Fatih Altaylı: Baykal’a hatalı tedavi mi uygulandı?
Habertürk gazetesinden Fatih Altaylı'nın yazısı...
Fatih Altaylı: Baykal’a hatalı tedavi mi uygulandı?
22 Ekim 2017 -

ÖNCEKİ akşam Türkiye’nin önde gelen kalp ve damar cerrahlarından biri aradı.

Yıllar önce Onkoloji Enstitüsü Başkanı Erkan Topuz’dan duyduğum bir cümleyle girdi söze:

“Fatih’çiğim, Türkiye’de isimsiz, ünsüz, hatta parasız hastalar daha doğru tedavi alır.”

“Ben bu lafı biliyorum da şimdi ne alaka?” dedim hemen.

“Deniz Baykal, Deniz Baykal değil de vatandaş Ali Efendi olsaydı, muhtemelen şimdi evinde oturmuş televizyon izliyor olurdu” dedi.

Sonra da “Ne yazık ki, önemli insanların kaderi bu. Deniz Bey’e fazla ihtimam göstereceğiz, hemen bir şeyler yapacağız diye peş peşe hatalı uygulamalar yaptılar. O yüzden de az ciddi olan durumu, çok ciddi hale geldi” diyerek yanlışları sıraladı:

- Beyin damarlarına pıhtı atımı, çok rastlanan bir durumdur. Bazen bir operasyon sonrası, bazen de yaşa bağlı olarak ortaya çıkar.

- Bu durumda yapılacak en doğru şey, bir süre beklemektir. Anında müdahale etmek çok yanlıştır. Durum stabil ise beklemek en doğrusudur.

- Sonrasında ilaçla açma cihetine gidilebilir.

- Ameliyat da bir seçenektir. Yapılabilir ama pıhtıyı almak için yapılan ameliyat sırasında damara stent takmak tam bir felakettir.

- Çünkü stent takıldığı zaman mutlaka kan sulandırıcı ilaçlar da vermek gerekir.

Deniz Bey’in durumunda kan sulandırıcı ilaç vermek, felakete davetiye çıkarmaktır. Hassas olan beyinde kanama riski ortaya çıkar.

- Nitekim Deniz Baykal hastaneye geldiği sırada beyin kanaması olmadığı halde stent takılması ve sonrasında kan sulandırıcı ilaç verilmesi sonucu beyin kanaması oluşmuştur ki, bu genelde kaçınılmaz bir durumdur.

- Daha sonra yapılan iki ameliyat bu kanamayı durdurma amaçlıdır, ama kan sulandırıcı kullanılmış ve akciğer komplikasyonları da olan bir hastada bu ameliyatlar beklenen sonucu vermez.

- Türkiye’deki hekimlerin yüzde 90’ı sıradan bir hastada benim dediğim gibi davranırdı, ama Deniz Baykal olunca gereksiz işler yapıldı.

- Hiçbir şey yapılmasa bile en fazla sol yanında hafif bir felç oluşur, o da zamanla büyük oranda düzelirdi.

“Peki şimdi ne olur?” diye sordum.

“Beyin ilginç bir organdır. Yarısı alındığında bile gayet sağlıklı yaşam süren hastalar var literatürde. Beklemek lazım. Toparlama ihtimali var, ama mutlaka bir hasar kalacaktır. Hiçbir şey yapılmasa daha iyi toparlardı” dedi.

Anahtar Kelimeler:

polemik deniz baykal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) aydin sinal (hekim)
24.10.2017 12:13:09
gecenlerde MEDIMAGAZ indebir haber vardi"doktorlar ne kadar zeki?" zeka ;bir yaziyi okuyup anlamak,muhakeme etmek ve cevap verme nin kriterleriyle ölcülür bu IQ hesaplamasinda elzemdir, ben o habere yazdigim yorumda hekimlerin 80-90 IQ ile tip tahsilini iyi-kötü (birde teneke fakülte olursa haydi-haydi) ezbere dayanarak bitirebileceklerini yazmistim.
bu yaziya yazdigim yorumda ismim belli,yorumumum ilk cümlesinde yazdigim" isim belirterek her tip adaminin elestiri yapmasi normaldir,saygi duyulur cevap verilir"diyede yazmisim.ismini mevkisini yazan her meslektas her türlü konuda fikir beyan eder,dogru yanlis bu kendisini ilgilendirir,cevap verilir demisim.
asagidaki bir arkadas beni gazetecinin arkasina saklanip üfüren kisiyle bir tutuyor,demekki basta belirtigim habere yaptigim yorumdada yüzde yüz hakliymisim.frankfurtan selamlar Aiii,Aiiiii
People
4
2) A (İ)
23.10.2017 10:35:45
Aydın sinal; ismini açıklamaya dahi cesaret edemeden hiç bilmediği bir vaka üzerinden meslektaşını karalayan doktoru eleştirmiş bu haber nedeniyle. Senin bu sitede yıllardır yaptığının adı nedir aydın bey? Sadece haberden okuduğuna dayanarak meslektaşlarını acımasızca eleştiriyorsun, hatta baykal olayı ile ilgili bundan önce yapılan haberde dahi operatörleri eleştirmiştin. Yine geçmişe bakarsak yüzlerce tıbbi vakada sırf medyadan okuduklarına dayanarak doktorları çok acımasızca eleştirmiş; hatta eleştiri sınırlarını dahi aşmıştın. Senin de fatih altaylının arkadaşı olan bu ismini gizleyen cerrahtan hiçbir farkın yoki bunu iyi bil.
People
1
3) Wind (Hekim)
22.10.2017 18:53:11
Kendi branşı olan kalp damar cerrahisi stroke açısından bu kadar riskli iken stroke hakkında bu kadar cahilce konuşan bir hekimin uzmanlığının sorgulanması, hatta hasta güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle meslekten men edilmesi gerektiği kanaatindeyim.
People
5
4) Dr.Cevdett (Cerrah)
22.10.2017 17:44:13
Gazeteci haberi böyle olur işte. Beyin cerrahının işini Kalb damar cerrahı yorumlar. Yarın bir beyin cerrahı çıkıp By-Pass yapılan biri hakkında yorum yapar, Fatih Altaylı onuda köşesine taşır. Yeter ki haber olsun!!!
Uzmanlık alanımıza ve birbirimize saygı lütfen. Gazeteci haberi ile gaza gelmeyelim.
People
3
5) Uzman (Uzman)
22.10.2017 15:46:49
Ülkemizde yaşanmakta olan en büyük sorunlardan birtanesi; herkesin kendi yaptığı işin doğruluğunu sorgulamadan hiç Bilgi sahibi olmadığı bir konuda yorum yapmak. Bu gazeteci arkadaşında bu konuda ciddi sorunu var gibi görünüyor. Bu vakanın Psikiyatri bölümümüzce değerlendirilmesi uygun olabilir.
People
3
6) Uzman (uzmandoktor)
22.10.2017 15:40:41
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan gazeteci bey, sana kötü haberimiz var burdan sana ekmek çıkmaz, başka kapıya güle güle.
People
8
7) A (İ)
22.10.2017 10:44:19
Peki bu açıklamaları fatih altayliya yapan damar cerrahi hoca kim? Madem meslektaşlarını satacak kadar cesur, ismini de verseydi o zaman. Sen bir kere bile baykali muayene ettin mi? Hayır. Tek bir mr veya BT'sini gördün mü? Hayır. Tek bildiğin medyadan okudukların. Basın mensupları sonuçta hekim değil, dinlediğini yanlış anlayabilir, yanlış aktarabilir vesaire. Bu insanlık müsveddesi hoca olabilir , iyi bir cerrah da olabilir ama berbat bir insan , etik sıfır
People
2
8) aydin sinal (hekim)
22.10.2017 10:41:13
her tip adaminin görüsü ayri olabilir,bu fikirlerini tip camiasinda veya toplum önünde aciklamasi kadar normal bir olay olamaz ,fikirlere herkes hürmet duyar,tartisilir...buradaki gibi kisiligini ,kimligini sakliyarak(belkide kisiligi yoktur) Türkiyenin en önde gelen klinigini suclamak en azindan haysiyetsizliktir. "Türkiyenin önde gelen cerrahi" eger mesleki seref ve haysiyeti varsa-etik ten söz etmiyorum tipbi etik Türkiyede mefta olali cok oldu - canli kameralarin önüne gecer bu aciklamalarini tekrar eder veya yazili bir aciklama yapar.yapacagini hic zannetmem.
not:fatih Altayli bu aciklamadan sonra iki gün üstüste baska aciklamalarida yayinladi ve "Türkiyenin önde gelen kalp damar cerrahinin" ne kadar bos konustugunu bizzat Baykalin tip profosörü olan oglu ve kizinin aciklamalarindan anliyoruz. ,ne yazikki bu kisinin ismini aciklamadi,aciklasa bizde bu degerli"türkiyenin en meshur kalp damar cerrahi"nin kim oldugunu ögrenirdik.
People
1
9) abc (dr)
22.10.2017 10:18:18
hekim hekimin kurdudur..beklemekle daha kötü olsa bu sefer de niye bekledi de stent takmadı diyecekti bu kalp damar cerrahı. Oturduğu yerden ahkam kesmekle olmuyo, Deniz Baykal a müdahale eden kendi olsa yusuf yusuf o da stent takacaktı muhtemel. Sıradan hastanın işinin rast gittiği doğru, çünkü VIP hasta oldun mu psikolojik baskıyla hekimin eli ayağına dolaştırıyosun daha sağlıklı karar verilebilecekken. Böyle açıklama yapan doktorları görünce iyi ki bu işi bırakıp özel sektörde yönetici olmuşum diyorum. Allah hekimleri böylelerinin ağzına sakız yapmasın
People
0
10) Hacı murat 131 (Dr)
22.10.2017 07:48:12
Komplo olmadın yahu
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori