çarptı. Kadın doktor yaralandı ve darp edildiğini iddia ederek şikayetçi oldu. Mahkeme kapıyı silah sayıp genç adama 2 bin 240 TL para, 13 saniye içeride mahsur kaldığı için de hürriyetten yoksun bırakma suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Genç adamın avukatı karara itiraz etti
Doktorun 'yüzüne çarpılan kapıya' 2 bin Tl para 1 yıl 8 ay hapis cezası!
06 Şubat 2019 - Sözcü,

Olay 2017 yılı Ağustos ayında Gazi Devlet Hastanesi’nde meydana geldi. Savcılık tarafından hazırlanan iddianameye göre; annesini tedavi ettirmek için psikiyatri polikliniğine giden A,K. (28), uzman doktor Serap Orhan’nın (45) odasına girdi. Burada iddialara göre A.K., annesine bakmadığı kadın doktoru odaya kilitleyerek darp etti.

Sözcü'de yer alan İsmail Akduman'ın haberine göre, Serap Orhan’nın şikayeti üzerine yakalanan genç adam, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak cumhuriyet savcısının itirazı üzerine bir kez daha mahkemeye çıkartılan A.K.; kamu görevlisini silahlı kasten yaralama, cebir tehdit ve hile kullanarak hürriyetten yoksun bırakma suçlarından tutuklandı. 2 hafta cezaevinde kalan A.K., ilk duruşmada tahliye edilirken hakkında Samsun 6. Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.

“DARP ETMEDİM KAPI YÜZÜNE ÇARPTI”

A.K. mahkemedeki savunmasında olayın bir kaza olduğunu savundu. Annesinin psikolojik sorunları olduğunu ve intihar eğilimi bulunduğunu anlatan A.K. olayla ilgili olarak şöyle konuştu; “Olay günü annem rahatsızlandı. Acile gittik. Sakinleştirici iğne yaptılar. Ama annem iyi olmadığını ve doktoru olan Serap Orhan’a görünmek istedi. Odasına gittik. Bize daha önceden randevu almadan gelebileceğimizi söyleyen doktor hanım, öğleden sonra gelmemizi söyledi. Başhekim yardımcısına giderek durumu anlattım. O doktor hanımla görüştü ama yapacak bir şey olmadığını söyledi. Alt kata gidince annem fenalaştı ağzından kan gelerek baygınlık geçirdi. Telaşla tekrar doktor hanımın odasına gittim. İçerideki hastalar çıkınca içeriye girdim ve doktora annemin durumunu anlatıp yardım istedim. Bana dışarıda konuşalım deyince ben de çıktım. Ancak arkamdan gelmediğini ve kapının kapatıldığını görünce tekrar içeriye girmek istedim. Kapıyı açtım. Bu sırada doktor hanım kapının arkasındaymış ve yüzüne çarpmış”

KAPIYI SİLAH OLARAK KULLANDI

Mahkemede ifade veren uzman Dr. Serap Orhan ise olayın yaşandığı gün çok yoğun bir gün olduğunu söyleyerek, sanıkla odada mücadele ettiğini ileri sürdü.
İfadesinde sanığı tanımadığını belirten doktor Serap Orhan, sanık ve annesinin randevusu olmadığını ve bekleyen hastalar olduğunu belirterek, “Öğleden sonra gelmelerini söyledim. Onlar gidince başhekim yardımcısı arayarak hastanın durumunun acilleştiğini söyledi. Ben de acile ya da gerekirse Ruh Sağlığı Hastanesi’ne gidebileceklerini söyledim. 5-10 dakika sonra sanık odama geldi. İçeriye girip kapıyı kilitledi ve ‘Neden anneme bakmıyorsun?’ diye bağırmaya başladı. Ben kapıyı açmasını söyledim. Açmak için onunla mücadele etmeye başladım. Ben kilidi açınca, sanık kapının bana çarpacağını bilerek hızlıca açtı. Sanık dışarı çıkınca ben de kapıyı kilitledim. Kapıyı silah olarak kullandığını düşünüyorum” dedi.

MAHKEME KAPIYI SİLAH SAYDI, CEZA VERDİ

Mahkeme, sanığın kadın doktoru silahla kasten yaralama suçundan 2 bin 240 TL para cezasına, kamera kayıtlara göre 13 saniye odada kaldığı ve kapıyı kilitlediği için hürriyetten yoksun bırakma suçundan ise 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Ardından her iki suçtan alınan cezalar erteledi.

AVUKAT: BİNA VE EKLENTİLERİ SİLAH SAYILAMAZ

Sanığın avukatı Yasemin Küçük, mahkemenin verdiği karara itiraz ettiklerini belirterek Yargıtay kararlarında bina ve eklentilerinin silah sayılmadığına dair örnek kararlar olduğunu söyledi. Kararın kabul edilemez olduğunu ifade eden Küçük, “Yargıtay kararlarına rağmen mahkeme kapıyı silah sayıp müvekkilime ceza verdi. Ayrıca kamera kayıtlarında müvekkilin dışarıya çıkıp tekrar içeriye girmek istediği sırada kapıyı açıyor. Bu sırada kapı, hemen arkasında olan doktora çarpıyor. 13 saniye içeride kalan müvekkilim nasıl bir cebir ve hile kullanmış olabilir ve nasıl hürriyetten yoksun bırakmış olabilir, yaşanan olayların tümü kamera kayıtlarında mevcuttur ki hiçbir cebir, tehdit, hile yoktur” diye konuştu. Avukat Küçük, davayı Samsun İstinaf Mahkemesi’ne taşıdıklarını söyledi.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
14
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
08.02.2019 10:34:27
Otosansür suçlamasının yapıldığı yerde benim yorumum sansüre uğradı herhalde.
People
10
2) Haluk Öztiryaki (Dr.)
08.02.2019 05:43:38
Özellikle görevi başındayken ve görevini doğru yapmak isterken bir hekime, bir öğretmene ya da kamu görevlilerine şiddet uygulamaya cinsiyetinden bağımsız olarak müsamaha edilmemeli.
Ancak neden bu haberin çok yerinde sürekli özellikle ‘kadın’ doktor vurgusu yapılıyor anlamıyorum.
Erkek ya da kadın doktor olunması bu gibi bir darba maruz kalıp kalmamak açısından bir kriter olamaz.
Bu arada, herkesin savunulma hakkının evrenselliği unutulmadan yorum yapılsa daha iyi olur.
People
36
3) Krizantem (Dr)
07.02.2019 17:30:58
Hasan Bey merhaba. Nasıl bir yasal yanlış olabilir yorumumda anlayamadım? “Canınız tehlikedeyse canınız işinşzden değerlidir, iş dünyanın heryerinde bulunur, can bulunmaz “demenin yasal olarak suç teşkil eden niteliği nedir ki? Bakınız öldürme teşebbüsünde bulunanlara bile ceza erteleniyor. Ben cana, mesleğe, insana, canlıya, yurttaşa saygılı bir birey olarak konuşuyorum. Bunun sşze gözaltı düşündürmesini patolojik buluyorum. Sizin adınıza da, insanım adına da, meslektaşlarım adına da, en kötüsü ülkem adına da çok üzüldüm şimdi. Sansür gerektirmeyen bir yorum için bile otosansür yapmamı istemişsiniz. Üstelik belki hakikaten bunun için uyarı yapmak istediniz, ya da acısı, durumdan vazife çıkardınız. Geçmiş olsun doktor hanıma. Umarım psikolojisi çabukça düzelir.
People
9
4) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
07.02.2019 17:13:58
Sayın Krizantem, daha önceki yazım profilinize bakıldığında muhalefeten duygusal olarak bir şeyler yazmışsınız gözüküyor. Şu sıralar ortam gergin, yazınızı belli seviyedekilerin anlayabileceği ama direk aleyhinizde delil olmayacak şekilde düzenleseniz iyi olur. Bir de medya soruşturmasındaki gözaltı haberinizle üzüntü yaşamayalım.
People
54
5) Krizantem (Dr)
07.02.2019 14:05:07
Saygıdeğer meslektaşlarım ve değerli hemşire arkadaşlar. Meslek, iş nihayetinde evinize geçim sağlamak için yapıyoruz. Yani yaşamak için. Sizi şiddete maruz bırakan ve geçiminizi zora sokan meslek de iş de yere batsın. Bırakın kardeşim o rezilliği. Sizleri haketmiyorlar. Lütfen Abd, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin sınavlarını geçin. Sonrasında tüm dünya işyeriniz. Lütfen dil öğrenin. Saygılar.
People
26
6) Krizantem (Dr)
07.02.2019 13:52:02
Değerli meslektaşlarım, daha fazla Türkiye’ye hizmet vermeyin. Oralarda güvende değilsiniz. Lütfen yurtdışından korkmayın. Göçün.
People
55
7) hastane (acilde)
07.02.2019 10:49:46
sağlık bakanlığı duyarsız.sağlık bakanlığı siyasetin peşinde.aciller ise perişan halde.
People
48
8) se (uzm dr)
07.02.2019 09:36:11
Cezaların ertelenmesi ne demek? suçu işleyen ve yargılayanlar aynı taraftalar, aynı zihniyetteler, şiddet kanıksanmış hatta sağlık çalışanlarına yapılanlar neredeyse normal olarak görülüyor...Doktorlar bu yaşadığımız dönemi ve bizlere yapılanları hiç unutmayacak.
People
68
9) korunacak (malzeme)
07.02.2019 09:09:08
Sağlıkçı kıyafeti ve çalıştığı mekanlar sil baştan düzenlenecek. Ööle tiril tiril beyaz önlükle olmuyor artık. Kıyafet robocop; kurşun,bıçak, uçan tekme, tokat, yumruk,kapı, pencere zarar vermeyecek. Mekan özel dizayn edilmiş,kapılar çelik ve doktorun sesiyle kilitlenip açılacak. Eeee, 21. yüzyıldayız, teknolojiyi kullanalım biraz... Gir içeri, doktora söv, bağır, çağır, darp et, elini kolunu sallaya sallaya çık git. İnsaf, i n s a f, insaaaaaf...............
People
39
10) ali (dr)
07.02.2019 08:33:13
- adaletin bu mu dünya?
- evet sadece bu
-adaletin batsın dünya
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA