Eski borçları ödeyecek Maliye Bakanlığı, Üniversite hastanelerinin borçlarına kalıcı çözüm arıyor
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamu üniversite hastanelerinin birikmiş ilaç, tıbbi malzeme ve sarf malzemesi borçlarını hızlı şekilde ödeyeceklerini belirterek, "Üniversite hastanelerinin benzer borçlarının yeniden biriktirilmemesi için yapısal tedbirler üzerinde çalışıyoruz." dedi.
Eski borçları ödeyecek Maliye Bakanlığı, Üniversite hastanelerinin borçlarına kalıcı çözüm arıyor
15 Nisan 2018 -

Ağbal, AA muhabirine, kamu üniversite hastanelerinin 2017 sonu itibarıyla birikmiş ilaç, tıbbi cihaz ve sarf malzemesi borçlarının Maliye Bakanlığınca ödenmesine yönelik düzenlemeye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Üniversite hastanelerinin söz konusu borçlarının, hem bu malzemeleri satan firmalar hem de hastaneler açısından önemli bir sorun haline geldiğine işaret eden Ağbal, bunun üzerine, borçların Bakanlıkça ödenmesine yönelik yasal düzenleme yaptıklarını söyledi.

Ağbal, yasal düzenlemenin ardından konuya yönelik olarak bir Bakanlar Kurulu kararı çıkarılacağını bildirerek, bu kararla, alacağını tahsil etmek isteyen firmalardan, belirli oranlarda iskonto talep edileceğini söyledi. İskonto yapmak istemeyen firmaların, kanundan yararlanmadan, alacaklarını vadesi geldiğinde tahsil edebileceğini aktaran Ağbal, "İşletmeler ilaç, tıbbi malzeme ve sarf malzemesini satarken, geç ödeme nedeniyle fiyatlara vade farkı eklemişler. Bakanlık olarak bir anda bu parayı ödeyeceğimiz için vade farkından gelen kısmın iskonto olarak ödemelere yansıması lazım. Piyasanın da bunu kabul edeceğini düşünüyorum. Hakkaniyete uygun olması lazım, devletin kaynaklarını kullanırken dikkatli olmamız lazım." diye konuştu.

İskonto oranlarını belirlerken ilgili sektörlerle istişarede bulunduklarını ifade eden Ağbal, Bakanlar Kurulu kararıyla ürüne ve vadeye göre ayrı ayrı iskonto oranı belirleneceğinin altını çizdi.

Ağbal, bu düzenlemeleri yaparak birikmiş borçların ödemelerini hızlı şekilde yapmak istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bakanlar Kurulu kararının ardından, alacaklı olan firmalar 1 ay içinde hastanelere başvuracak. Üniversite hastaneleri de bunlara ilişkin talepleri toplayıp liste oluşturacak ve bu listeler 15 gün içinde bize gönderilecek. Kanuna göre Bakanlık olarak biz de bu listelere göre oluşacak rakamın ödemesini en geç 1 ay içinde yapacağız. Ancak biz bekletmeyiz, listeler bize gelir gelmez hemen ödeme yapacağız. Para hastanelere aktarılacak, burada da ödemeler 5 gün içinde yapılacak. Bunun önemli bir kısmı 2017'den kalan borçlar, az bir kısmı diğer yıllardan kalan borçlar. Çok az da olsa 2014'e kadar giden borçlar da var. Belli tarihten önceki borçlardan iskonto istememek lazım. Önemli olan şu, ne firmaları zarara uğratan oran belirleyelim ne de kamu gereksiz yere bir kuruş fazla ödesin."

- "Yapısal tedbirler alınacak"

Ağbal, üniversite hastanelerinin yeniden benzer borçları biriktirmemesi için de yapısal tedbirler üzerinde çalıştıklarını belirterek, bu hastanelerin yeniden yapılandırılması, katlanılan birtakım giderlerin özel bütçeden karşılanması, Sosyal Güvenlik Kurumuyla yapılan sözleşmelerin gözden geçirilmesi gibi birçok tedbir alacaklarını dile getirdi.

Yükseköğretim Kurulu, üniversiteler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Sağlık, Maliye ve Kalkınma bakanlıkları olarak benzer sorunun bir daha oluşmaması için çalışma yaptıklarını bildiren Ağbal, "Bazı tedbirler kanun değişikliği, bazıları Bakanlar Kurulu kararı, bazısı ise idari karar gerektiriyor. Bu konuyla ilgili bütüncül bir paketi yakın bir zamanda karara bağlayıp o konuda da adımları atacağız. Yapısal çözüm üretmemiz lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Ağbal, sağlık hizmeti gibi sağlık eğitiminin de önemine işaret ederek, kamu üniversite hastanelerinin eğitim kaynaklı, bilimsel araştırma ve yatırım ihtiyaçlarının özel bütçe üzerinden karşılanması gerektiğini söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Cumali (Medikal)
19.04.2018 16:31:59
Ederinden fazla fiyatlara verilmiş deniyor ama hangi kurum ve firma SUT u olan ürünlerin 1 kuruş üzerinde alabilir yada satabilir bence bunları aynı kefeye koymamak lazım.birde olaya bu açıdan bakmaları gerekir .%25-30 iskonto istenmiş firmaların SUT lu üründen ne kazandılar ki bu kadar da iskonto talep ediliyor .Bence bu hiç bir şekilde kimsenin yarasına merhem olmayacaktır.
People
21
2) Osman (Doktor)
17.04.2018 12:32:38
Üniversite hastanelerine sadece parasal yardım yaparak onların rahatlamalarını sağlamaya çalışmak, taşıma suyla değirmen döndürmek gibidir. Tabii ki, başlangıçta yapılmalıdır. Ancak hemen arkasından sıkıntıyı çıkaran yapı da düzeltilmelidir. (Değilse, beş altı yıl sonra yine başladığınız yere dönersiniz.) Bunları kabaca sıralarsak:
1. Üniversite hastaneleri birer devlet dairesidir ve öyle muamele görmelidir. Yani, eksik olan yardımcı sağlık personelleri (hemşire, ATT, sağlık memuru, sekreter, vb.) atamaları süratle 4A olarak yapılmalıdır. Üniversitelerin döner sermaye üzerinden 4B veya sözleşmeli olarak personel çalıştırmaları kaldırılmalıdır. Yani devlet dairesindeki personelin maaşının zaten sıkıntıda olan döner sermayeden değil, diğer tüm resmi daireler gibi devlet bütçesinden ödenmesi sağlanmalıdır.
2. Üniversite hastanelerinin daha komplike hasta baktıkları varsayılarak, SGK ödemeleri en az %25 artırılmalıdır. SGK denetleme memurlarının faturaları sanki bir başarı elde ediyormuş duygusu ile olur olmaz iptal etme ve kesinti yapmaları önlenmelidir. Bariz suistimaller haricinde, bu uygulama kaldırılmalıdır.
3. Hastane işletmek, profesyonel bir iştir. Konunun uzmanlarından oluşan bir kurulca yapılmalıdır. Kararlar bu kurulca alınmalı ve uygulanmalıdır. Konudan hiçbir şey anlamayan rektörlerin bu yöndeki yetkileri kısıtlanmalı ve oluşturulacak bu kurullara devir edilmelidir. Kararlarda, karlılık, sürdürülebilirlik ve ranitabilite sürekli göz önünde bulundurulmalıdır.
4. Sarf malzemesi ve demirbaş alımları, gereklilik ve miktar açısından hem devlet (sağlık bakanlığı) tarafından denetlenmeli, hem de ödemeleri devlet garantisine alınmalıdır. Yani, malzemeyi veren firmanın parası en geç altı ay içinde ödenmelidir. Aksi takdirde, firmalar kur riskinden korkarak ya hiç malzeme satmayarak, ya da ederinden pahalı fiyatlara satarak maddi olarak hastane döner sermayesini zora sokmaktadırlar. Vatandaş da tedavi olmakta güçlük çekmektedir.
5. Piyasa rakamları ile hiçbir ilgisi kalmayan ve artık sanki dolar: 1.5 TL imiş gibi komik rakamlarla sınırlanan SUT fiyatları güncellenmelidir. Bugün dünya ülkelerinde bir üreter şantının ya da beyin klipsinin kaça satıldığı bellidir. Fiyatlar o düzeylere yakın olmalıdır. Halihazırda SGK'nın emrivakisi ile hastanın bozulan sağlığı arasında vicdani yükümlülük altına giren hastane yönetimleri aradaki farkı döner sermayeden ödemek zorunda kalmakta, bu da onları ayrıca zora sokmaktadır. Hastane yönetimleri bu vicdani cendereden kurtarılmalıdır.
6. Son olarak da ameliyat ve girişimlerin son 10-15 yıldan beri değişmeyen ve artık gerçekle bağlantısı kalmayan işlem ücretleri güncellenmeli ve artırılmalıdır.
Günümüzde sağlık hizmeti sunmak, öyle ucuz bir işlem değildir. Hele ki, üniversite hastanelerinde bu işin bir maliyeti vardır. Devlet, gerek maliye, gerekse de SGK yönünden yan çizmeyi bırakmalı, taşın altına elini sokmalıdır. Ben, burada ilk çırpıda aklıma gelen çözümleri sıraladım. Düşününce, başka çözümler de buna eklenebilir. Yeter ki samimi olunsun. Saygılarımla...
People
25
3) murat çelikten (uzman)
16.04.2018 19:00:56
Bu borcun yeniden oluşmamasının tek yolu vardır!!!
SUT fiyatlarında paket harici tıbbi malzeme fiyatlarının hiç bir işlemde toplam fatura tutarının ortalama % 45 ini aşmamasıdır.
Sahte SUT kodu ile tüm hastanelere satılan yalandan malzemelerin SGK tarafından tespit edilip gerekli adli idari hukuki işlemlerin yapılması!!!
Sahte kodlu malzemeleri hastanelere alan ve kullanan hekimler ve başhekimlerin görevlerinden uzaklaştırılıp hepsinden sebep oldukları zararların tanzim edilmesi!!!
Bunlar bunca yıldır niye yapılmadı birilerinin de bunu düşünüp SGK'ya hatta Sağlık Bakanlığı'na el atması gerekiyor.
Durduk yere bir yerlerde usulsüzlük olmuyor!!!
Silsilelerin hepsini tek seferde temizlemezseniz hangi sistemi hangi ödeme kuralını getirirseniz getirin nafile!!
Önce sözde değil özde dürüst olacağız.
Önce sözde değil özde vatansever olacağız.
Önce sözde değil özde ahlaklı olacağız.
People
10
4) Onder (Muhasebe)
16.04.2018 17:32:46
İlaç ve Tıbbi Malzeme deniyor kanunda; Bunun açılımı yapılacak mı?
Tıbbi malzemelere cihaz ve yedek parça dahil bakım faturaları da dahil olacak mı?
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım paylaşımda bulunabilir mi?
People
79
5) ufuk engin (uzman doktor)
16.04.2018 11:31:56
Artık halledemezsiniz.Çapınızı aşıyor bu işler sizin, yıllardır tüm sorunlar kronikleşti.İlk geldiğinizde dünyada para bolluğu varken har vurup harman savurdunuz, tek yaptğınız yol ve inşaat yani beton oldu ama katma değer yaratacak üretim ve hizmet sektörünü planlayamadınız, organize edemediniz ve anlaşılıyor ki sizin kapasiteniz budur ve fazlasını beklemek de size haksızlık olur..
People
21
6) cerrah tolga (hekim)
16.04.2018 09:59:45
global bütçeden vazgeçemdikten sonra(yani kontrol etmeden hastane faturalarını ödemekten)her hastane batacaktır
People
22
7) Steve Kanaly (Çiftlik Kahyası , Aynı zamanda Seyis)
16.04.2018 09:05:08
Çözüm Bulunsa bulunsa Ancak ve Ancak Geldikleri gibi Gittiklerinde bulunabilir...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
21/03-23/03Sağlık Bilimlerinde Araştırma SempozyumuTIP EĞİTİMİİZMİ
27/03-30/0318. Nefroloji Kış OkuluNEFROLOJİKIBR
05/04-07/04TOD Nisan KursuGÖZ...ANKA
07/04-10/0441. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİÇOCUK...İSTA
12/04-13/04Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019RADYOLOJİANKA
12/04-14/04Hedef Kanser 2019TIBBİ...KIBR
10/04-14/04Türk Toraks Derneği 22. Yıllık KongresiGÖĞÜS...ANTA