Florokinolon grubu antibiyotiklerin periferik nöropati riski araştırıldı
Uzun zamandır florokinolon grubu antibiyotiklerin potansiyel bir yan etkisi olarak kabul ediliyor, ancak bu ilişkinin ne kadar güçlü olduğu ve tedavinin süresinden veya yaş ve cinsiyetten nasıl etkilenebileceği bilinmiyordu
Florokinolon grubu antibiyotiklerin periferik nöropati riski araştırıldı
14 Mayıs 2019 -

MEDİMAGAZİN-Dundee Üniversitesi'nden yapılan araştırmalar, yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik sınıfının, bir hastanın ciddi ve potansiyel olarak kalıcı bir sinir hasarı şeklini alma riskini neredeyse yüzde 50 artırabileceğini gösterdi.

Periferik nöropati , uzun zamandır florokinolon grubu antibiyotiklerin potansiyel bir yan etkisi olarak kabul ediliyor, ancak bu ilişkinin ne kadar güçlü olduğu ve tedavinin süresinden veya yaş ve cinsiyetten nasıl etkilenebileceği bilinmiyordu .

Dr. Daniel Morales liderliğindeki araştırmacılar, tedavinin başlangıcında periferik nöropati tanısı olmayan bir veya daha fazla fluorokinolon veya amoksisilin-klavülanat antibiyotik reçetesi yazılan 1.3 milyon yetişkin veri tabanını inceledi.

Ararştırmada sistemik florokinolon antibiyotik kullanımının periferik nöropati riskini yüzde 47 artırdığı ve tedavi başına 10 bin hasta için 2.4 vakaya denk geldiği görüldü.  

Periferik nöropati riski erkekler için daha yüksekti ve yaşla birlikte ve florokinolon tedavisinin uzunluğuyla arttı.  

Morales'in araştırması JAMA Nöroloji dergisinin son baskısında yayımlandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) A (İ)
16.05.2019 10:56:38
20 yıllık hekimlik tecrübeme göre şunu söyleyebilirim: yan etkiler bilhassa ilaç doğru endikasyonda yazılmadığında daha çok başımıza geliyor
People
4
2) drovuz (uzdr)
16.05.2019 10:11:45
Uzman-pratisyen farketmez, burnu akana, gelene geçene antibiotikleri dayadıkları, sadece aman hastayla uğraşmayayım diye davrandıkları müddetçe düzelemeyiz. Olan gerekmeyen ilacı hastaya yazmamak için -hala- uğraşan benim gibilere oluyor...
People
1
3) se (uzm dr)
16.05.2019 09:15:06
Kontrolsüz (reçetesiz) ve gereksiz ilaç kullanmamalı. Ulusal ilaç kullanım stratejisi geliştirilmeli, özellikle antibiyotiklerde sınırlama yerine basamaklı reçete etme zorunluluğu getirilmeli.
People
13
4) Mehmet (Eczacı )
15.05.2019 12:53:33
Gel gör ki bunu doktorlara anlat. Doktorlarımız ilaçları akılcı yazmıyorlar. İlaçları hastalar kullanıyor kaçı iyileşiyor kaçı yan etki ve advers etki ile karşılaşıyor soran yok. Eczacıya değer veren yok. Her şey paraya dökülmüş. Sağlık sistemi kan ağlıyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori