Dünyada en yüksek doktor maaşı veren 10 ülke
Dünyadaki çoğu ülkede doktorlar çok maaş alan meslek grubu mensubu olarak görülür. Türkiye’de bu durum hekimlerce ‘en yakınları bile inandırmaya çalışacak kadar düşük olarak’ görülürken, yurt dışında hekim maaşlarındaki durum nedir?
Dünyada en yüksek doktor maaşı veren 10 ülke
16 Mayıs 2019 -

İşte hekimlerin en fazla kazandığı ülkeler:

10. DANİMARKA

Uzman hekim ortalama yıllık maaşı - 91.000 ABD Doları

Bir pratisyen hekim için ortalama yıllık maaş - 109.000 ABD Doları

 

 

9. İSVİÇRE

Uzman hekim ortalama yıllık maaşı - 130.000 ABD Doları

Pratisyen hekim için ortalama yıllık maaş - 116,000 ABD Doları

Ülkede yaklaşık 32 bin doktor var. En yüksek maaş alanlar kalp uzmanları, gastroenterologlar, beyin cerrahları ve radyologlar.

8. FRANSA

Uzman hekim ortalama yıllık maaşı - 149.000 ABD Doları

Pratisyen hekim için ortalama yıllık maaş - 60.000 ABD Doları

Ülkede hasta başına temel ücret 28 ABD Doları

7. İNGİLTERE

Uzman hekim ortalama yıllık maaşı - 150.000 ABD Doları

Pratisyen hekim için yıllık ortalama maaş - 120.000 ABD Doları

Genel olarak, maaşlar doktorun derecesine ve deneyimine bağlı olarak büyük ölçüde değişiyor. İngiltere'deki stajyer doktorlar yılda yaklaşık 26 bin  £ 'dan başlayarak 12 farklı grupta 65 bin Euro'ya yükseldi. Uzman doktorlar 37bin 923 Euro ila 70 bin 700 Euro arasında temel bir ücret alır.

6. İRLANDA

Uzman hekim ortalama yıllık maaşı - 183.000 ABD doları

Pratisyen hekim için ortalama yıllık maaş - 125.000 ABD Doları

İrlanda, GSYİH'nın yüzde 8,1'ini sağlık için harcıyor ve 1.000 kişi başına yaklaşık 2,76 yatağı var.

5. BELÇİKA

Uzman hekim ortalama yıllık maaşı - 188.000 ABD doları

Pratisyen hekim için yıllık ortalama maaş - 61.000 ABD Doları

4. HOLLANDA

Uzman hekim ortalama yıllık maaşı - 253.000 ABD doları

Bir Pratisyen Hekimin ortalama yıllık maaşı - 117.000 ABD Doları

3. AVUSTRALYA

Uzman hekim ortalama yıllık maaşı - 260.000 ABD Doları

Pratisyen hekim GP için ortalama yıllık maaş - 140.000 ABD Doları

Nöroloji cerrahları, yılda 430 bin Dolar'a varan maaşlar kazanıyor. Ardından 420 bin Dolar maaş alan göz doktoru geliyor. Sydney veya Melbourne 'de bulunanlar yüzde 50 daha fazla kazanabilecekleri yerler arasında. En fazla para alan diğer tıp uzmanı, kardiyolog, plastik ve rekonstrüktif cerrah ve jinekolog / doğum uzmanıdır.

2. KANADA

Uzman hekim ortalama yıllık maaş – 338 bin ABD Doları

Pratisyen hekim için yıllık ortalama maaş – 271 bin ABD Doları

Kanada'da 90 binden fazla doktor var ve ülke nüfusundan daha hızlı artıyor. 100 bin kişiye yaklaşık 228 doktor düşüyor. Ortalama maaş, Nova Scotia'da 258 bin dolar ile Alberta'da 366 bin dolar arasında değişmektedir.

1.AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Uzman hekim ortalama yıllık maaşı - 370.000 ABD Doları

Pratisyen hekim için ortalama yıllık maaş - 230.000 ABD Doları

Genel olarak, ABD'deki erkek doktorlar kadın meslektaşlarından yüzde 36 daha fazla kazanıyorlar. Ortopedistler, yıllık ortalama  443 bin Dolar (maaş, ikramiye ve kar payı katkı payları), Kardiyologlar 410 bin dolar, dermatologlar 381 bin dolar ve en düşük alan çocuk doktoru 204 bin dolar  ile listenin başında geliyor.

Uzman hekimlere Kuzey Dakota'da 472 bin dolar en yüksek ücrete ödenirken, Rhode Island'da 291 bin dolar  olarak en düşük ücret ödeniyor. Birinci basamak hekimlerine en yüksek maaş olarak Arkansas ‘ta 330 bin dolar verilirken, en düşük olarak  Columbia Bölgesi'nde 192 bin dolar ödeme yapılıyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
48
1) Hasan Eroğlu (Genel Cerrah)
19.12.2019 19:30:42
Merhabalar ben Genel Cerrah Hasan Eroğlu hani demişler ya uzman doktor maaşını en fazla ABD veriyor bence onlar doktorlara yüksek maaş veriyor verdiği maaş insanı aç gözlü yapar.Ben 30 yaşındayım 5 senelik cerrahım ve benim aldığım para bana yetiyor.Başta ABD olmak üzere bu ülkeler biz zenginiz demek için uzman ve prestiyen hekimlere çok yüksek maaşlar veriyor ama maalesef yaptığımız iş aynı hayat kurtarmak...
People
26
2) Özlem (Acil tıp uzmanı )
11.10.2019 11:51:01
Hiç takmayın kafanıza, eğer belli birikiminiz varsa ve özellikle cerrahsanız istediğiniz ülkeye gidin. Dışarıda yapılan sınavlar gayet kolay. İelts’ten de belli şeylere dikkat ederek 7.5 alırsınız. Türk doktorları başarılı olamaz saçmalarını boşverin. Avrupa’da da Amerika kıtasında da binlerce Türk doktor var.
People
19
3) Mustafa Serdar (Ortopedi Uzmanı)
22.05.2019 23:05:27
Benim asistanımı kosa olsun diye yazdım,hani askerde benim çavuşum derdik ya,benim özel hastanede hissem var,ben AB deki doktorlardan çok kazanıyorım,seni özel hastanemde işe almam MFÖ şarkısı gibi "Sen neymişsin be abi" ilkokuldaki cocuklar gibi top benim seni oynatmıyorum tavrı,atomu ilk sen parçaladında biz mi duymadık,çalışan veya emekli doktarlara oturun oturduğunuz yerde bu maaş size yeter,zaten başka yerde de bunu bile bulamazsınız demek kimsenin haddi değildir, hükümet bile bunu demiyor,son emekli doktorlara yapılan zammın gerekcesinde masşları çok düşk deniyor.
People
28
4) Mustafa Serdar (Ortopedi Uzmanı)
22.05.2019 18:01:43
Hayatımda 1 gün bile özel hastanede çalışmadım ve çalışmamda,işe almazmış ben başvurmam ki.Ne zaman maaş konusunda yazı çıksa bir grup doktor olduğunu yazan ancak adını yazamayan kişiler çıkıp aldığınız maaş çok size yeter daha ne istiyorsunuz sizin gibileri yurtdışında işe bile almazlar,oturun oturduğunuz yerde diyerek doktorlara hakaret eden kişiler çıkıyor medimağazinde bunları yayınlıyor,bazende doktorluk para için yapılmaz diyen kişiler çıkıyor,sonra da ben özel hastane ortağıyım diyor şunu baştan yazsan bizde anlayacağız sana göre bu maaşlar bile çok.Doktorların istediği çok açık çalışırkende emekli oluncada hakin ve savcılar kadar veya subaylar kadar maaş almak.
People
11
5) salloso (dr)
22.05.2019 11:44:04
Sayın dr MSerdar,
konu yurt dışında Türk hekimlerini çalışabilmesi. bı konuda bilgim var. habere yorum yazarken "benim asistanım" sözününden gereksiz alınganlık çıkardın. konuyu saptırdın. benim ihtiyacım yok AB den fazla kazandığım özel hastane ortağıyım. var.ben senden meslekte 10 yıl daha kıdemliyim. 75 ıstanbul mezunuyum.gastrouzmanıyım. normal literatür okurken katar ilanını gördüm. niye asistanım lafına takıldınız ki. konu hekimlerimiz yurt dışı çalışma imkanı. bu konuyu danışmanlık yapacak düzeyde biliyorum hepsi bu.bildiklerimi de yazdım.sizin gibi gereksiz alınganlık gösterenler yüzünden medimagazine yorum yazma keyfi bitti.son yazdığın cümlenin bile anlamı yok.ben katar bile bize para verir.digitürkü alır ve doktordan ABD diploması ister diye yazdım. benim ihtiyacım yok diye yazmışşsın.bu alınganlıkla seni özel hastanemde işe almazdım. hastalarım şikayetçi olurdu.alıngan ortopedist. hadi ben çıkıyorum serdar bey. konu kapandı.
People
18
6) salloso (dr)
22.05.2019 03:41:11
İngiltere: Plap 1 ve 2 testi var. İngilizce 4 bölümlü her bölümden 7 ve ortalaman 7.5 alacak. Bu şekide ILETS 7.5 alacak dr sayısı çok az çıkar. Boğaziçi mezunu bile alamıyor.ortalama 7.5 alırsın ama kompozisyon relativ değerlendirme adam 6.5 ver di mi bitti.
ABD: 4 basamaklı sınav.Sonra bölümlere kabul. Bu aşamada ne faktörler rol oynuyor. 4 basmaklı sınav için ABD de oturman şart. 2 yıl tutar.2 yıl hangi izinle hangi parayla yaşayacaksın.
Almanya: B2 derecesinde Almanca ve bir sürü işlem.Sonra 2 sınıf insan.
Ne kaldı: Danimarka kafadan AB dışını almıyor. Hollanda Felemençceye doktorluk yapacak düzeyde vakıf olman gerek.
Norveç öyle: Norveççeyi akıcı düzeyde öğrenip sınava girecek ve 6 ay mecburi hizmet yapacaksın.Bu dilleri öğrenmek kolay mı
İşviçre hayatta almaz.
Sonra da birileri yorumlarda laf sokuşturur. Hintçe vb der.medimagazin yorum kutusuna hızla yazmazsan bazen yazdığın siliniveriyor.
Asistanım demişim alınıvermiş. Asistanım demek benimle çalışan asistan demek.tıpkı askerlik gibi benim bir çavuşum vardı.kimse kimsenin malı değil. asiatan tus'tan bana bakarak mı benim bölümü yazıyor.hasberkader bölümünüze geliyor siz de bildiğini aktarıyorsunuz.
Demek istediğim habere konu olan ülkelerde AB işinden Türk doktoru olarak çalışmak bazı ülkelerde imkansız ,bazı ülkelerde Alcatraz dan kaçmak gibi.. batı AB ülkesi açığını doğu AB ülkelerinden dolduruyor. Sana yer kalmıyor.orada olmadığı söylenir ya ben üç beş tane hekim girebilir. ABD yine en kurallı ülke. ama daha TUS aşamasında bu işlere kafa yormak gerek. sınavlar tus sınavı aşamasındakilerin yapacağı sorular. yoksa 5 yıl dahiliyeden sonra girilecek sınav değil. Ancak annen baban hollanda vedanimarkada yaşıyorsa 2 yıl felemenkçe danimarkaca öğrebirsen sınavı da verirsen belki. mecburi hizmetin sıkıntıları içinde "abi yurt dışına kapağı atmak gerek" hayaline kapılma. ülke koşulları içinde en iyi ne yapabilirim ona bak.
People
29
7) Mserdar (Op.dr)
21.05.2019 23:52:28
Pek sayın sallaso,ben ben bu mesleği 30yıl yaptım,2014 yılında emekli oldum artık doktorluk yapmıyorum sen öyle katardan falan iş ilanlarını takip ettiğine göre benim işe ihtiyacım yok kendine bir uyğun iş bulursan kendin gidersin 1984 Ankara tıp mezunuyum,Fakülte numaram 9024 emekli ortopedi uzmanıyım,sende adını yazarsan bizde ilminden yararlanmış oluruz.
People
5
8) jessy pinkman (dr)
21.05.2019 14:45:12
sayın dr heisenber, salloso tommix'in arkadaşı dr salloso, aydın bey bilgin "narkozc". farklı kişiler. konuya vakıf kişiler. alınan parayı boşver. AB ülkeleri non AB'ye kapalı. istersen İngiltere de bu işleri organize eden British Medical Association sitesine gir non AB mezunu hekimlerden istenen şartları oku. ama bulgar romen diploması otomatik ingilterede kabul.eğer iş bulursa. ingiltere tıp çalışma vizesinde söyle koşul var. işveren ingiliz-AB vatandaşı olmayanı işe almak isterse aranan özellikte ingiliz-ab vatandaşı bulamadığını o nnedenle ingiliz sınavını vermiş AB dışı doktoru almak istediğini kanıtlamak zorunda. aydın bey parayı yazmış. ben kuralları yazıyorum. Kapı kapalı. son haberler ihraçatçıdan 3 derece belediye memuruna yeşil pasaport dağıttılar.almanya gözü tutmadığı yeşil pasaportluyu bile geri yolluyormuş. alınganlığı bırak gerçeklerle yüzleş. ya da gitmek istiyorsan ve gidebiliyorsan git. tutan koy ama engelleyen var
People
15
9) heisenberg (dr)
21.05.2019 11:17:46
Aydın Sınal salloso mu olmuş?
Her şeyi çok bilenlerin yazıp anlattıklarını anlamak zor oluyor.
Hasbelkader İngiltere'ye kapağı atmış , Türk doktorların gelmesini istemeyen, Türkçe öğrenmeye çalışan Hintli bir doktor da olabilir.
Doktor düşmanı bazı mesleklerden de olabilir, ama bu Türkçeyle avukat olamaz herhalde.
"God bless good doctors"
People
9
10) aydin sinal (hekim)
21.05.2019 11:14:58
birde kisi basi gayri safi geliri Türkiye gibi 10-15 bin dolar olan bulgaristan,romanya,cek,slovak,polonya hatta israel deki hekim kazanclarini yazsaydiniz,hatta yunanistan dahil,bir yunan beyin cerrahi ile almanyada konustu,almanyada is ariyor yunanistaki maasi aylik 1500 euro imis!
not belki merak edenler olur kabaca bir aciklama almanyada hastahanede calisan hekimlerin yillik brüt kazanclari asistan 40-60 bin ,uzman 40-100 bin basasistanlar 100-110,sef muavini 120 bin civari sadece sef doktorlar özel hasta bakarlar bu özel hastalardan gelen kazancin yüzde 60 -70i ni hastahane alir,geriye kalan yüzde 30-40 dan sef basasistan ve asistanlara dagitmak mecburiyetinde.brürüt kazancin yüzde 50 si vergi,sigortalar kesintisi olur.serbest calisan hekimler basasistan,sef muavini,sefler kadar bir kazanca sahiptirler yalniz yalniz yillik calisma saatleri cok fazladir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)