Dünya Sağlık Örgütü aynı hatayı yine mi tekrarlıyor?
DSÖ'nün Ebola virüsünde olduğu gibi Çin'deki coronovirüs salgını ile ilgili de "acil durum" ilan etmekte geç kaldığı savunuluyor
Dünya Sağlık Örgütü aynı hatayı yine mi tekrarlıyor?
27 Ocak 2020 11:18 -

MEDİMAGAZİN-Lancet’te yer alan raporda 2014'te binlerce kişinin ölümüne neden olan Ebola salgınının büyümesinde sorumluluğun büyük kısmının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ne ait olduğu belirtilmiş ve 'DSÖ’nün güvenilirliği ve itibarı altüst oldu'' yorumu yapılmıştı.

2013’de patlak veren Ebola salgını sonucu 11 bin kişi hayatını kaybetmişti.

ABD ve İngiltere’den uzmanların bir araya gelerek oluşturduğu bağımsız grup, tıp dergisi The Lancet'te bir rapor yayınlamıştı ve sürecin kötü yönetildiği belirtilmişti. 

Uzmanlar, Gine’nin salgını saptamasından 5 ay sonra uluslararası acil alarm veren örgütü geç kalmakla suçlamış ve DSÖ’nün  liderlik vasfı ve sorumluluktan yoksun olduğunu iddia etmişti.

DSÖ: Acil duruma gerek yok

DSÖ yine 23 Ocakta acil toplanmış ancak Çin’de ortaya çıkan koronavirüs ile ilgili "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmek için erken olduğunu bildirmişti.  12 ülkeye yayılan virüsle ilgili DSÖ’nün tavrı da eleştiri konusu oldu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)