Fahrettin Koca'dan Ek Ödeme ve 3600 Ek Gösterge Açıklaması
Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerin sorusu üzerine ek gösterge, döner sermaye ve sağlık çalışanlarının maaşlarına zam talepleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Fahrettin Koca'dan Ek Ödeme ve 3600 Ek Gösterge Açıklaması
02 Eylül 2020 21:15 -

Bakan Koca ek ödeme ile ilgili "Ek ödeme ile ilgili biliyorsunuz geçen toplantıda da söylemiştim, uzatıldı. Zannediyorum bir kaç gün içerisinde yayınlanmış olur. Bununla ilgili hem sahada filyasyon yapan hekimlerimiz dahil olmak üzere hem özellikle şu dönemde salgın döneminde bu hastalarla ilgili yoğun, acil, göğüs hastalıkları, dahiliye, çocuk ve benzeri gibi yoğun çalışan hekimlerle ilgili çalışanlarla ilgili bir düzenleme yapıldı, zannediyorum önümüzdeki günlerde yayınlanmış olur" dedi.

Atamalarla ilgili soru ise; sağlık çalışanları atamada bekliyorlar. Yakın zamanda bir atama müjdesi duyar mıyız?  Bakan Koca ise; Atamayla ilgili bir ihtiyaç durumuna göre, biliyorsunuz biz dört ay önce bir atama dönemi yaşamıştık. Ama önümüzdeki dönemde devreye girecek olan hastanelerimiz olacak. Biliyorsunuz Konya açıldı. İstanbulda benzer şekilde Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi bu haftasonu açılmış olacak. Seyrantepe benzer şekilde yakın zamanda açılmış olacak. Hastanelerin devreye girmesiyle alım söz konusu olacak.   

Döner sermaye konusunda ise; 3600 ek gösterge bunla ilgili genel bir çalışma var ama döner sermayenin kaldırılması gibi bir durum şuan söz konusu değil. Biz performansı daha etkin kılmak istiyoruz. Bu anlamda daha etkin bir performansı devreye sokmak anlamında bir düzenleme yaptık biliyorsunuz. 3600 Ek Göstergeyle ilgili sadece sağlık çalışanları için değil diğer benzer çalışanlarla ilgili bir çalışma var. Bizim şu dönemde üzerinde daha çok durduğumuz bu performansın şu dönemde sağlıklı bir şekilde devreye girmesini kolaylaştırmak olacak dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Personel (Teknisyen)
24.09.2020 11:41:25
Su ana kadar sağlık çalışanlarını adına ne bakanlık ne de sendikalar hiçbir şey kazandırmadı. Hepsi Tribünlerde kendini alkışlatma derdin de. diğer kurumlarda çalışan personel bizden fazla alıyor. Her ay çalışanlar sabit dışından %20 alma peşinde böyle sistemi kınıyorum.

People
25
2) dr.onok (doktor)
16.09.2020 09:28:09
Ülkemizde sağlık çalışanları alanında hizmet veren dernek veya sendikalar içersin de en sağlam duruş sergileyen, tuttuklarını koparan, birlik ve dayanışma ruhu sergileyen, sorunlarını çözmek için sürekli çalışmalar ve toplantılar yapan, bakanlıktan istediklerini teker teker alan, kısacası üyelerinin özlük hakları için direnen başka bir dernek veya sendika yoktur. Helal olsun Aile Hekimliği derneklerine ve yöneticilerine...Diğerleri sadece siyaset yapıyor; biz şuna dava açtık biz şu görüşü bildirdik dışında hep hava cıva...kazandırdıkları bir tane bile hak yok. Aile hekimleri istemedikleri hiç bir kararı kabul etmiyor eninde sonunda istemedikleri yönetmeliklerde veya kurallarda bir şekilde değişikliğe gidiliyor. Uzman Hekim derneklerine ve sendikalara Önerim Aile Hekimliği derneklerini örnek alsınlar yeter...
People
17
3) Duman (Yorgun Doktor)
15.09.2020 23:05:38
HEKİM dışı Tüm Kamu çalışanı ay başında ne alacağını biliyor. Biz Hekimlere gelince bizden PERFORMANS bekliyorlar, Ancak Hastanenizin dağıtacak parası yoksa PERFORMANS PUANINIZ 1 MİLYON DAHİ OLSA KARŞILIĞI KOCAMAN SIFIR TL OLABİLİYOR. PERFORMANS biz HEKİMLERİ çok yordu.İlla PERFORMANS diyorsanız bunun karşılığı GENEL BÜTÇEDEN OLMALI.ÖRNEĞİN 21 Puan (1Hasta muayenesi 16 puan MHRS ‘li Hasta ise ilave 3 puan, Hastanın geçmiş sağlık verilerini HBYS üzerinden incelersek ilave 2 puan daha,yani totali 21 puan) karşılığı tüm Hastanelerde 10 TL olmalı gibi.Buda her yıl enflasyon oranında güncellenmelidir.Saygılarımla.
People
16
4) Erdinç erdem (Sağlık teknikeri)
14.09.2020 23:24:31
Sağlık çalışanı bütündür.Bu alanda çalışan herkes çalışma alanına göre belirli riskleri taşır.Örnek alan doktor,temizliğini yapan personel,kayııt ve girişi yapan sekreter ,kan alan ekg çeken tedaviyi uygulayan tansiyon ölçen hemşire, röntgen mr çekimi yapan teknisyen ,laboratuvarda test çalışan teknisyen ve daha aklıma gelmeyen bir çok alanda bir çok kişi bU alanda canla başla çalışıyor büyük risklere giriyorlar.
Emekliliği gelmiş çocukları üniversitelerde okuyan , sağlık sorunları olan bir çok çalışan maaş düşüklüğünden emekli olamıyor.
Sendikalar hiç bir zaman bizim lehimize büyük kazanımlar kazanmadı.
Başka mesleklerin aldıkları ücretler tabii ki ölçümüz ama bizim derdimiz çağın koşullarına uyabildiğince yeterli maaş almak . İster döner sermaye diyin ister performans diyin alan grup memnun olmadığı gibi almayanın zaten bundan memnun olması zaten Mümkün değil.
3600 ,tek maaş ve emeklilikte insanca yaşayabileceğimiz bir maaş
People
22
5) garip tabip (doktor)
08.09.2020 11:47:11
hala umudu olanlar var ilginç :)
People
19
6) yavuz selim (sağlıkçı)
07.09.2020 16:41:23
sağlıkçılar olarak hala sağlıksenden istifa etmeyin siz , 10 tl için sağlıksenden istifa etmeyin bakalım ne kazanacaksınız.
People
39
7) d.ronok (doktor)
07.09.2020 09:45:28
Ek ödemeler veya diğer özlük haklarımız ile ilgili olarak faaliyetlerde bulunan ve 15-20 yıldır kurulmuş olan sağlık çalışanları sendikaları, sorunlarımızın çözümüne katkı sunma anlamında bir arpa boyu dahi yol almamışlardır. Bu nedenle çözüm gerçek anlamda isteniyor ise büyük sayılarla bu sendika üyeliklerinden çıkmak yolu ile olabilir. Yoksa yorumlarla olacak iş değil. Yüzbinler 3 günde üyeliklerden ayrılsın, sorunlarımızın çoğu 3 günde çözülür. Hemde sendikal faaliyetlere harcanan milyonlar tasarruf edilir.
People
107
8) eko dr. (dr)
04.09.2020 16:12:24
13 yıl kadar önce aylık kazancımla 66 gram altın alabiliyorken, bugün çalışmak zorunda kalsaydım, ayda 20 gram bile zor alıyor olacaktım Yani emeğimizin karşılığının %65 kadarı aşınmış.
Bu sömürü çarkında; katma değer yaratan kalifiye çalışanlardan, hak etmediği halde ballı kaymaklı mevkilere getirilen kişilere ve sosyal yardım adı altında beleşçiliğe alıştırılan seçmen kitlelerine servet transferi yapılmasının sonucudur ücretlerdeki aşınma.
People
95
9) hemşire saglık mem (hemşir)
04.09.2020 15:03:09
Öncelikle vefat eden bütün saglıkçı arkadaşlara Allah rahmet eylesin belki bir gün bana bulaşır bende vefat edebilirim ama 3300 TL maaşa öldü demeleri ne çok bozulurum gerçekten benim de ağrıma gider bir saglikci olarak ama acı gercek bu .hastaların gece gündüz demeden tedavileri yap ne bayram ne haftasonu ne gecemiz ne kış tatili ne yaz tatili demeden çalış nöbette n nöbete gir çık hastaların altını temizle banyosunu yaptır enfeksiyonu ile uğraş hastanın refakatçisi ol yemeğini yedir salgın hastalığı ile uğraş idrarı kanı pansumanı her türlü pisliği ile uğraş hasta ve yakınından dayak ye bunu karşılığında 3300 TL maaş al hastalığa yakalan vefat et ne kadar acı bir durum düz memur ol sadece 8,5 mesajını bil mis gibi klimalı odalar da masa başlarında çalış buna karşılık daha düşük maaşı alıyoruz Öğretmenler 6 aydır yatsınlar normal zamanda da yaz tatili kış tatili ara tatiller 15 tatil hep tatil hep tatil günde 2 saat derse girerler sonrasında öğretmen evine okeye dönerler ama ne hikmetse halen öğretmen alırlar bu kadar öğretmen alınmasına rağmen 1500 TL den aşağı ek ders ücreti almazlar depo da o kadar öğretmen yatar bekler ne hikmetse bütün memurlar hafta da 40 saat çalışırlar bunlar 15 saat çalışır ben Hacettepe lisans hemşire ligi okudum 380 puan üzerinde puan aldım adam agri da Van'da kıyıda köşede 300 puanla zar zor öğretmen lige girer bende az çalışır bende yüksek maaş alır lanet olsun bu mesleği sectigime istediğim okulu bölüm u seçebilirler hemsire sağlık memuru oldum lanet olsun.butun memur 6 aydır yatırıyor esnek mesai 60 yaş üstü vb diye bizlerin anası ağlıyor salgindan dolayı bir ülkede depreminde salgınında selinde bütün doğal afetlerde savaşta sınırda vbvb yerler de hemen göreve hastaneye koşar hemşiresi sağlık me muru teknisyeni çalışırız diğer memurlar yatar evlerinde bizlerden daha yüksek maaş alırlar ben böyle işin taaaaaa...madem bir fark olmayacaksa neden bu kadar eziyet bu kadar fazla çalışıyoruz ki değil mi sayın bakan a sormak gerekir vefat eden hangi sağlık personelinin cenazesine gitmiştir veya başsağlığına gitmiştir veya kaç birini telefonla aramıştır çok merak ediyoruz merak ediyoruz saglık çalışanlarının özlük hakları maaşları için neler yapmıştır neler yapmayı düşünüyor kendi personelinin kamuda en düşük maaşı almasını nasıl değerlendiriyor merak ediyoruz tek kalem maaş olarak maaşları alabilecekmiyiz merak ediyoruz bir sağlık çalışanı bir polisten bir öğretmenden bir astsubaydan bir imamdan bir müftüden bir bekçiden bir zabıtadan itfaiye erinden diğer kurumlardaki memurlardan daha mı az çalışıyor da daha mı değersiz bir iş yapıyor da bu mesleklerden daha düşük maaş alıyor her seyin başı sağlıktır doğumdan ölüme herkes her insan bir gün sağlık çalışanlarının şeffatli ellerinden tedavilerini olur onun içindir ki bu meslekler kutsal dır bu mesleklere emeklerinin hakkı verilmelidir kralından kölesine herkes sağlığa muhtaçtır sağlık çalışanlarına saygı minnet ve rahmetle......
People
78
10) m. murat (dr)
04.09.2020 15:00:00
Bırakın şu "hakkımı helal etmiyorum" edebiyatını! Çok da umurlarında sanki bu dini argüman.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)