Fatih Altaylı Canan Karatay'a seslendi: 'Bilimsel birkaç şey yollayın lütfen'
Fatih Altaylı Habertürk Gazetesindeki köşesinde 'Canan Karatay'ın diyet önerilerini uygulamayın' tavsiyesi sonrası yeni bir yazı yazdı. Altaylı yazısında Canan Karatay'ın kendisine iki tane mail attığını ancak maillerde bir bilimsellik bulamadığını belirtti ve 'Sevgili Hocam, bana gerçekten bilimsel birkaç şey yollayın lütfen' dedi
Fatih Altaylı Canan Karatay'a seslendi: 'Bilimsel birkaç şey yollayın lütfen'
08 Mart 2019 - Habertürk

Fatih Altaylı'nın yazısı:

Hafif de olsa bir kalp rahatsızlığı geçirmemden sonra “Canan Karatay’ın diyet önerilerini uygulamayın” tavsiyemin kopardığı gürültü hâlâ sürüyor. 
Bir yanda bana hakaret ve hatta beddua eden Canan Karatay fanları, diğer yanda ise bana destek veren ve “Biz söylesek duyan olmuyor, elinize ağzınıza sağlık” diyen bir tıp camiası. 

Her fırsatta bana saldırmayı kendine görev edinmiş, alanı dışında her şeyin uzmanı bazı küçük profesörümsüler de var ama onlar kayda değer değil. 

Adlarını anarak onları sevindirme niyetinde değilim. 

Benim önerime düzeyli yanıt veren tek kişi ise Sevgili Canan Karatay. 

Canan Hoca bana iki e posta yolladı ve “Canan Karatay, bu konuda bilimsel makale yazmadı, yayını yok” eleştirime yanıt verdi. 

Ancak Canan Karatay Hoca’nın yanıtlarında da açık söylemek gerekirse bir bilimsellik bulamadım. 

İlk yolladığı şey 2014 yılında Londra’da yapıldığını söylediği bir sunum. 

Ancak sunum bir bilimsel toplantıda mı, yoksa bir 5 çayında mı yapılmış bir bilgi yok. 

Genel olarak kolesterolün zaten bilinen yararlı yönlerini anlatıyor, vücuttaki işlevlerini gösteriyor. 

Şeker ve doymuş yağlardan uzak durulması gerektiğini söyleyerek bitiriyor. 

Karatay’ın yolladığı diğer yayınlar ise Dr. Zoe Harcombie adındaki bir doktorun yazdıkları. 

Ancak bunların yazıldığı saygın bir tıp dergisi falan değil. Bir blog. Aynı zamanda Dr. Harcombie’nin de diyet kitabının reklamının yapıldığı bir blog. 

Altta da okurlarla soru cevaplar var. 

Oysa Canan Karatay, bilimsel bir derginin, bilimsel bir yayının ne olduğunu benden daha iyi bilir. 

Sevgili Hocam, bana gerçekten bilimsel birkaç şey yollayın lütfen. 

Hatta bu kadar insanın sağlığı ile ilgili konuştuğunuza göre, bu konudaki yayınlanmış ve atıf almış makalelerinizi yollayın Allah aşkına. 

Tuncer Bahçıvan, sizin kitaplarınızdan alıp, size güvenerek uyguladığı diyetten ötürü şu an hâlâ hastanede olduğunu ve ciddi bir enfarktüsü zor atlattığını söylüyor. 

Bilmem haberiniz var mı hocam!


***

Şarlatanlık ve bilimsellik  

Gelelim akademiyanın ya da tıp camiasının Prof. Dr. Canan Karatay ile ilgili görüş ve eleştirilerine. 

Çok sayıda postadan sadece birini,  Nükleer Tıp uzmanı Prof. Dr. Cumali Aktolun’un yazdıklarını aktarıyorum: 

“Sayın Fatih Altaylı, 

Son hafta içinde gündeme gelen sağlık sorununuz için geçmiş olsun dileklerimi kabul ediniz. Bu vesileyle çok önemli bir konuya cesaretle parmak bastığınız için sizi tebrik ederim: Canan Karatay meselesi. 

Prof. Dr. Canan Karatay, uzun yılar önce akademiden ayrıldıktan sonra son 5-6 yıl içinde birdenbire Türk medyasının gözde "bilim kadını" oldu. 

Her şeyden önce biz bilim insanlarının dikkate aldığı ve alması gereken en önemli nirengi; yayınlanmış bilimsel araştırmalar ve bilimsel-akademik kitaplardır. Prof. Karatay'ın "kaynak, yayın", araştırma" vb şekilde lanse ettiği yabancı kitaplar tamamen spekülatif, bilimsellikten uzak, tıbbi açıdan kaale alınmayan, akademik olmayan, ticari amaçlı yazılmış bireysel kitaplardır. 

"Akademik kitap" ile "bireysel kitap" arasında çok fark vardır. Akademik kitaplar; dünyada tıbbi akademik ve bilimsel alanlarda yayın yapan saygın yayınevlerinin (Springer, Wolters Kluwer, Elsevier vb) yayınladığı ve yayınlamadan önce akademisyenlerden oluşan kendi yayın kurulunda ve ayrıca bağımsız bilim insanları-akademisyenlere (peer review) incelettiği, ondan sonra yayınladığı kitaplardır. Örneğin benim bu şekilde 3 adet kitabım ABD'de bu süreçlerden geçerek yayınlanmıştır (Nuclear Oncology, Springer-Verlag 1999; Nuclear Medicine Therapy, Springer 2013; Nuclear Oncology, Wolters Kluwer 2015). Halbuki bireysel kitaplar, her alanda kişilerin görüş bildirdiği ortalama akademik olmayan okuyucuya hitap eden hiçbir hakem veya kurul değerlendirmesi görmemiş ticari yayınlardır.  

Prof. Dr. Karatay'ın bugüne kadar söyledikleri, yazdıkları ve iddia ettikleri birçok tıp akademisyeni tarafından hayretle izlense de maalesef Türk medyası elinde bulunan bu değerli (!) kaynağı sonuna kadar değerlendirme kararından vazgeçmedi, Prof. Karatay'a itiraz edenleri ve bu iddialarının aksini belirtenleri de pek gündeme taşımadı. Gerek Sağlık Bakanlığı gerekse Türk Tabipler Birliği bu konuda bazı soruşturmalara tabi tutsa da, Prof. Karatay medyadan aldığı güçle yoluna devam etti. Maalesef Prof Karatay'a itibar edip tansiyon ilacını, kolesterol ilacını, şeker ilacını kesen birçok hasta mevcuttur. Bunların yaşadığı sağlık sorunlarının ve ölümlerinin hesabını sorabileceği kimse de yoktur. Hekimler klinikte hizmet verirken en küçük bir hatasından mahkemelerde süründürülürken, Prof Karatay gibi isimler ekranlarda gazetelerde boy gösterip bol keseden atıp tutmaktadır.

Siz bu konuda en net ve açık tavrı koydunuz. 

DAHA BETERİ KANSERDE 

Benim size yazmamın nedeni; daha vahim bir duruma işaret etmek içindir. Prof. Dr. Rasim Küçükusta ve Dr Yavuz Dizdar; Prof Karatay'ın yolundan gitmekte, aynı yol ve yöntemleri izlemektedir, ancak daha tehlikeli bir hastalık grubunu hedef almaktadırlar: Kanser. 

Prof. Dr. Rasim Küçükusta, göğüs hastalıkları uzmanı olmasına rağmen uzmanlığı olmayan konularda (mesela tiroid kanseri) eksik yanlış bilgilerle hastaları yanıltmaktadır. Aynı şekilde Dr. Yavuz Dizdar da kendisini "prevantif onkoloji uzmanı" diye ima yoluyla lanse etse de Radyoterapi uzmanıdır. Dr. Dizdar ve Prof. Küçükusta; kanserli hastaları erken tanıdan uzaklaştıran, birçok kanser tanı ve tedavi yönteminin gereksiz olduğunu savunan röportaj ve demeçlerle ekranlarda boy göstermektedir. Halbuki bugüne kadar tek bir defa bile Dr. Dizdar, uzmanı olduğu radyoterapinin gereksizliği, radyoterapinin zararları; Prof. Küçükusta da astım ve akciğer kanseri erken tanı ve tedavisinin gereksizliğini vurgulayan bir iddia ortaya atmamışlardır. Tam tersine; hep başka branşların kanserlerine el atıp o konudaki uzmanları itibarsızlaştırıp hastalarla karşı karşıya getirmektedir. Üstelik uzmanı olmadıkları konularda iddiada bulunmak akademik terminolojide şarlatanlıktır. 

Kanserli hastalarda erken tanı hayat kurtarır. Sağlık Bakanlığı da bu konuda gayret sarfedip insanları erken tanıya yönlendirirken bu kişilerin medya ikbali peşinde hastaların hayatını tehlikeye atmalarına seyirci kalmak rahatsız edicidir.  

Nezaket ve saygı ile.   

Prof. Dr. Cumali Aktolun

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Tıp Fakültesi

Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi”,

Canan Hocam gelin tartışın

Tüm bunlardan sonra Canan Karatay hocamıza çok açık bir teklifim var. 

İsterse benim programımda, istemezse başka bir yerde, hatta belki bir üniversite salonunda ve herkese açık bir şekilde bu konudaki uzman hekimlerle karşı karşıya gelip tartışsınlar. 

Bu işler sağlık işleri.

Ciddi işler. İnsan hayatı söz konusu. 

Eğitimi meçhul, tıp bilgisinin yetersizliği aşikar bir televizyon sonucusu karşısında atıp tutmakla insanların sağlığı ile oynananmaz. 

Oturun tartışın. 

Millet de faydalansın. 

Ölmesinler… 

En azından önce dinlesinler… 

 

***

NE ZAMAN ADAM OLURUZ? 

İnsan yaşamının kitap satmaktan daha önemli olduğunu anladığımız zaman.

 


Fatih Altaylı Canan Karatay yazısına devam etti: Gaza gelip kokoreç, tereyağ yedim, iki damar tıkalı! Fatih Altaylı: Canan Karatay'ın önerdiği diyetleri uygulamayın 


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) İlhan (Mimar)
09.03.2019 22:47:51
Fatih Altaylı Karatay ismiyle gündem yaratıyor. Kokoreç yemiş damarı tıkanmış. Ekmek arası mı babalandın. Karatay bilim insanı iki dalda uzman prof. Tıp biliminin tepesinde. Mütevazı. Bilimsel yazsınmış. Senin ne kadar bilimsel, ilgin, bilgin, birikimin varki yazsa ne anlayacan. Yazık yaa..
People
6
2) A (İ)
09.03.2019 13:44:21
Birkaç yıl önce canan karatay medimagazine bir röportaj verdi ya da canan karatay ile ilgili bir haber yayınlandı. Burada canan karatay gebelere şeker yüklemesinin zararlı olduğunu belirten uluslararası yayınları açıkladı. Hepsine ayrı ayrı baktım, bazı yayınlarda gebelerde şeker yüklemesinden bahsedilmiyor bile. Diğer yayınlarda ise yükleme testinin zararlı olduğunu belirten tek bir kelime bile yok. Ya canan karatay da ciddi akıl hastalığı var , ya da milletin aklı ile dalga geçiyor. Bir telefonla 110 bin lirayı çöpe bırakan bir kişi için ilk dediğim ihtimal daha kuvvetli tabiki. Türkiye tam bir açık hava tımarhanesi, böyle birisini medya yıllardır yüzlerce uyarıya rağmen televizyona çıkarmaya devam ediyor.
People
2
3) Mehmet (Doktor)
09.03.2019 08:49:15
Televizyonlara çıkan hekimlerin konuşmalarına çok dikkat etmeleri gerekir.Hele hele "istediğiniz kadar et ,tereyağı yiyebilirsiniz"gibi iddialı,bilisellikten uzak ve bir çok insana zarar verebilecek lafları ederken daha da dikkatli olmak gerekir.Hekimler olarak bizim görevimiz öncelikle insanlara zarar vermemektir.Gerçekten tv de bazı hekimleri izlerken dehşete düşüyorum. Hiç bir bilimsel araştırmaya dayanmayan o kadar çok laf ediyorlar ki. Halbu ki tv, insanları bilgilendirmek için iyi bir fırsat.saygı ve selamlar
People
1
4) Mehmet (Ust.dr dahiliye)
08.03.2019 21:33:50
Onu bunu bilmem, kadının sonderece haklı olduğu bir nokta var ekmek. Yemeyin diyor, kepeklisinide,beyazini da, tam buğdayınıda yemeyin diyor. Abd de obezite oranı bizim 2katimiz ama diyabet oranı bizde 2kat daha fazla. Avrupadan 8kat daha fazla ekmek tüketiyoruz. Diyabeti gluten körüklüyor
People
5
5) Baydın sinal (Narkozcu)
08.03.2019 19:54:52
Almanyadan bildiriyorum. Canan karatayın hitap ettiği kesim belli. Televizyona çıktığı zaman zaten diyor ki : "benim hitap ettiğim kesim belli, diğerleri televizyonu kapatsın lütfen " boylece üstün eğitimli bir kesime hitap ettiği için yanlış bir şey söylese bile bir sıkıntı olmuyor. Profesör ve doçentlerden oluşan yüksek eğitimli kesim canan karatayın yanlış tavsiyelerini uygulamıyorlar zaten. Malesef türkiye geri kalmış bir 3. Dünya ülkesi olduğu için türk insanı başı bile ağrısa hemen doktora koşuyor. Ama alman insanı öylemi ya? Mesela bir alman vatandaşının başı ağrısa öncelikle sobotta atlas alıp kafa anotomisini okur. Daha sonra nöroloji kitaplarından baa ağrısı yapacak hastalıkları okur. En yakın laboratuvardan tetkikini yaptırır, en yakın MR yerinden de Beyin MR ını çeker ve nihayet tanısını koyduktan sonra nöroloji uzmanına ilacını yazdırır. Almanyada böyle, okumuş gelişmiş ülkenin hali başka gerçekten.
People
1
6) Dr. Yılmaz (Uzm Dr)
08.03.2019 19:34:29
Fatih beyi bu güzel yazısından dolayı tebrik ediyorum. Suya sabuna dokunmak güzeldir.
People
10
7) aydin sinal (hekim)
08.03.2019 15:58:59
canan karatay benim anladigim sadece "öneriyor" ister bu diyeti tatbik edersiniz,istersenizde etmezsiniz,bu sizin bileceginiz bir sey,diyet bir ilac tedavisi degilki size enjekte etsin,canan karatay in hitap ettigi kesim türkiyenin okumus yazmis,yabanci lisan bilen belli bir gelir düzeninin üstündeki kesim,(öyle olmasa duydugum vizite ücretini nasil verirler),fakir-fukaraya demiyorki (ekmek degil pasta pardon maria antuanet idi)ekmek degil et yiyin ,alim gücü fazla az bucuk tipbi bilgisi olan(varmi?) kesime karbonhidrat degil protein yag yiyin enerjinizi bunlardan alin diyor.begenirsen uygula,yok begenmezsen uygulama .
tahsille cehaletin kaybolmadiginin en güzel örnegi bu gibi tartismalar,bir kesim ne dense inanir bir kesim ise ne dense inanmaz,kendisinin arastirip inceleyip bir karara varmasi daha bu topraklarda cok yabanci .hadi kolay gelsin
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO
15/06-16/06 5. Kanserde Destek Tedaviler ve Palyatif Bakım Sempozyumu TIBBİ... ADAN