'Gebelere şeker yüklemesinin yasaklandığı açıklaması gerçek dışı'
TEMD Başkanı Prof. Dr. Güllü "gebelerde şeker yükleme testinin bazı ülkelerde yasaklandığı" açıklamasının gerçek dışı olduğunu belirterek "75 gram glukozun anne karnında bebeğin pankreas gelişimini engellediği görüşü, bilimsel verilere aykırı" dedi
'Gebelere şeker yüklemesinin yasaklandığı açıklaması gerçek dışı'
07 Aralık 2017 - AA

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Başkanı Prof. Dr. Sevim Güllü, yaptığı yazılı açıklamada, daha önce diyabeti olmayan bir kadında gebelik sırasında "Gebelik Diyabeti (GDM)"nin gelişebildiğini aktararak, risk altındaki kadınlara mutlaka tarama yapılması gerektiğini ifade etti.

Kiloluluk, aile öyküsü, 25 yaşından büyük olmak ve daha önce iri bebek doğurma hikayesi bulunmasının gebelik diyabeti için risk faktörleri olduğuna dikkati çeken Güllü, gebelikte görülen diyabetin yüzde 90'ının gebeliğe bağlı diyabet olduğunu anlattı.

"Tanı konulabilmesi için Şeker Yükleme Testi yapılmalı"

Gebelik şekerinin, sadece gebelik ve doğumu takip eden dönemde değil, tüm yaşam boyunca olumsuz etkilere neden olabildiğinin altını çizen Güllü, anne karnında yüksek kan şekeri gibi olumsuz şartlara maruz kalan çocuklarda ileri yaşlarda obezite, tip 2 diyabet, metabolik sendrom ve karaciğer yağlanması sıklığının 4-8 kat arttığını aktardı.

Tanı konulabilmesi için mutlaka "Şeker Yüklemesi Testi" yapılması gerektiğini vurgulayan Güllü, "Hamilelikte 24-28. hafta arasında bir kez yapılan şeker yükleme testinin gebelik diyabeti tanısında güvenilir ve yararlı olduğu daha önce birçok küçük araştırma ile anlaşılmıştır. Gebelikte diyabet taraması için yapılan glukoz yükleme testinin hiçbir zararı yoktur." ifadelerini kullandı.

Bazı basın yayın organlarında bu teste ilişkin haberler çıktığını aktaran Güllü, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Gebelerde şeker yükleme testinin bazı ülkelerde yasaklandığı şeklinde yapılan açıklama gerçek dışıdır. Günümüzde kullanılan 75 gram glukozun anne karnında bebeğin pankreas gelişimini engellediği, dolayısı ile çocukluk döneminde şeker hastalığının gelişimine ya da diyabetli çocuk sayısında artışa neden olduğu görüşü bilimsel tüm verilere aykırıdır ve böyle bir durum söz konusu değildir. Gebelikte diyabet taraması için yapılan glukoz yükleme testinin hiçbir zararı yoktur. Şöyle ki 75 gram glukozun kan şekerini yükseltici etkisi yaklaşık 8-10 kaşık pirinç pilavı ile eşdeğerdir. 75 gram glukoz, iki kutu normal koladan daha az glukoz içerir. 75 gram glukoz, 2-3 dilim baklavaya eş değer glukoz içerir."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) EA (Dah Uzm )
07.12.2017 23:53:25
Aydın Sinal bey, Google TEMD kılavuz yaz, dm, gestasyonel dm kısmına bak orada ayrıntılı yazıyor, frankfurttan selamla
People
0
2) Ali veli (Doktor)
07.12.2017 22:30:25
Canan karatayın söylediği herşeyin nasıl abartıldığını büyütüldüğünü görüyorsunuz. Basın ve medya organlarının milletimiz üzerindeki etkisi ve gücünüde görüyorsunuz değilmi. Yakında canan karatay başbakan adayı olursa şaşırmam :)
People
6
3) aydin sinal (hekim)
07.12.2017 16:58:07
tekrar tekrar soruyorum:türkiyede gebelere seker yükleme testi yapilmasinin kriterleri nelerdir ve bu test sonucu inandiriciligi ne kadardir ve testin yüksek cikmasi sonrasi yapilan telkin ve tedaviler nelerdir? sorumu ciddiye alip cevap verecek bir meslektas yokmu? kendim icin sormuyorum,türkiyeye geldigimde pekco gebe bana bu soruyu soruyorlar.
People
8
4) A (İ)
07.12.2017 16:45:27
Bir hırsız kaç eve girebilir? 50 bilemedin 60. bir katilin ömrü boyunca tek bir kişiyi öldürmesi katil damgası yemesi için yeterlidir. Peki canan karatayın yaptığı nedir? bilim dışı açıklamaları ile gebelere şeker yükleme testi yaptırmadığı için kaç doğumda komplikasyon çıkıyor? onbinlerce. Kolesterol ilacını bıraktığı için kaç hasta mi geçiriyor ? onbinlerce. Bir katil ömür boyu hapiste yatar, hırsız yıllarca yatar. peki yanlış yönlendirme nedeniyle onbinlerce insanın kalp krizi geçirmesine neden olan,milyonlarca insanın yanlış şeyler yapmasına neden olan canan karataya hak ettiği cezayı verecek bir organ yok mu bu ülkede?
People
8
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
07.12.2017 15:23:28
Hah , 4444 akıllı,
çıkarabilecekler mi aceba o kuyudaki taşı .
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer