Domuzdan kornea nakli başarılı oldu 
Çin'de bir hasta, nakledilen domuz korneası sayesinde görme yeteneğini yeniden kazandı
Domuzdan kornea nakli başarılı oldu 
18 Ağustos 2017 - AA

Çin’de görme bozukluğu yaşayan birine yapılan domuz korneası naklinin başarılı olduğu bildirildi.

South China Morning Post’un haberine göre, söz konusu bozukluğun kendi ellerini dahi göremeyecek düzeyde olması nedeniyle organ nakline başvuran hasta, nakil sonrası görme kabiliyetini yeniden kazandı.

Ülkenin orta kesimindeki Hunan eyaletinde Central South Üniversitesi’nde uygulanan ameliyatta domuz korneası naklinin başarılı geçmesi sonrası, hastanın sağlık kontrollerinin yapılması için bir süre daha gözetim altında tutulacağı belirtildi.

Hastane doktoru Tang Rınhong, yaptığı açıklamada, bu tür nakil korneanın görme yeteneğinin insan gözüne yakın olduğunu ve bu tür nakillerde başarı oranının yüzde 90 olduğu söyledi.

Ülkenin başkenti Pekin, Wuhan ve Hunan eyaletlerinde de benzer kornea nakillerini yapıldığını belirten Doktor Tang, birçok hastanın insan korneası bulma şansı olmadığı için bu tür alternatif korneaları tercih etmek durumunda kaldığını dile getirdi.

Çin’de geçen sene 14 yaşındaki bir çocuğa domuz korneası nakledilmiş ve hasta görme yeteneğini yeniden kazanmıştı.

Hastaların, en çok kornea rahatsızlıklarından dolayı görme yeteneğini kaybettiği ülkede, yaklaşık 4 milyon görme yeteneğini kaybetmiş insan bulunuyor.

Görme yeteneğini kaybeden insan sayısı her yıl yaklaşık 100 bin artarken sadece yılda 5 bin kişiye kornea nakli yapılabiliyor.

Anahtar Kelimeler:

kornea nakil cin

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
22.05-21.06Ortopedi UzmanıPersonel Arayanlar