Gece çalışanların kalp hastalığına yakalanma riski 2 kat fazla
KALP hastalıklarının tedavisinde erken teşhisin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Harun Arbatlı, kişilerin 35 yaşından sonra 2 yılda bir, 50 yaşından sonra ise yılda bir kere kontrolden geçmesi gerektiğini belirtti.
Gece çalışanların kalp hastalığına yakalanma riski 2 kat fazla
22 Mart 2018 -

Gece çalışanların gündüz çalışanlara göre 2 kat daha fazla kalp hastalığına maruz kaldığının altını çizen Arbatlı, "Bu kişiler şekerden ve fast-food tarzı beslenmeden uzak durarak yaşam tarzlarını dengelemeliler" dedi.


"KALBİNİZİ ÇOCUKKEN KORUMAYA BAŞLAYIN"


Konforlu bir yaşamın temellerinin çocukluk döneminde atıldığını belirten Memorial Hizmet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arbatlı, "Çocukluk döneminde başlayan beslenme alışkanlıkları hayat boyu sürmektedir. Bu nedenle düzenli beslenme alışkanlıklarına önem verilmeli. Başta kalp olmak üzere bir çok rahatsızlığa neden olan obezitenin de önlemi çocukluk döneminde alınmalıdır. Ayrıca çocukluk döneminde yaptırılan tetkikler ileriki yaştaki hastalıklar hakkında bilgi vermektedir. Erken yaşta belirlenen kolesterol yüksekliği, diyabet eğilimi kontrol altında tutulmalı, beslenme alışkanlıkları düzenlenmeli. Ergenlik döneminde spora yönelen gençler mutlaka bir hekim kontrolünden geçmelidir. Bazı önemli kalp hastalıkları bu dönemde saptanarak tedavileri erken dönemde mümkün olmaktadır” diye konuştu.


"GENETİK FAKTÖRLERİ İHMAL ETMEYİN"


Modern çağın getirdiği yoğun iş hayatı, yoğun trafik, sigara, stres, kötü beslenme, uykusuzluk gibi faktörler kalp sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu şartlarda hayatını sürdürenlerin risk altında olduğunu söyleyen Arbatlı, düzenli kontrollerin hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Ailesinde kalp ve damar hastalığı, kolesterol, şeker hastalığı veya bunların dışında birtakım romatizmal şikayetleri olan kişilerin belli aralıklarla mutlaka kontrollerini yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Harun Arbatlı, "Bir çok kalp hastasını kontroller sırasında tespit ediyoruz. Kalp ameliyatı yaptığımız hastaların birçoğu tesadüfen çekilen filmler sonucu hekime geliyorlar" ifadelerini kullandı.


GECE ÇALIŞANLAR DAHA FAZLA RİSK ALTINDA


Gece çalışmanın vücudun iç ritmini bozduğunu söyleyen Prof. Dr. Harun Arbatlı, gece çalışanlara şu tavsiyelerde bulundu:


"Biz gündüz yaşayıp gece dinlenmeye programlanmış organizmalarız. Bu organizmayı tersine zorladığımız zaman bazı hormon sistemlerinde bozulmalar, yüksek tansiyonun ortaya çıkması ve kolayca iyileşebilecek girip gibi basit hastalıkların uzun sürede iyileştiğini fark ediyoruz. Bu sürelerin uzaması ister istemez kalp hastalıklarını da tetikliyor. Yapılan araştırmalar gece vardiyasında çalışan insanların kalp hastalıkları bakımından gündüz çalışanlara göre 2 kat daha fazla risk altında olduğunu göstermiştir. Bu nedenle gece vardiyasında çalışanların kendilerine 2 kat daha fazla dikkat etmesi, doktor kontrolleri ona göre yaptırmalıdır. Şeker ve fast-food tarzı beslenmeden uzak durarak yaşam tarzlarını, dinlenme sürelerini çok iyi dengelemeliler ki hastalığa maruz kalmasınlar."


35 YAŞ SONRASI 2 YILDA BİR KONTROL ŞART


Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıklarında erken teşhis ve tedavinin önemine değinen Prof. Dr. Harun Arbatlı, "Hayat konforu ve kalp sağlığını korumak için erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle 35 yaşından sonra 2 yılda bir, 50 yaşından sonra ise yılda bir kere doktora giderek kalp kontrolü yapılmadır. Çünkü hastalıkların erken tanısıyla birlikte kişi birtakım dokuları kaybetmeden ve komplikasyonlara maruz kalmadan tedavi edilebiliyor" dedi.


KALBİNİZİN SAĞLIĞI İÇİN BU ÖNERİLERE KULAK VERİN


Kalp sağlığımızı korumak için sigara ve benzeri alışkanlıklar, fast food yiyecekler, şeker ve tuzdan uzak durulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Harun Arbatlı, “Kalbinizin sağlığı için öncelikle düzenli beslenmeli, egzersiz yapmalı, düzenli uyumalı ve stresi hayatınızdan çıkarmalısınız. Ayrıca tansiyon ve diyabet rahatsızlığınız varsa mutlaka tedavi olmanız, kolesterol dengenizi korumanız, hazır gıda ve trans yağlardan uzak durmanız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
41
1) dr.pratisyen (aci)
27.03.2018 14:09:32
acillerde 24 saat bayram demeden tatil demeden gece-gündüz dinlenemeden nöbet tutuyoruz.hekim az diye yıllık iznimizi kışın kullanmak zorunda bırakılıyoruz.devamlı saldırılara uğruyoruz.mobbing en üst düzeyde.çalışan memnuniyeti çok az.
People
22
2) Hasan mert (dr)
27.03.2018 10:24:21
Acilde bi dr arkadaş vardı,arada bi epileptik nöbet geçirirdi..
People
30
3) hemşire (hemşire)
23.03.2018 12:33:12
Sağlık çalışanları gece nöbet tutuyor. Kalp hastalığı riski fazla o zaman. Hala yıpranma payını haketmiyoruz ???
People
26
4) Mert Can (dr)
22.03.2018 11:20:56
Ben 2 kattan daha fazla olduğunu düşünüyorum..
People
49
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
22.03.2018 10:50:16
Epilepsi için de benzer bir durum var. Vardiya sistemindeki hastalarımızda hem epileptik ataklar artıyor hem de psikolojik rahatsızlıklar daha fazla gelişiyor. İnsan organizması sıralı domino taşları gibi, bir yerden yıkılmaya başlayınca tüm sistem çöküyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA