‘Emine hanım Medical Park’ların gizli ortağı’ efsanesine hastanenin sahibinden yorum:
‘Dışarıdan baksam bu hıza ben de bir hikaye yazardım’
08 Temmuz 2011 09:42 - VATAN Ercan İnan

Medical Park Hastaneler Grubu 2005’ten sonra çok hızlı bir büyüme göstererek, Acıbadem Hastaneler Grubu ile birlikte açık ara Türkiye’nin en büyük iki özel hastane markasından biri oldu. Van’dan Batman’a, Elazığ’dan Bursa’ya, Ordu’dan Tarsus’a kadar uzanan hastane yatırımları herkesin dikkatini çekiyor. Grup yatırımlara hiç ara vermiyor ve yakında İstanbul Acarkent, İstanbul Ulus, İzmir Karşıyaka ve Ankara Çankaya Medical Park’ları da açacak. Üstelik bu 4 hastane de çok iddialı yatırımlar.

Hal böyle olunca ve her yerde mantar gibi Medical Park’lar bitince dedikodular da ayyuka çıktı. Hastanenin ortaklarından biri Siirtli Ethem Sancak da olunca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Siirtli Emine Erdoğan bu grubun gizli ortağı ilan edildi. Önceki akşam Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta’ya bu iddiaları hatırlattığımda çok samimi olarak, “Ne yalan söyliyeyim ben de bu gelişime, bu hıza dışarıdan bakan biri olsaydım, buna benzer bir hikaye yazabilirdim” dedi. Ancak Usta iddiaları kesinlikle yalanlayarak hızlı büyümesindeki asıl nedeni şöyle anlattı:

“2005’te sadece 2 hastanem vardı. Biri Fatih’te diğeri Gaziosmanpaşa’da. Ethem Sancak bu işe girmek istiyordu. Biraraya geldik. Hedefimiz 3 yıl içinde en büyüklerden biri olmaktı. Kafamda farklı bir model vardı. Gayrimenkulün kime ait olduğunun bir önemi yok. Bunu dikkate alarak hastane yatırımlarımızı kiralık binalarda gerçekleştirdik. Bir hastane yatırımının yüzde 65’den fazlası gayrimenküle gider. Gayrimenkulü almayıp kiralayarak 1 yerine 3 hastane açabilme imkanını yakaladık.”

Muharrem Usta, Ethem Sancak ile yüzde 50-50 ortaklık ile kurduğu hastaneler grubuna daha sonra Carlyle Grubu’nun ortak olduğunu hatırlattı ve hızlı büyümenin bu ortaklıkla daha da hızlandığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Ben ve ortağım yüzde 20’şer hissemizi Carlyle Grubu’na sattık. (Yazarın notu: Rakam açıklanmadı ancak yüzde 40 için 110 milyon dolar ödendiğini duymuştum.) Üçlü yapımızla nakit gücümüzü artırdık. Paranın büyük bölümünü cebimize koymayıp hastanenin içinde bıraktık. Bankalar nezdinde kredibilitemiz daha da arttı. Sihirimiz burada. Gayrimenkuller de bizim olsun deseydik, bu kadar hızlı büyüyemezdik.”

Muharrem Usta, Fenerbahçe’nin geçen yıl sezonun son maçına 19 yaşındaki oğlu ile gittiğini belirtip çıkan dedikodulara da şöyle değindi:

“Arabamı Göztepe hastanemizin otoparkına bırakıp bir taksiye atladık. Taksi şoförüne şu hastanenin sahibini tanıyor musun?” diye sordum. Adam bir anlatmaya başladı ama ne hikaye. Nasıl bir efsane olmuşuz da haberim yok. Oğlum sürekli beni dürtüyor. Fakat ne yalan söyleyeyim Anadolu’nun en ücra noktasında bile bu hikayeyi duyuyorum.”

Usta, bu dedikoduyu yönetme ile ilgili bir girişimlerinin de olmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açık söyleyeyim Emine Erdoğan’ın bu hastanelere ortak olduğu efsanesinin bize faydası mı var zararı mı var bilmiyorum. Kim nasıl biliyorsa öyle bilsin, ne düşünüyorsa öyle düşünsün diyoruz. Başbakan Erdoğan’ı da eşini de çok fazla tanımam. Yakın görüşen biri değilim. Yılda bir kez kendisini ya görürüm ya görmem.”
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Haydar Hıdıroğlu (Emekli müşavir)
26.02.2021 11:36:25
Geçen akşam, bir yakınımı, yoğun bakım ünitenize yatırdık. Bir kaç saat hastanede kaldık. saat 20- 21 civarları. Etrafta kimseler yok, bir kaç görevli haricinde. Ancak bütün yürüyen merdivenler, durmadan çalışıyor, tek onların sesi. Evet çok kazanabilirsiniz ama o merdivenlerin boşuna 24 saat çalışmasının giderini hesaplıyamadım. Ben , 42 yıl devlet yönetiminde yöneticilik yapmış biri olarak, milli enerji harcamasını düşündüm ve bir öneri sunmak istedim. Bir çok yerde olduğu gibi ankisörlü alet takarak, insan gördüğü zaman çalışsalar, her yönden tasarruf sağlarsınız, diye düşündüm. Karar sizin.
People
2
2) Selma yaprak (Ev hanimi)
19.01.2021 21:17:15
Gazi osmanpasada 81 ve 79 yaşında anennem ve babam baypas ameliyat oldular ve muhteşem doktorlari ve muhteşem ilgi var hastalara ve yarısını devlet ödüyor ve annem 2020 korana geçirmişti ve akciğerde leke kalmıştı ve annen aniden evde nefes alamadı ambulans sisili etfale götürdü ve yoğun bakımda koronali hasta çok olduğu 9cin annemde korana olmadigi için bild8giniz bir özel hastaneye götürelim eem8slef ve medikal parka seçtiniz için ve annem 7 gun ölüm kalım savaşı verdi ve çok şükür uyandı ve doktorları ve hemşireler çok ilgili allah razı olsun sevk olduğu 9cinde para almayacaklar muhteşem bir hastane bir numara kimi yönetirse yönetsin önemli olan süper bir hastane ve ilgi ve doktorlar aldım gibi pamuk kalpliler
People
5
3) ihsan (uzm dr)
10.07.2011 12:04:58
Bir hastanenin büyümesi bizi mutlu etmeli. Hükümet desteği olsun olmasın. Gün gelir bizim de yolumuz düşer belli mi olur. Destek olsun tabi ki devlet, hepsine olsun. Şimdi devlette çalışıyoruz da ne oluyor. Yarı para ile tam gaz çalışıyoruz.
People
9
4) Alp tural (Dr)
10.07.2011 06:43:14
Iktidarin kendi elitini yaratma cabalarinin sonucu,
People
14
5) a.özer (dt)
09.07.2011 22:24:53
hükümet desteği olmadan nereye kadar...gidebilirdiki.destek hemde tam destek le...yola devam....
People
10
6) dr. s.ç. (dr)
09.07.2011 22:04:25
Son yılardaki sağlık politikalarından en çok nispet alan grup diyebilirim. Halkının %90nın yeşil kartlı olduğu bazı doğu illerinde "ya hangi mantıkla burada özel hastane açıp da para kazanmayı hedefleyebiliyorlar" diye içimden geçirirken bir de bakmışız ki bir iki yıl sonra çıkan bir yasayla yeşil kartlılar da özel hastanelerin genel yoğunbakım ünitesinden faydalanabilir hale geliyor. Sağlık politikalarını kimin belirlediği ortada. Emine Erdoğan ortak olsa ne olacak olmasa ne olacak. Bal tutan parmağını yalıyor..
People
17
7) dr.ftr (doktor)
09.07.2011 12:56:54
bu söylenenler ne yazıkki kafadaki soru işaretlerini azaltmyor.hükümet destekli olmayan hiç bir kurum bu kadar sürede ve bu kadar hızlı büyüyemez.ve enteresandır ki bazı illerde bir hastanenin ruhsat alması çok çok zoriken hatta alamaz iken medıkal park oldumu anında alıyor.kımse benı buna inandıramaz...herşekilde tekelleşmeye karşıyız..sanırım muaynehanelerın kapatılması da en çok özel hastanelerin işine geliyor.herşey bir biri ile bağlantılı.
People
10
8) Dr Jane Doe (doktor)
08.07.2011 19:21:33
İl sağlık müdürlükleri geceleri diğer hastane ve polikliniklere baskın düzenleyip, oralarda nöbet tutan asistan doktorlar hakkında tutanak tutuyor. Sizin asistan doktorlarınız hakkında da tutuyorlar mı, gece baskın yiyor musunuz ben onu merak ettim. Kimin ortak olduğundan ziyade kimin arkanızda destek ve koltuk olduğu mühim.
People
21
9) duru b. (doktor)
08.07.2011 10:36:49
Eee, ortağımız değil dememişsin, yuvarlamışsın lafı: “Açık söyleyeyim Emine Erdoğan’ın bu hastanelere ortak olduğu efsanesinin bize faydası mı var zararı mı var bilmiyorum. Kim nasıl biliyorsa öyle bilsin, ne düşünüyorsa öyle düşünsün diyoruz. Başbakan Erdoğan’ı da eşini de çok fazla tanımam. Yakın görüşen biri değilim. Yılda bir kez kendisini ya görürüm ya görmem.”
Ben bu paragrafı okuyunca ortak olduğuna emin oldum. Bir de Muharrem bey hastane işinden önce hangi sektörde para kazanıp 2 hastane açtı? Kendisinin izinden gidip çok zengin olmak istiyorum da!!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)