En fazla memnuniyet aile hekimliğinde ama aile hekimleri memnun değil!
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Akif Emre Eker, "En önemli sağlık yaklaşımının, koruyucu ve önleyici hekimlik olduğunu düşünüyoruz. Hastalıkları daha oluşmadan önlemek, oluşan hastalıkları ilerlemeden tedavi etmek ve gelişmesi olası komplikasyonları engellemek bizlerin en önemli görevidir." ifadelerini kullandı.
En fazla memnuniyet aile hekimliğinde ama aile hekimleri memnun değil!
18 Mayıs 2018 -

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Akif Emre Eker, yayımladığı mesajla "Dünya Aile Hekimliği" gününü kutladı.

Aile hekimliğinin, 2005'te Düzce'de pilot uygulama olarak başladığını anımsatan Eker, aile hekimleri olarak, birinci basamak sağlık hizmetlerinin, sağlık alanının en önemli gerçeği olduğunun bilinci ile bu alanda kesintisiz bir şekilde hizmete devam ettiklerini vurguladı.

Eker, aile hekimliği konusunda, dünyanın çok çeşitli ülkelerinde farklı ülke modellerinin uygulandığını belirterek, tüm modeller farklılık içerse de bu modellerde temel evrensel aile hekimliği kurallarından ve koruyucu hekimlik ilkelerinden taviz verilmediğini kaydetti.

Aile hekimlerinin en önemli işlevinin, koruyucu hekimlik görevlerini gerçekleştirmek olduğuna işaret eden Eker, şu değerlendirmeyi yaptı:

"İlk on yılda, aile hekimleri olarak temel hedeflerimiz, belli başlı alanlarda başarılabildi. Vatandaş memnuniyeti, bu on yılda sürekli bir artış gösterdi. Şu anda Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu çalışmalarda, sağlıkta en fazla memnuniyet, aile hekimliği uygulamasındadır. Ancak aynı memnuniyeti, aile hekimliği çalışanlarında görmek mümkün değildir. Bu en büyük üzüntümüzdür.

AHEF olarak, en önemli sağlık yaklaşımının, koruyucu ve önleyici hekimlik olduğunu düşünüyoruz. Hastalıkları daha oluşmadan önlemek, oluşan hastalıkları ilerlemeden tedavi etmek ve gelişmesi olası komplikasyonları engellemek bizlerin en önemli görevidir. Tüm halkımıza ulaşan ve kaliteli bir birinci basamak sağlık hizmeti sunumunun, sağlık eşitsizliklerini azaltarak bireyin ve toplumun sağlığını koruyacağını, geliştireceğini ve sağlıklı bir toplum olmayı sağlanmasının yanında, maliyet etkin bir hizmet sunumu ile tasarruf sağlanacağını da düşünüyoruz." 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) OSMAN (GAZETECİ)
19.05.2018 12:47:51
3 seçim,4 sağlık bakanı,2 başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanının 3 yıldır gündemimizde dediği özlük hakları ve yıpranma payının hala bir neticeye ulaşmaması ne kadar manidar ve kafa karıştırıcıdır...
People
1
2) Hakan (Tds)
19.05.2018 12:06:31
Once Aile sağlığı merkezinde Asil olarak tıbbi sekreterler yazismalari ebys hizmevtlerini danismanlik hastalara yardimci olmada en büyük gorevi yapmaktadir.ama haklari olan maasi doktorlar vermemektedir.asmler ticarethane olmamali Aile hekimleri asil gorevlerini yapsinlar hesapla ugrasmasinlar.hastalari gebeleri yaslilari para getiriyor diye o niyetle bakilmasin devleti zaten maasini oduyor bu vicdani insanlik olarak olmasi lazim.Gelip Türkiye geneli bütün asmleri gezin nasil davrandiklarini yazik gunah
People
1
3) Hakan (Tds)
19.05.2018 03:31:14
Aile heimleri acil gorevlerini yapsinlar cari giderler ugrasmasin hastalari yuruyen para gormesinler Degerli hocam Aile sağlığı merkezinde Asil olarak tıbbi sekreterler yazismalari ebys hizmetlerini danismanlik hastalara yardimci olmada en büyük gorevi yapmaktadir.ama haklari olan maasi doktorlar vermemektedir.asmler ticarethane olmamali Aile hekimleri asil gorevlerini yapsinlar hesapla ugrasmasinlar.hastalari gebeleri yaslilari para getiriyor diye o niyetle bakilmasin devleti zaten maasini oduyor bu vicdani insanlik olarak olmasi lazim.Gelip Türkiye geneli bütün asmleri gezin nasil davrandiklarini yazik gunah
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA