'Para üstü vermek için bir insan 5 sene okur mu?'ya eczacılardan yanıt geldi
Sabah Gazetesi yazarı Şeref Oğuz'un eczacılık mesleğine yönelik televizyon ekranlarında söylediği " Bugün eczacının ilaçla ilgisi kalmadı. Barkod sisteminde doktordan geleni bilgisayara giriyor, veriyor. Peki soruyorum, para üstü vermek için bir insan 5 sene okur mu?" ifadelerine ilişkin Türk Eczacıları açıklama yaptı
'Para üstü vermek için bir insan 5 sene okur mu?'ya eczacılardan yanıt geldi
13 Temmuz 2018 -

Türk Eczacıları Birliği'nin yaptığı açıklama şu şekilde: 

 

"18 Ocak 2015 tarihinde Sabah Gazetesi’nde yer alan Şeref Oğuz’a ait ve “Peki ya para üstü verebilmek için 5 yıl okula giden eczacılık öğrencileri?” ifadesinin yer aldığı yazıya cevaben Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak tarafından bir açıklama yapılmıştı. Söz konusu açıklamada, Sayın Oğuz’a nezaket çerçevesinde eczacılık mesleğinin ne olduğu anlatılmıştı ve Sayın Oğuz eczacılık mesleğini itibarsızlaştırmaya çalışan ifadesi için tüm eczacılardan özür dilemeye davet edilmişti. Fakat üzülerek görüyoruz ki aradan geçen 3 yılı aşkın süre içerisinde Şeref Oğuz, eczacılık mesleğine ilişkin bilgi eksikliğini gidermeme konusundaki ısrarını sürdürmektedir. Bu şahıs, son olarak CNN Türk’te yayınlanan Ne Oluyor programında aynı üslubunu koruyarak eczacılık mesleğini itibarsızlaştırmaya yönelik tutumunu sürdürmüştür.

Türk Eczacıları Birliği olarak bir kez daha altını çiziyoruz: Türkiye’nin 81 ilinde 7/24 kesintisiz ilaç ve hasta danışmanlığı yapan bir mesleğin mensuplarının ilaçla bağının kalmadığını söylemek, eczacılık mesleğini para üstü vermeye indirgemek abesle iştigaldir.

Mesleğimize ve meslektaşlarımıza duyduğumuz güven ile bugüne dek eczacılık mesleğinin itibarsızlaştırılması amacıyla yapılan her türlü girişimin ve zihniyetin karşısında durduk; durmaya devam edeceğiz. 35 binden fazla eczacının temsilcisi bir meslek örgütü olarak akla, bilime ve mantığa uymayan sözlerinden dolayı Şeref Oğuz’u kınıyor, kendisini Türkiye’deki tüm eczacılardan özür dilemeye bir kez daha davet ediyoruz.

Medyada mesleğimize yönelik bu ve benzeri itibarsızlaştırma girişimlerine karşı tüm hukuki haklarımız saklı kalmak koşuluyla mücadele edeceğimizi ve bu noktadaki kararlığımızı tüm kamuoyunun bilgisine sunarız.  

Türk Eczacıları Birliği "

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
19
1) Erdal (Doktor)
18.07.2018 11:16:48
Çoğu eczanenin kalfa ve çırak tarafından idare edildiğini göz önünde bulundurursak, günümüz Türkiye koşullarında Şeref Oğuz'un yazısı doğru bir önermedir diyebiliriz. Eczacılar Birliği hemen savunmaya geçeceğine, 'İnsanlar neden böyle düşünüyor?' sorusuna odaklansa daha gerçekçi gerekçeler sunabilir sanırım.
People
25
2) Osman (Ogretmen)
17.07.2018 23:14:32
Tabiki eczacılar ın görevi sayın yazarın belirttiği gibi değil ama maalesef sayın yazarın dediği hale geldi veya getirildi işlerinin başında durmaları sağlanmalı en azından
People
51
3) İğne (Çuvaldız)
17.07.2018 15:22:54
Eleştiri sınırını aşan bir ifade ancak eczacılarında bunda kabahati yok mu elbette var. Hani iğneyi başkasına çuvaldızı kendine batır.
Mesleğinin hakkını vererek mesleğine saygılı ve hastayla ilgilenen eczacıların yeri ayrı. Ama eczaneyi bir ticarethaneye çeviren ilaçtan çok kozmetik vs. satan diplomasını kiraya veren veya eczaneden bir haber kalfaya vb. teslim edip tatillere giden yok mu tabii ki var hem de azımsanmayacak kadar çok. Nasıl bir hekim hastaneden ayrılamıyorsa eczacıda eczanede durmalıdır.(Zorunlu durumlar hariç keyfiyetten bahsediyorum)

Çözüm önerilerim;

Eczanelerde sadece ilaç bulunmalıdır. Eczane bir tuhafiye, parfümeri market hiç değildir. Nasilki market zincirlerin ilaç satmasına karşı çıktıysak eczanelerinde markete dönmesine karşı çıkmalıyız.
Aynı bölgedeki eczaneler koordinasyon içinde tatil yapmalı tatile çıkan eczacının eczanesi tatil boyunca kapalı olmalıdır. Bunun koordinasyonunu ve denetimini eczacı odası yapmalıdır.

Mal fazlası uygulaması yasaklanmalıdır. Eczane hekimin yazdığı ilacı vermelidir. Aynı şekilde hekim firma ilişkisi denetlenmeli maddi çıkar sağlayanlar cezalandırılmalıdır. Firmalar mal fazlası vereceklerine ilaçta indirime teşvik edilmelidir.
People
8
4) pers pektif (sağlıkçı)
15.07.2018 23:29:42
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar, isteyen istediği açıklamayı yapmakta özgürdür ama dileyen herkes de gördüğüne inanmakta özgürdür.
People
3
5) Ramazan Taç (Eczacı)
15.07.2018 15:20:59
Birçok ülkede eczanelerde robotlar çalışıyor.böyle birşey akıllarına bile gelmiyor.RT
People
6
6) Dr (Dr)
14.07.2018 22:35:00
Bunu daha önce söylemiştik bugün bize yarın size.. Sağlık camiası tüm çalışanları ile birlik olamadıktan sonra doktorları hemşireler eczacılar vd. takip ediyor..
People
1
7) Fatih Ak (Eczacı)
14.07.2018 18:54:34
Bir gazeteye köşe yazarı olarak, bilmediği bir konuda ,cehalet olarak niteleyip,cahilliğine verilebilecek bir insanın (yazmayı çamur atmaya baglayan YAZAMAYAZ olarak tabir edilebilecek kişinin) yorumu.Kendisi Recep İvedik karakterinin eczane teknisyenliği yaptığı film karesinden etkilenip,düşünsel penceresinin sadece bu çerçeveyi görebilecek düzeyde olmasından kaynaklı herhalde.Yazık ....
People
24
8) Ahmet (Doktor)
14.07.2018 17:21:56
Eczacılar zaten eczanelerde durmuyor ki. sağlam bir ya da iki kalfa işi döndürüyor. Önemli olan en uygun yerde hastane karşısı ya da mümkün olan en yakın yerde dükkanı ayarlamak. gerekirse daha inşaat halinde iken satın almak ya da daha hastane açılmamışken bile dükkanı kiralayıp kapamak. Eczacılık fakültelerinde gayet güzel bir müfredat var. lakün eczane işletmek için hiçbirine gerek yok. Ne miligram hesabı ne ilaç hazırlama. Bunun yerine hangi firma mf veriyo hangisi daha ucuz buna bakmak yeterli. Kısaca sadece market işi yapıyorsunuz. kabul edin.
People
17
9) Hakan (Dr)
14.07.2018 10:43:13
Eczacılar ilaç satmak dışında ne yapar
İnşaatcılık en gözde ek iş
Emlakçılık 2. en gözde iş
Çifçilik
Politika
İlaç üretiminde çalışan eczacı görmedim
Bunun sebebi devletimizdir
Ülkede inşaat ve emlak işi karlıdır
çünkü bunlara en düşük faizle kredi verilir
Eğer ilaç üretimine teşvik ve ucuz kredi verilse Eczacılar inşaatçı olmak yerine ilaç üreticisi olmayı düşünebilirlerdi
Ayrıca bu kadar beleş ve karlı bir iş ilaç satmak olduğu sürece eczacıların hiç biri ilaç üretiminde çalışmaz
Devlet!
İhraç edilmeyen hiçbir şeye yada ithal edilmeye mecbur olmadığımız hiç bir şeye devlet kredi vermesin
Eczanecilik marketlere bırakılsın ve devlet ödediği karı % 10 a indirsin
mal fazlası saçmalığının önüne geçilsin
İlaç üretimi yatırımına ciddi teşvik verilsin
Eczacılar 6 ay işsiz kalınca hepsi emlak ve inşaat yatırımlarını satar ve ilaç üretimi işine girer

Yoksa bir yerde kolay para varsa Eczacı ge.. ze ..... değil
People
2
10) Ramazan Taç (Eczacı)
14.07.2018 10:15:13
ECZACIYIM HER DERDİN İLACIYIM.
ECZACI HAYATIN VE SAĞLIĞIN YOL YARDIMCISIDIR.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA