Dünya tıp literatüründe bir ilk: Covid-19, akciğer kanserini taklit etti
KAHRAMANMARAŞ'ta akciğer kanseri teşhisi konulan N.T.'nin (52) koronavirüs testi pozitif çıktı. Ameliyat öncesi Covid-19 tedavisi gören N.T.'ye yapılan tetkikler sonucu koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiği tespit edildi. Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Kozanlı, koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiğini ve bunun dünya tıp literatüründe bir ilk olduğunu söyledi.
Dünya tıp literatüründe bir ilk: Covid-19, akciğer kanserini taklit etti
12 Eylül 2021 17:07 -

KAHRAMANMARAŞ-Kent dışında çalışan N.T.'nin, göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede çekilen tomografisinde sağ akciğerinde 4 santimetre çapında tümör tespit edildi. Kanser olabileceği şüphesiyle yapılan ileri tetkikler sonrası N. T.'ye akciğer kanseri teşhisi kondu ve acil ameliyat kararı verildi. Bunun üzerine N.T., ameliyat için memleketi Kahramanmaraş'a geldi. Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Kozanlı da tomografi ve test sonuçlarına göre N. T.'ye akciğer kanseri teşhisi koydu ve ameliyat yapılması gerektiğini söyledi.

'AKCİĞER KANSERİ OLSAYDI TÜMÖRÜN ORTADAN KALKMASI MÜMKÜN DEĞİLDİ'

Ameliyat öncesi N.T.'nin Covid-19 testi pozitif çıkınca operasyon ertelendi. Koronavirüs tedavisine başlanan N.T.'nin son testi negatif çıktı. Dr. Fatoş Kozanlı, tedavi sonrası tomografisi çekilen N.T.'nin akciğerindeki tümörün yok olduğunu gördü. Kozanlı, N.T.'nin kendilerine başvurduğunda koronavirüs belirtisi olmadığını ancak ameliyat öncesi PCR testi yaptıklarını söyledi. Koronavirüs tedavisinin ardından ortaya çıkan sonucun kendisini de şaşırttığını belirten Kozanlı, şunları söyledi:

 

 

"Hastamız, çalıştığı başka bir kentte göğsünden darbe alıyor ve ağrıları geçmeyince bir üniversite hastanesine başvuruyor. Burada hastaya bir akciğer grafisi çekiliyor. Sağ akciğerinde bir kitleye rastlanıyor. Daha sonra hastaya, bir akciğer tomografisi çekiliyor ve göğüs cerrahisi için önemli büyüklükte olan 4 santimetre çapında, akciğer kanserine benzer özellikte radyolojik bulgular olan bir kitle tespit ediliyor. Daha sonra hastaya yapılan ileri tetkiklerde akciğer kanseri teşhisi konuluyor. Hastaya bir cerrahi planlanıyor. Hasta Kahramanmaraşlı olduğu için kendi memleketine gelmeyi tercih ediyor. Bize başvurdu ve göğüs ağrısı şikayeti vardı. Öksürük, nefes darlığı, balgam çıkarma, ateş gibi şikayetleri yoktu. Hastayı biz de değerlendirdik ve ameliyat olmasına karar verdik. Çünkü akciğer kanserine çok benzer radyolojik bulguları vardı. Sağlık Bakanlığımızın kuralları gereği her hastayı ameliyat öncesi PCR testi yapılır. Biz de ameliyat gecesi hastadan PCR testi aldık ve testi pozitif geldi. Ameliyatımızı 14 gün erteledik ve hastamıza koronavirüs tedavisi uygulandı. Hasta 14'üncü gün tekrar bize başvurdu ve yapılan PCR testi negatif çıktı. Yeni bir tomografi çektik ve tümörün tamamen ortadan kalktığını gördük. Şimdi sonuç bilgilerinden başlangıca gittiğimizde, bu bir akciğer kanseri olsaydı, ortadan kalkması mümkün değildi. Başka bir patolojiye bağlı durum olsaydı, yine verdiğimiz tedaviyle ortadan kalkmasını çok beklemeyiz. Antiviral tedavisi verdik ve hastanın radyolojik bulguları neredeyse tamamen normale döndü. Hastaya bunu izah ettik, 'Dünya literatüründe hiç görülmeyen bir radyolojik bulgu' diyerek. Bu gördüğümüz manzara artık hastanın akciğer grafisinde yok, akciğer kanseri değil. "

DÜNYA TIP LÜTERATÜRÜNDE İLK VAKA

Hastayı takip etmeye devam ettiklerini belirten Kozanlı, 2 yıldır dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiğini, böyle bir durumla ilk defa karşılaştıklarını söyledi. Hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde buna benzer bir vakanın olup olmadığını araştırdığını ifade eden Kozanlı, "Genel olarak dünya literatürüne baktığımızda koronavirüsün akciğer bulguları, radyolojik bulguları infiltrasyon, buzlu cam dansitesi gibi bilinen bulgular. Ama bizim hastamızda akciğer tümörünü taklit eden bir kitle vardı. Ve biz bunu dünya literatüründe hiç görmemiştik. Bununla ilgili geniş çaplı bir araştırma yaptım. Hem kendi deneyimlerimden hem kendi hastanemizde yatan hastalardan yola çıkarak birçok hastanın radyolojik bulgularına baktık. Dünya literatürlerini karıştırdım, diğer arkadaşlarıma danıştım, benzeri bulguya rastlamadım" diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) drysfcnk (Doktor)
20.09.2021 00:43:50
Böyle bir rezillik görülmedi,tek bir case report var,dünyada yok diyor pubmede baktın mı radyoloji doktoru ne diyor,akciğer kanserini tanısını nasıl koydun,bunlar hep şüpheli.
People
4
2) drradyolog (doktor)
17.09.2021 10:35:41
radyoloji ihtisası almayan herkes daha iyi BT yorumluyor :))
People
9
3) Dr. Yüksel (Emekli)
15.09.2021 10:47:23
Radyolojik bilgi zayıf. Doğru teşhis yok. Birde utanmadan medyaya yansıtılmış. Durumun acizliğini anlayamamış yorumcular.. Yazık.
People
3
4) hasan (dr)
14.09.2021 10:36:58
ŞÜphesiz inoperabl olgular ameliyat edilmez. Ancak tümör tam olarak rezeke edilemezse ve lenf nodları temizlenmezse tam bir tedaviden bahsedilemez. Radyoterapi veya kemoterapi %99 bile etkili olsa kalan binlerce tümörden yine kanser nüks eder. Onun için kesin tedavi tümör hücrelerinin hepsinin çıkarılmasıdır. Maalesef hastalar medikal tedavilerle oyalandığından çoğu kez radikal cerrahi tedavi yapılamıyor. Hemoptizi ile ölenler günümüzde malesef daha sık klinik pratikte karşılaşılmaktadır. Şüphesiz inop olgularda radyoterapi ve kemoterai ile yaşam uzatılabilir, ama kesin tedavi mümkün olmuyor.
People
23
5) editör (dr)
13.09.2021 20:39:21
doktor hanım medyatik olmanın amacı ne. işin ucu kovid olunca DHA haber ajansı yazmış TV kanalları dahil bütün gazeteler atlamış. haber tek elden çıkmış. bizde gazetelerde sağlık editörü kavramı yok. hepsi balıklama atlamış.
maraş'ta yrd doç gögüs hastalıkları uzmanı medyatik olup ne yapacak. hastan mı bollaşacak. perfomansın mı artacak.başhekim aferin mi diyecek?
radyolog yorumcuların hiç biri ak ca'ya benzetememiş. istersen ciddi bir yayına yolla bakalım hakemlerden ne gelecek.
üstelik tıpta dünya ilk tek böyle şeyler söylenmez. en fazla biildiğime göre (up to best of my knowledge) pub med literatür taramasında bu yönde başka olguya rastlamadık denir. pub med internet taraması yaptın mı.
bizim bir eski hoca vardı tıpta medyatik olmayın başa dert getirir derdi.
People
6
6) dr (onko)
13.09.2021 19:17:53
dr hasan
1-ca da kesin tedavi demek doğru değil.
2- günümüzde her akciğer ca opere edilmiyor
3- operasyon kriterleri var
4- kritere uymuyorsa biyopsi ile bronkospi ulaşmıyorsa tru kut. bu olguda lezyon periferde bronkoskopi oraya erişmez. periferde olduğu için tru cut bx. bu da yetmez b te küçük büyük ayıracaksın." buyükse (non small) o da yetmez adeno / skuamöz diye ayıracaksın. adeno skuamöz net ayrımı için IHC (p40 napsin ttf 1 )yapacaksın. adeno iise moleküler analiz gerekir( egfr alk ros pdf )1 bunlar+ ise akıllı ilaç kullanacaksı.
hemen neşter dönemi geride kaldı . gördüğün gibi akciğer ca tanısı ve tedavisi artık karmaşık "organize işler"
senin yazdığın "kan tükürerek ölür" lafı 50 yıl öncesi kalmış üstelik burası dr sitesi biraz kaba söylem olmuş.
People
1
7) hasan (dr)
13.09.2021 16:03:29
Akciğer kanserinde tanıda radyolojik görünümden yararlanılır, Ancak, radyolojik görünüm nedeniyle tümör her zaman ekarte edilemez. Ayrıca patolojik incelemede ancak bronkoskopi'de tespit edilirse veya lavaj sonucu bir fikir elde edilirse tanı konabilir. Küçük hücreli kanserde şayet skuamöz diferansiyasyon gösterirse cerrahiden yararlanabilir. Doktor hanım çok doğru bir yapmış 15 gün antibiyotik tedavisi uygulamış sonuçta lezyon gerilemiş. COVID-19'un akciğer tümörlerini taklit edeceğini belirterek mevcut literatüre destek verecek bir görüş belirtmiş. Tümör bazen enfekte olabilir, içi sıvıda dolabilir. Göğüs cerrahı şüphesiz radyologdan, patologdan yararlanabilir, ancak kendi deneyimi her zaman ön plandadır. Çünkü akciğer kanserinin kesin tedavisi ancak cerrahidir. Aksi halde hastalar kan kusarak ve boğularak ölebilir.
People
13
8) Hakan Tamar (Doktor)
13.09.2021 12:01:07
Peki Fatma hanım bu konuda radyoloji doktorlarının fikrini alarak mı bu kanılara varmış acaba? Çünkü asıl tanıyı koyan bu konuda tecrubesi olan ve literatüre hakim olan radyoloji doktorunun görüşünden burada hiç bahsedilmemiş.
People
9
9) recaii (radyolog)
13.09.2021 09:49:30
round atelectasis. zorlama bir yayın olur.
People
8
10) Sezai Çelik (Dr )
13.09.2021 01:17:58
Patolojik inceleme yapıldıysa tekrarlatmalı idi. Pet incelemesi yapılmıştır herhalde.Organize pnomoni ise kanseri taklit eder. Literatürde bir çok olgu var. Travmaya bağlı hematom da olabilir ve o süreçte rezorbe olabilir. Daha dikkatli ve bilimsel olmalısınız. Böyle hemen dünyada bir ilk vs demek doğru değil.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)