Felçli hasta beynine yerleştirilen elektrotlarla hissetmeye başladı
Beyne yerleştirilen bir dizi elektrot ile felçli hastanın eliyle kolunda dokunma ve hareket hissi uyarıldı
Felçli hasta beynine yerleştirilen elektrotlarla hissetmeye başladı
13 Nisan 2018 -

Beynin somatosensori korteks adı verilen bölümüne yerleştirilen bir dizi elektrot ile felçli hastanın eliyle kolunda dokunma ve hareket hissi uyarıldı.

AA'nın haberine göre; California Teknoloji Enstitüsünde görevli bilim adamları, 3 yıl önce omurilik hasarı nedeniyle boyundan aşağısı felç olan hastanın beyninde somatosensori kortekse 2 çok küçük elektrot dizisi yerleştirdi.

Sonuçları eLife dergisinin nisan sayısında yayımlanan araştırmada, beynin bu bölgesine yerleştirilen elektrotlar kullanılarak çok küçük elektrik titreşimleriyle nöronlar uyarıldı.

İşlem sonrası felçli hastanın, sıkma, vurma, yukarı devinim gibi farklı doğal dokunuş ve hareketleri yeniden hissettiği belirtildi.

Bilim adamları, bu tür doğal hislerin ilk kez korteks içi uyarımla harekete geçirildiğine işaret etti.

Somatosensori korteksin, beyinde hem proprioseptif (hareket hissi veya bedenin boşluktaki durumu) hem de kütanöz (baskı, titreşim, dokunma ve benzerleri) hisleri yöneten bölüm olduğu ifade ediliyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
13
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
13.04.2018 11:05:21
Amerikalılar kitle imha silahlarını, terörist örgütleri kurmada gösterdikleri gayretleri ve parasal imkanları tıp bilimine aktarmış olsalardı, şimdiye sokaklarda robot gözlü, beyinden kontrollü prostetik uzuvları olan insanlar dolanıyor olacaktı.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori