Domuz gribi sezonluk oldu...En çok hasta eden hala grip virüsü
İlk çıktığı yıl ‘domuz gribi’ denen ancak sezon gripleri (influenza) arasındaki yerini alan H1N1, halen Türkiye’de en sık hasta eden grip virüsü.
Domuz gribi sezonluk oldu...En çok hasta eden hala grip virüsü
17 Ocak 2018 - Hürriyet Mesude Erşan

H1N1 ilk çıktığı 2009’dan beri her sezon hastalık yapmaya devam ediyor. H1N1’den korunmak için bildik grip önlemlerini almak yetiyor. Sağlık Bakanlığı ekim ayı başından itibaren (40’ıncı hafta) grip izlemine başlıyor. 25-31 Aralık 2017’de Türkiye’nin farklı illerinde grip şüpheli 130 hastanın numunesini çalışan referans laboratuvarlarının 23’ünde influenza A (H1N1), 8’inde ise influenza B virüsü tespit edildi.

Diğer vakalar RSV, rino gibi soğuk algınlığına yol açan virüsler. Grip vakaları Türkiye’de genellikle 40’ıncı haftadan itibaren görülmeye başlıyor. 45 ve 46’ıncı haftalardan itibaren de atağa geçiyor. Havanın soğuması ve kapalı, kalabalık ortamlarda zaman geçirilmesi bulaşmayı artırıyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, gripten korunmak için sağlıklı yaşam kurallarına uymanın yetmeyebileceğini, aşılanmanın etkili bir korunma yöntemi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ünal, her yıl olduğu gibi kışın başlangıcı ve süresi boyunca grip hastalığının (H1N1 dahil) görüleceğini hatırlattı.

KİŞİSEL KORUMA ÖNLEMLERİ

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün önerdiği kişisel korunma önlemleri şöyle:

Hasta kişiler ile yakın temastan kaçının.

Grip benzeri bir hastalık geçiriyorsanız evde dinlenin.

Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla teması sınırlandırın.

Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağzı kağıt mendille kapatın, kullandığınızı kağıt mendil çöp kutusuna atın.

Sabun ve suyla ellerinizi sık sık yıkayın.

Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçının.

GRİP AŞISI SGK’DAN

Mevsimsel grip Türkiye ve dünyada her yıl milyonlarca insanı etkiliyor. Bilindiğinden çok daha fazla sayıda hastane yatışları ve ölümlere neden oluyor. Tıbbi adı influenza olan grip, influenza virüsünün neden olduğu bir akut solunum yolu hastalığı. Grip ile diğer etkenlerin (mikropların) neden olduğu akut solunum yolu enfeksiyonları ayırt edilemiyebiliyor. Grip genellikle 1-2 haftalık bir sürede tamamen iyileşiyor. Ancak yaşlılar, çocuklar, gebeler, organ nakli nedeniyle bağışıklığı baskılananlar, kronik hastalığı bulunanlar gibi riskli gruplarda ağır komplikasyonlarla seyredebiliyor. Risk grubundakilerin, yılda bir defaya mahsus olmak (eylül-ekim-kasım-aralık-ocak aylarında) üzere grip aşısı bedelleri, SGK tarafından karşılanıyor. Bu kişiler hekime başvurarak reçeteyle eczanelerden aşılarını alabiliyor.

ANTİBİYOTİKLE OLMAZ

Risk gruplarındaysanız grip geçirdiğinizi düşündüğünüzde hekime müracaat edin. Ayrıca, grip geçirdiğinizde belirtileriniz ağırlaşırsa (nefes darlığı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, öksürük gibi) yine bir hekime başvurun ve tavsiyelerine göre gerekli ilaçları kullanın. Antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değil. Dolasıyla grip antibiyotikle tedavi edilmez. 

Anahtar Kelimeler:

domuz gribi grip

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/12-15/128. Türkiye Tiroid Hastalıkları KongresiENDOKRİNO...ANKA
14/12-16/128. Ulusal Sitopatoloji KongresiTIBBİ...İZMİ