Genç hekimin hayatı muayeneye gelmeyen hastası sayesinde kurtuldu
İstanbul'da yaşayan 26 yaşındaki Dr. Kübra Akay, intörn hekim olarak çalıştığı sırada muayeneye gelmeyen bir hasta sayesinde tiroid kanseri olduğunu öğrendi. Prof. Dr. Fatih Kılıçlı'nın muayenesi sonucu tümörün erken evrede fark edilmesiyle sağlığına kavuşan genç doktorun hedefi psikiyatrist olup kanser hastalarına destek olmak
Genç hekimin hayatı muayeneye gelmeyen hastası sayesinde kurtuldu
06 Ocak 2021 12:13 - DHA

Doktor randevusuna gelmeyen hasta genç hekimin hayatını kurtardı. Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra üniversitenin hastanesinde intörn hekim olarak çalışmaya başlayan Dr. Kübra Akay, şans eseri sağlığına kavuştu. Genç hekim, hasta gelmeyince oluşan boşlukta beraber çalıştığı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Kılıçlı tarafından muayene edildi. Tiroid muayenesi esnasında Dr. Akay'ın kanser olduğundan şüphelenildi. Yapılan biyopsi sonrası tiroid kanseri tanısı alan genç doktor, gerçekleştirilen ameliyat sonrası erken evre sağlığına kavuştu.

"1.5 SANTİMLİK TÜMÖR ERKEN EVREDE ÇIKARTILDI"

Hiçbir şikayeti olmadığını ve hastalığın sinsice ilerlediğini anlatan Dr. Kübra Akay, şu ifadelere yer verdi:

"Tümör bir bası yaptığında ya da dışarıdan fark edildiğinde bir şikayet haline geliyor. Benim hastalığım sinsi şekilde ilerlemişti. Tiroid kanseri olduğumu öğrendiğimde ve sonrasında bile bir rüyanın içerisinde olduğumu düşündüm. Yaşadığım her şey şaka gibi geliyordu. Çünkü o sırada Tıpta Uzmanlık Sınavı'na hazırlanıyordum. Amacım hayallerim tamamen farklıydı. Kanser fikrini kabullenmem çok zaman aldı. Tiroid kanseri öldüren bir kanser olmasa da onun psikolojisi beni çok kötü etkiledi. Hastalığım teşhis edildiğinde tümör 1.5 santimdi. Yılanın başını baştan ezdik diyorum. Hasta saatinde gelseydi benim hastalığım ilerlemiş olacaktı"

Edirne'ye pratisyen hekim olarak atandığını ifade eden Dr. Akay, psikiyatrist olmak istediğini ve bunun nedenini ise şu sözle ifade etti;

"TUS'a hazırlanıyorum. Amacım psikiyatride uzmanlaşmak. Çünkü kanser süreci beni çok etkiledi. Kanser hastalarının psikolojileri adına destek olmak istiyorum."

"TİROİD NODÜLÜ OLMASA BİLE 3-4 YILDA BİR MUAYENE OLUN"

Tiroid kanseri teşhisinde tesadüfe çok yer olduğunu anlatan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Fatih Kılıçlı ise şunları kaydetti:

"Bize birçok hasta diyabet şikayetiyle gelebiliyor ya da farklı şikayetleri oluyor. Bir nodül görüyoruz ve şüpheli durumda biyopsi yapıp kanser teşhisini öyle koyuyoruz. Bu nedenle tiroid hastalığı, tiroid kanseri şüphesi olan daha önce radyasyona maruz kalan hastalarda bu tiroid nodülleri daha fazla görülebiliyor ama hastalık hiçbir belirti vermeyebilir. O nedenle hekim muayenesi ve ultrasonografi ile değerlendirmek gerekiyor. Hiç tiroid nodülü olmayan hastanın 3-4 yılda bir, tiroid nodülü olan hastanın ise 6 ay ya da 1 yıl içinde nodül takibini yaptırması gerekiyor. Gebelik düşünen hastalarımızın kafasında bazı soru işaretleri oluyor. Bu tiroid ameliyatları gebeliğe engel değil. İlacı doğru dozda kullandığımızda gebelik ve öncesi dönemde hasta sorun yaşamayacaktır"

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) mahmut (uz.dr)
08.01.2021 22:17:47
Demek ki bir gün hiç hasta gelmezse 30 doktorun birden hayatı kurtulacak......
People
6
2) kağan (doktor)
08.01.2021 00:20:41
Buradan hastalarıma sesleniyorum
muayeneye gelmeyin
belki bir check-up yaptırırım
sevaba girersiniz
People
3
3) Kalemin (Dili)
07.01.2021 22:48:38
Soru: Yukarıdaki metnin ana fikri nedir?
Hepiniz sınıfta kaldınız arkadaşlar.Genç yaşında bir insan neler yaşamış siz nelere takılmışsınız
People
14
4) dr ayse (dr)
07.01.2021 15:05:29
mezun olduktan sonra nasıl intern olunuyor? intern 6. sınıf öğrencisi demektir.
People
31
5) Gün (Dr)
06.01.2021 20:55:10
Mezun olduktan sonra intern doktor olarak nasıl çalışılıyormuş, sistem mi degisti
People
23
6) Aşkın Perçem (Doktor)
06.01.2021 20:04:37
Medimagazine böyle bir haber hiç yakışmamış...
People
18
7) Ayşe Karhan Yarici (uzman doktor)
06.01.2021 17:56:03
Ne kadar anlamsiz bir yazi
Sans eseri sagligina kavustu nasıl bir tanimlamadir yahu.
Emegin degersizlestirilmesi
People
59
8) ömer hayyam (op.dr.)
06.01.2021 14:19:23
bu reklam haberin ücreti nedir? taksit var mı?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)