Fatura yine hekime! Hekimlere mesleki sigorta yapmaktan kaçınıyorlar! 
Sigorta şirketleri hekimlerin yasayla zorunlu tutulduğu Mesleki Sorumluluk Sigorta poliçesini yapmaktan kaçınıyor. Yapmakla yükümlü olanlar da, tıpkı işportacılar gibi, hekimlere başka ürünlerin satın alınmasını şart koşuyor.
Fatura yine hekime! Hekimlere mesleki sigorta yapmaktan kaçınıyorlar! 
04 Ağustos 2017 12:12 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - Sigorta firmalarının hekimlere sigorta yapmaktan kaçınması, zorunlu durumlarda ise hekimlere başka ürünler aldırılmasının talep edildiğini söyleyen İzmir Tabip Odası, konu ilgili basın toplantısı düzenledi.

Tazminat miktarlarının yüksek olması nedeni ile teminat olarak ayrılan ücretin de yükselmesinin sektörü etkilemiş olabileceğine dikkat çeken İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr.Ceyhun Balcı,

‘’Her birisi dört dörtlük ticari kurum olan sigorta şirketlerinin kazanç olmayan yerden uzaklaşması bizce şaşırtıcı değildir. Arşivlerde bugünlere ilişkin öngörülerimiz bulunmaktadır. Bu noktada hekimlerin tazminat talepleri karşısında korumasız kalmaları söz konusudur. Bu da başlı başına büyük bir sorun olarak durmaktadır karşımızda. Sorun çözüme kavuşturulmazsa sağlık hizmeti sunumunda aksamalara varacak olumsuzluklar yaşanması kaçınılmaz olacaktır. ‘’ dedi.

Başta Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Birliği ve Sağlık Bakanlığı olmak üzere yetkilileri göreve çağıran Balcı, ‘’Yasalarla zorunlu kılınan, tebliğlerle çerçevesi belirlenen bu uygulamaya karşılık hizmet üretmekten kaçınan sigorta şirketlerine görevleri anımsatılmalı! Hekimleri tazminat talepleri karşısında güvencesiz bırakabilecek ve dolayısı ile hizmet üretimini olumsuz etkileyebilecek bu önemli sorun ivedilikle çözülmelidir.’’ifadelerini kullandı.

Sağlığı ticarete alet etmenin acı bir sonucu ile mücadele ettiklerini belirten Balcı, ‘’Sigortacılık alanında yaşanan bu olumsuz gelişme aynı zamanda sağlık ortamımızın foyasını çıkartmıştır. Bir şekilde bir yerinden kırılacak bu zincirin zayıf halkasının Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası olduğu anlaşılmıştır. ‘’ açıklamasında bulundu.

‘’Hekimlerin sigorta şirketlerine daha fazla katkı yapması isteniyor’’ 

Hekimler için mesleki sorumluluk sigortasının tartışıldığı yıllarda, kamu denetimi altında bir fon oluşturulması, hekimler ile hastalar karşı karşıya gelmeden, hastaların zararının bu fondan karşılanması önerisinde bulundukları bilgisini veren Balcı,

‘’Bir sözümüz de, mesleki sorumluluk sigortası sisteminin kurgulanmasına yönelik önerilerimizi dinlemeyen siyasi iktidara. Kamusal bakış açısı taşımayan, bilimsel ilkeleri benimsemeyen, sigorta şirketlerinin inisiyatifine bırakılan bir sistemin önünde sonunda tıkanması beklenen bir durumdur. Maalesef ki, sorunun faturası yine hekimlere çıkarılmakta, hekimlerin sigorta şirketlerine daha fazla katkı yapması istenmektedir.’’ dedi.

Davalar artıyor, hekimin güvencesi ise azalıyor

Hekimlere karşı açılan haklı ya da haksız davaların her geçen gün arttığını ve bu dönemde hekimlerin sigorta güvencesinden mahrum kaldığının altını çizen Balcı, ‘’Hekimler olarak bu sorunun ivedilikle çözümlenmesini bekliyoruz. Yetkilileri bir an önce bu ivedi sorunu çözmeye çağırırken diğer yandan da sağlığı ticarete konu eden uygulamaları gözden geçirmeye çağırıyoruz.’’ şeklinde konuştu.

İzmir Tabip Odası konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Birliği’ne 1 Ağustos 2017 tarihli dilekçe sundu. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Dr. GG (Tıp doktoru)
16.08.2017 12:24:11
Ali Demir bey, hiçbir doktor ve sağlık çalışanı hiçbir koşulda bana bir şey olmasın da hasta ölürse ölsün demez. Diyebilecek kişiler zaten bu çok zorlu mesleği seçmez , serbest iş seçer , hastayla falan da ilgilenmez. Buradaki bütün sızlanmalar biraz birbirimizi teselli etmek, biraz da çare bulmak içindir. Yoksa her doktor zaten her an diken üstünde müdahalelerle hayatını geçiriyor. Bir iğne yapmak bile zor ve yıpratıcıdır. Lütfen yıkıcı değil yapıcı olunuz.
People
8
2) emeklidoktor (doktor)
15.08.2017 14:54:12
Ali Demir doktorlar hastalara güleryüz gösterebilmek için sevgi saygı değerbilme en azından cangüvenliği istiyor cümleme hastalarınız size güleryüz göstermediği için mi onlara insanca davranmadınız diye cevap verebildin.Emekli olman iyi tercih olmuş falan dedin.Sonradan özür dilediğin için uslüp konusunu geçiyorum.Ama o kadar yazdığımız şeyden sonra hala aynı şeyleri yazınca demek fikirlerin aynı bize hak falan vermemişsin safın belli yani.Hukuki donelerle dolu son mesajına gelirsek ,yıllarca süren davanın tahribatını daha evvel yazdım ,sen bunun komik olduğunu düşünüyorsun.O zamanda kurt kuzu zihniyetinde bir hukukçuyla karşı karşıya imişiz gibi cevap vermek lazım.Çünkü mahkemelerde karşımızda ekonomistler değil baya ciddi hukukçular oluyor.Özen gösteren doktora bir şey olmaz sözüne gelince, geçelim beraat edildiği halde 10 yıl çekilen ızdırabı ,ben sana yerel mahkemenin ,adli tıbın, bilirkişinin suçsuz bulduğu halde yargıtayda her ne kadar bilirkişi ve adli tıp suçsuz bulsa da ben tatmin olmadım sen araştırmaya devam et başka yerlere de yolla diye mahkemelere geri gönderilen bozulan dosyalardan bir ton örnek gösteririm.Yargıtay kararlarında sağlık şurasını da ,adli tıbbı da ,bilirkişiyi de umursamaz ve kafasına göre karar verir.Kendine göre bu kurumları isterse bağlayıcı bulmaz.Ekonomist olmayıp :)))))) hukukçu olsaydın sana kadın doğum davalarından garabet o kadar çok done gösterirdim ki aklın şaşardı.Ali Demir sen bu kafayı ve doktor düşmanlığını bırak,burası ne sosyal deney yapılacak yer ,ne de konu o kadar hafif bir konu.Senin bilgin anlamadığın bu konulara yetmez.Sen git gini katsayısı ile monopol piyasa ile falan uğraş.Bu konular ciddi ,seni aşar.
People
1
3) ali demir (serbest)
15.08.2017 10:36:21
sayın çakır;
önce uslubunuza dikkat edin. söyleyeceklerinize yorumumu yazarım. beğenirsiniz beğenmezsiniz.
malpraktis sonucu hekimin tazminat vs yaptırımlarla karşılaşmasından neden bu kadar rahatsızsınız? sebebi malpraktis ile komplikasyon ayrımını bilmemeniz. bilmediğiniz için defansif tıppı çözüm olarak görürsünüz. ortalama bir hekimden beklenen özeni gösteren hekime birşey olmaz diyorum. varsa aksi bir durum gösterin tartışalım. anlaşılması çok mu zor? bu ayrımı da zaten sizin meslektaşlarınız olan adli tıp yapmıyor mu? hastanın gözü hekim ihmali sonucu kör oldu diye verilen bir rapor sonucu tazminat ödenmesin mi?
şehit yakını ve gaziye tabi ki en fazla verilmeli. ama buna idare karar veriyor. tazminata ise mahkeme karar veriyor. ayrıca askeri idare mahkemeleri şehit yakınları ve gaziler için tazminata hükmediyor, maddi+manevi. sizden ricam bilmediğiniz konularda yorum yapmayın.
People
4
4) Çok serbest (Doktor)
14.08.2017 01:39:58
Yazık bu Ali Demir hastanelerde çok itilip kakılmış herhalde. Ama her yerde olduğu gibi hastanelerde de edebiyle konuşan davranan kişiler hoşlukla karşilanır ve uğurlanır.
People
5
5) Çakır (Uzman doktor)
11.08.2017 18:01:47
sn editör lütfen yayınlar mısınız? ali demir bak kardeşim burada hakkınızda yazdığımız bir ton yorum ve kallavi cevap bir süzgeçten geçirilerek sayfada yayınlanıyor ya da yayınlanmıyor. kulakların çınlıyor olabilir kusura bakma. yani senin bu kindar provakasyonun karşısında editör inat etti yayınlamadı dün yazdığım yorumu. diyorum ki bir şehid için ya da gazi için gayet cüzi miktarlarda tazminat veren devlet, bu memleketin has evlatları olan sağlık camiasının asla istemediği gözünü ya da başka uzvunu kaybeden ya da sakat kalan hasta için neden trilyon ödüyor. hele bir yaz bakalım bu tıp hukuku formülünü bu camiaya reva gören gukuk çetesi kimmiş bahset arkadaş.
People
9
6) Çakır (Uzman doktor)
11.08.2017 02:18:29
“Samsun’da Dr. Serap Orhan hasta muayene ederken bir başka hastanın yakını tarafından muayene odasının kapısı kilitlenerek darp edildi. Bu alçakça saldırı yapan kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yaşanan bu vahşeti kınıyoruz. sağlık çalışanlarının can güvenliklerine kast edenlerin en ağır cezalara çarptırılmasını isterken ortaya çıkan bu durum ise hepimizi düşündürmektedir. Merak ediyoruz tutuklu yargılama mevzuatta varken bu vahşeti gerçekleştirenler ancak bir doktorumuzu katlettiklerinde mi tutuklanacaklar? Mevzuat uygulanmayacaksa niçin var ? Artık herkes şapkasını önüne koyup bu sorunun çözümü için bir adım atmalıdır.”
Önder KAHVECİ
Genel Başkan

Yukarıdaki örneğe bakarsak burada hakim mevzuata aykırı hareket ederek kendi mesleği adına malpraktis yapmamış mıdır? Bunun yaptırımı nedir? Hakim bulunup bi ton sopa atılsa aynı şekilde serbest bırakılma şansımız var mıdır?
People
1
7) ali demir (serbest)
10.08.2017 23:12:45
sayın emeklidoktor;
ekonomist olduğumu nasıl ispat edebilirim. IS-LM eğrisi, gini katsayısı, monopol piyasa veya diğer bir konuyu araştırın bana soru sorun.daha ne diyeyim. diğer yandan isteyen istediği konuyu araştırabilir.
daha önce yazdıklarımdan kırıldıysanız özür dilerim. bir konu hakkında araştırma yapıyorum. neticesinden de ilgililerin faydalanmasını istiyorum.onun için ara sıra bazı sitelere yazıyorum, tepkileri anlamaya çalışıyorum. provakatörlükle işim de olmaz buna zamanım da yok. mail adresinizi yazarsanız ortaya çıkması muhtemel kitabı size de göndereyim.
saygılar...
meslektaşlarınız buna da laf atar ama yapacak bişey yok.
People
5
8) Op.dr (Op.dr)
10.08.2017 18:26:05
Herhangi bir dava veya tazminat kaybetmediğim halde sigorta şirketi tarafindan zorunlu sigortam yapılmadı.şirketle görüştüm; "bakanlikla oluşan bir problem "olduğunu söylediler.kişisel bir şey olmadığını söylediler.sonuç olarak bir komplikasyon durumda da bunların hiç birisi yanimizda yer alamayacaklar.yazık boyle bir sisteme
People
18
9) postenflamatuar (uzm dr)
10.08.2017 16:12:49
uyuyan doktorlar sitemize teşrif eden " ali demir serbest" nickli arkadaşı okusun da akılları başlarına gelsin, rüyadan uyansınlar. Ya da onun gibilerin kurduğu ve yorum yazdığı hukukçu sitelerine girsinler de bu hekimliğin enayilikten başka bir şey olmadığını görsün. Bu ülkede bile isteye suç işleyenler ceza almaz ama yıllarını insan sağlığı için harcayıp cüzzi miktarlara çalışan doktorlara sistem kusurları ve bazı hatalar yüzünden trilyonluk tazminat kesiyorlar. Üstelik bir kamu fonu oluşturmak son derece kolay iken. Çürük binaları yapan mütteahitler, onların çürük binalarına sağlamdır raporu veren belediye görevlileri depremlerden sonra komik cezalarla kurtuluyorlar, onların kötü niyetli kusurları yüzünden ölenler, sakat kalanlar hiçbir tazminat alamıyor. Çünkü parlamenterler çıkardıkları yasalar ile onları koruyor. Sebebi de güçlü lobileri var. Ancak lobisi olmayan doktorlara kan kusturuyorlar ve biz doktorları çakal avukat ve hasta yakınlarının önüne parçalamaları için atıyorlar. Diğer meslekler de koruma altında aynı şekilde. Hele hakim ve savcıların işi ise kebap. Adamlar sizin hayatınızı karartsa da onlara dokunulmaz.
People
13
10) emeklidoktor (doktor)
10.08.2017 14:19:20
Tazminat davalarında ortalama doktordan beklenen dikkat,özen ve tecrübeyi gösteren doktora ne oldu demissin.Bu nasıl ekonomist cümlesi.:)))))))Bana malpraktis ve komplikasyon ayrımını bile bilmiyorsun diye laf atmışsın.Size ekonomi derslerinde bu ayrım mı anlatılıyor.Malpraktisin içine tecrübesizlik de girer bu da bir anlamda defansif tıptır diye ayrıntılı açıklama yapmışsın.Defansif tıp doktorları rahatlatmaz daha da sıkıntıya sokar,müdahele etmemek salt kusurdur diye de hukuki açıdan doktorları köşeye sıkıştırabilecek ayrıntılara da vakıfsın.Ali Demir hadi ben kadın doğumcuyum hukuki işleri zaruretten öğrendim, sen ekonomistsin madem, bu kadar ayrıntıyı nerden biliyorsun.
Eleştiri dediğin cümlelere gelelim,Tazminat miktarı sınırlandırılsın diyen diplomasını iade etsin,zamanında doktorlar az bıçak parası almadı o zaman ticaret ve tıp yanyana kullanılmazdı şimdi doktorlar bağırıyor ama iş işten geçti vs bak şahsıma yazdığın emekllilik iyi tercih olmuş gibi haddini aşan sözlerine hiç girmiyorum bile.Bunlar mı eleştiri.Sen işine bak ekonomistmisin avukatmısın artık her ne iş yapıyorsan git işini yap herkesin canı burnunda milleti sinir etme.Git hukuki forumlara orda senle aynı fikirde o kadar çok avukat bulursun ki , moralin tavan yapar.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)