Fransa'da tepkilere yol açan ölüm: Hastane koridorunda ölen alzheimer hastası 15 gün sonra bulundu
Fransa’nın Marsilya kentindeki bir hastanenin koridorunda ölen 73 yaşındaki bir adamın cesedi öldükten 15 gün sonra bulundu. Olay ülkede tepkilere yol açtı.
Fransa'da tepkilere yol açan ölüm: Hastane koridorunda ölen alzheimer hastası 15 gün sonra bulundu
06 Eylül 2019 - İHA

Fransa’nın Marsilya kentinde La Conception hastanesine iğne yaptırmak için gelen 73 yaşındaki Alzheimer hastası yaptığı iğneden sonra kayboldu. Tam 15 gün boyunca haber alınamayan adamın, cesedini hastanedeki kullanılmayan bir koridorda bulundu.

Olay üzerine hastane yönetimini ihmalkarlıkla suçlayan yakınlarının hastaneye dava açtı. Hastanın oğlu Jean Ligonnet yaptığı açıklamada, “Babam bir kaplumbağadan daha yavaş yürürdü, hastane çalışanları ‘30 saniye arkamızı döndük kayboldu’ diyor, bu imkânsız” dedi ve ihmalkarlıkla suçladığı hastaneye dava açtıklarını bildirdi.

“Babam böyle ölmeyi hak etmedi”

Hastane yönetiminin ‘rahat rahat uyuyun, biz tüm hastanede aradık' dediğini aktaran Ligonnet, “Bana her yeri aradık dediler ama 15 gün sonra babamın bir köpek gibi, kenarda bir yerde öldüğünü öğreniyorum. İğrenç bir durum, ilgisizlik ve ihmalkarlıkla bir hayat çaldılar. Babam böyle ölmeyi hak etmedi” dedi.

Ligonnet, “Hastanenin her katının tüm çalışanlarına tek tek sordum, çoğu kayıp birinin olduğundan bile habersizdi ” dedi.

Öte yandan ölen hastanın ilk otopsi raporunda ölüm sebebinin bulunamadığı ve araştırmaların devam ettiği, olayın ise Marsilya polisi tarafından soruşturulduğu öğrenildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
18
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
06.09.2019 11:56:58
Bu haberde , Fransa sağlık sisteminin ve insanının, ne kadar kaliteli olduğunu gösteren deliller :
1. 73 yaşındaki demanslı Fransız hasta, yalnız başına hastaneye gidip iğnesini yaptırdıktan sonra yine yalnız başına ayrılıyor. Çocukları sadece bulunamayınca etrafı aramaya başlıyor.
2. Hastaya iğne yapıldıktan sonra bizdeki gibi “aman bir şey olmasın 10 dakika bekleyin” mantığı yok, çünkü Fransız insanı her yaşta ceylan gibi, iğnesini yaptırıp saniyesinde gözden kayboluyor.
3. Fransa'da insanlar o kadar sağlıklı ki hastanelerde kullanılmayan bir sürü alan var, haftalarca oralara personelin uğradığı yok.
4. Fransız insanı sadece canlıyken sağlıklı ve dinç değil, bu yaz döneminde cesedi 15 gün koridorda kokmadan durabiliyor.
Sayın Aydın Sinal'den yorumlar bekliyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA