Dünya Sağlık Örgütü ambulansın vurulmasını kınadı: 'Korkunç bir saldırıdır'
Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Libya'nın başkenti Trablus'ta bir ambulansın vurulmasını kınadı
Dünya Sağlık Örgütü ambulansın vurulmasını kınadı: 'Korkunç bir saldırıdır'

ARŞİV

10 Mayıs 2019 - AA

DSÖ Libya Temsilcisi Seyyid Cafer Hasan, yaptığı yazılı açıklamada, çarşamba günü Trablus'ta bir ambulansın hedef alınmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Saldırıda önemli kişilerin yaralandığını ve ambulansın tahrip edildiğini aktaran Hasan, "Bu, uluslararası insan hakları kanunlarının açıkça ihlal edildiği korkunç bir saldırıdır." ifadesini kullandı.

DSÖ Bölge Müdürü Ahmed el-Munziri de temel savaş hukukunun bu şekilde açıkça ihlal edilmesinin, sahra hastanelerinin ve sağlık görevlilerinin operasyonlarını tehlikeye atabileceği ve hayat kurtaran sağlık görevlilerini işlerini yapmaktan caydırabileceği uyarısında bulundu.

UNSMIL'den yapılan açıklamada da Trablus'un Kasr bin Gaşir bölgesinde zırhlı bir ambulansa saldırı düzenlenmesinin "şoke edici" olduğu dile getirildi.

Saldırıda ambulans ve acil sağlık servisi müdürünün yanı sıra 2 sağlık çalışanının ağır yaralandığı kaydedilen açıklamada, sağlık çalışanlarını hedef alan saldırılar, uluslararası insan hakları kanununa yönelik tehlikeli ihlal olarak değerlendirildi.

BM'den bu ay başında yapılan açıklamada, General Halife Hafter'e bağlı güçlerin Trablus'a başlattığı saldırılardan bu yana en az 4 sağlık çalışanının öldüğü, 11 ambulansın zarar gördüğü ya da tamamen tahrip edildiği belirtilmişti.

Libya'daki çatışmalar
Libya'nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine UMH birlikleri de Burkan el-Gadab operasyonunu başlatmıştı.
Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip UMH birlikleri ile Hafter'e bağlı güçler arasındaki çatışmalar bir aydan uzun süredir devam ediyor.
Dünya Sağlık Örgütünün son açıkladığı bilgilere göre, Trablus ve çevresindeki çatışmalarda 4 Nisan'dan bu yana 443 kişi hayatını kaybetti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA