Dünya Sağlık Örgütü: Yılın başlarında üçüncü bir dalga gelecek
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) küresel mücadele özel temsilcisi Dr. David Nabarro, Avrupa ülkelerinin salgının ilk dalgasına tepkisiz kalmasının ardından ikinci dalganın yaşandığını belirterek, "Gerekli altyapı şu anda oluşturulmazsa önümüzdeki yılın başlarında üçüncü bir dalga gelecek." uyarısında bulundu.
Dünya Sağlık Örgütü: Yılın başlarında üçüncü bir dalga gelecek
22 Kasım 2020 22:13 - AA

CENEVRE -Swissinfo internet sitesindeki habere göre, İsviçre'de Almanca yayın yapan "CH Media" grubuna konuşan Nabarro, Avrupa ve İsviçre'nin pandemiyle mücadelesini ağır şekilde eleştirdi. 

Nabarro, dünyanın sayılı zengin ülkelerinden İsviçre'de bir arkadaşının Kovid-19'a yakalandıktan sonra ciddi şekilde hastalandığını ve gerekli tedaviyi almakta zorluk çektiğini belirtti.

Salgınla mücadelede "gevşek" davranan Avrupa ülkelerinin virüsün yayılmasını kontrol etmede Asya'nın çok gerisinde olduğunu vurgulayan Nabarro, İsviçre'nin de salgında mücadelede önlemleri çok erken gevşeten ve ikinci dalgaya yeterince hazırlanmayan ülkeler arasında olduğunun altını çizdi.

- "Salgına karşı gerekli stratejiler uygulanmadı"

Nabarro, Avrupa'nın ilk dalgaya karşı tepkisinin yetersiz kaldığını ve ardından ikinci dalganın başladığını belirterek, "İlk dalganın kontrol altına alınmasından aylar sonra, yaz aylarında gerekli altyapının oluşturulmasında başarısız olundu ve şimdi ikinci bir dalga var. Gerekli altyapı şu anda oluşturulmazsa önümüzdeki yılın başlarında üçüncü bir dalga gelecek." uyarısını yaptı.

İsviçre'de, özellikle Fransızca konuşulan bölgelerde vaka sayılarının çok yüksek olduğunu anımsatan Nabarro, yetkililerin halkla salgına karşı gerekli stratejileri uygulamadığını belirtti.

Nabarro, Asya ülkelerindeki insanların Avrupa'ya göre, salgını kontrol altında tutmak için gereken mesafe, maske takma ve hijyen önlemlerine daha iyi uyduklarını vurguladı.

- Cenevre dünyada salgından en kötü etkilenen şehirlerden oldu

İsviçre'de Federal hükümet, ülke genelinde karantina uygulamasına gitmezken, bazı kantonlar kısmi karantina önlemleri almıştı. 

DSÖ'den hafta içi yapılan açıklamada, örgütün merkezinin de bulunduğu Cenevre ve komşusu Vaud kantonlarında dünyadaki en yoğun kitlesel bulaşmanın görüldüğü kaydedilmişti.

İsviçre'de salgın nedeniyle hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde yer kalmazken, hükümet ilave tedbirlere başvurmuştu.

İngiliz Nabarro, 2017'de DSÖ Genel Direktörü seçilen Etiyopyalı Tedros Adhanom'a rakip olmuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Aile Hekimi (Doktor)
23.11.2020 11:18:24
Ben yıllardır gelen hastalara bas bas bağırıyorum.Grip değil bu,soğuk algınlığı diye.Sürekli korku pompalamaktan vazgeçin.Dünyadaki istatistiklere göre oranlarsak grip ve soğuk algınlığından Ülkemizde yıllık 80 000 kişi ölüyor.İnfluenza.corona,adeno.rhino ve bilinmeyen virüsler.Bunu neden söylemiyor bu korku pompalayanlar.80 000 ölüm 800 000 bin mi oldu bu yıl.Bahsedilen semptomlar zaten her yıl baktığım hastalardaki semptomlar.İlk başta genziniz yanar.burun komple tıkanır.Sonra burun akıntısı başlar.Tat ve koku tamamen yok olur.Virüs akciğere iner.Önce kuru olan öksürük 10 15 günde balgamlı öksürüğe döner.Hastalığın tam iyileşme süresi zaten 3 veya 4 haftadır.Bazen bulantı kusma ve ishal olur.Hastanelerde meslektaşları meşgul etmeyeyim diye ringer laktat takıyorum.4 5 saat yavaş yavaş giden tek serum olayı çözüyor.Semptomlar genelde böyle.Şiddeti kişiye göre değişir.Baş ağrısı kas ağrısı halsizlik zaten olur.İnsan bu hastalığa yılda 2 veya 3 kez yakalanır.Hatta biri yazın olur ve hastalar derler ki yaz gribi kışın olandan kötüymüş.Halbuki grip değil soğuk algnlığı.Eylül ekim kasım gibi bir,şubat mart nisan gibi iki,bir de yazın üç olmak üzere zaten üç defa yakalandıkları hastalığı korku pompalama yüzünden insanlar unuttu.Onca tecrübeme rağmen başlarda ben de ne oluyoruz dedim,korktum.Vatandaş ne yapsın.Vücuttaki olabilecek bütün semptomlara corona diyecek yakında bilim dünyası.Peki neden hastaneler dolup taşıyor.Eskiden grip olmuşum diye ortalıkta dolanan insanlar şimdi corona korkusundan hastanelere koşuyor.Tabii ki hastanelerde yer kalmaz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)