'Gayri resmi obezite ameliyatlarında da büyük artış yaşanıyor'
Prof. Dr. Fahri Bayram, Türkiye'de mide ameliyatlarının 1 yılda 4 kat arttığını belirterek, 'Gayri resmi obezite ameliyatlarında da büyük artış yaşanıyor' dedi
'Gayri resmi obezite ameliyatlarında da büyük artış yaşanıyor'
10 Ekim 2018 - Milliyet Mert İnan


Prof. Dr. Prof. Dr. Fahri Bayram, Türkiye'de mide küçültme ameliyatlarının 1 yılda 4 kat arttığını belirterek, 'Gayri rProf. Dr. Prof. Dr. Fahri Bayram, Türkiye'de mide küçültme ameliyatlarının 1 yılda 4 kat arttığını belirterek, 'Gayri resmi obezite ameliyatlarında da büyük artış yaşanıyor' dediesmi obezite ameliyatlarında da büyük artış yaşanıyor' dedi.

Bu tespitte bulunan kişi Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Bayram. Mide küçülte ameliyatı sayısının 1 yılda 4 kat arttığına dikkat çeken Bayram, gayri resmi obezite operasyonlarında da artış yaşandığını söylüyor. Mide küçültme operasyonlarının yarısının lüzumsuz yere yapıldığını belirten Bayram, "Obezite sorunu yaşayan insanlarımız endokrinoloji, kardiyolog ve psikiyatri uzmanlarından oluşan bütünsel bir uzman heyeti yerine direk olarak cerrahların kapısını çalmaya başladı. Mide küçültme ameliyatları, içerisinde farklı branş uzmanlarının olduğu tıbbi konsey kararı olmadan uygulanmamalı" dedi.

'Yalnızlaşıyorlar'

Dünya Obezite Günü'nde farkındalık yaratmak için "HADİ Birlikte" kampanyasını hayata geçirildiği toplantıda konuşan TOAD Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Yazıcı ise, önyargıların obez bireylerin yaşadığı fiziksel ve psikolojik problemlerin de şiddetini artırdığını vurgulayarak, "Bireylerde sosyal izolasyona, gecikmiş yardım isteme davranışına, düşük benlik saygısı ve olumsuz beden algısına neden oluyor" diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) aydin sinal (hekim)
10.10.2018 12:58:48
hayatimda ne gördüm nede duydum"Prof.Dr.Prof.dr" ne demektir?iki doktora yapmis Prof.dr.med,dr.phi. veya pek cok dr.titili olan Prof.dr.mult.gibi unvanlara seyrekte olsa rastladim,ama iki profosör titili olan zat dünya bir ilk.
enistem amerikada informatik,matematik dallarinda 4 ayri fakültede ders veren bir profosör simdi 4 tane profosörmü yazsin?hos amerikada profosör titili üniversite haricinde zaten kullanilmaz,eniste Dr.M.T....diye yazar.
Artik Türkiye haberlerine hic sasirmiyorum,sadece beni eylendiriyor .
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/06-30/06 5. Karadeniz Hematoloji Sempozyumu HEMATOLOJİ SAMS
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA