Gıda Güvenliği Derneği Başkanı: Et ve yumurtayı yıkamayın
Gıda Güvenliği Derneği (GGD) Başkanı Samim Saner, sağlıklı beslenmeye yönelik tüketicilere önemli uyarılarda bulundu. Yumurtanın akının çok iyi pişirilmesi gerektiğine vurgu yapan Saner, “Satın aldığınız et ve yumurtayı kesinlikle yıkamayın.” dedi. Ayrıca, yemeğin buzdolabından çıkarılır çıkarılmaz hemen ısıtılmasının önemine dikkat çeken Saner, mikrodalganın hiçbir zararının olmadığını söyledi.
Gıda Güvenliği Derneği Başkanı: Et ve yumurtayı yıkamayın
26 Nisan 2016 -

GGD Başkanı Samim Saner, Kastamonu Daday’da Gıda Güvenliği Derneği tarafından düzenlenen 'Sağlık Basını ile Bahara Hoşgeldin Buluşması' çerçevesinde basın mensupları ile bir araya geldi.
Burada gıda güvenliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Samim Saner, doğru bilinen yanlışlar olduğunu belirterek, bunları şöyle sıraladı: “Et ve yumurtayı yıkamayın. Yumurtayı yıkadığınızda o bakteriyi etrafa, lavaboya ve elinize bulaştırıyorsunuz. Kaldı ki, yumurtayı doğru pişirmek önemlidir. Burada yumurtanın akının çok iyi pişirilmesi gerekiyor.

'KÖFTENİN İÇİ KIRMIZI KALMAMALI'

Kırmızı etin ve özellikle kıyma ve köftenin ise içinin kırmızı kalmaması ve iyice pişmesi gerekiyor. Karışım etlerde, içi ve dışı olmuyor artık. Köftenin içi eğer kırmızı ise ciddi sağlık riski var. Köftenin içi kırmızı kalmamalı. Şimdi dükkanlarda büyük burgerler satılıyor. İçleri tam pişmiyor. Bunlarda çok ciddi, bir ömür boyu sorun yaratabilecek hatta böbrek yetmezliğine neden olabilecek bakteri zehirlenmesine neden olabilir. Buna çok dikkat edilmeli. Eğer pazar yerlerinde açıkta olan süt ve süt ürünleri, Bruselloz, halk arasında ‘Malta humması’ ya da ‘mal hastalığı’ olarak ta bilinen ciddi bir sağlık riskidir. Ciddi ateş nöbetlerine neden olur. Mücadelesi de kolay değildir. 5-6 aydan önce toparlanması mümkün olmuyor.”

'MİKRODALGA ZARARSIZ'

Saner, pişirilen yemeklerin nasıl muhafaza edileceğine dair ise şu önerilerde bulundu: “Pişirdiğimiz yemeği en kısa sürece buzdolabına koymalıyız. Yemeği çok hızlı soğutun. Yemek piştikten sonra tencereyi soğuk suyun içine batırıp ardından buzdolabına koyabilirsiniz. Sıcağa maruz kaldıkça, bozulma riski artar. Ne kadar hızlı soğutursanız o kadar faydalı olur. Buzdolabının buzluklarını da çok yanlış kullanıyoruz. Bir kilogram et alıyorsanız, bunu tüketeceğimiz kadar parçalara ayırıp, gerektikçe o parçaları buzluktan çıkarıp tüketmeliyiz. Çözülmesini de beklerken, buzdolabında çözün. Yarın yemek yapacaksanız, buzdolabının alt rafına koyun. Acil ihtiyaç varsa, sıcak suyun içine batırabiliriz. Buzdolabından yemeği çıkarır çıkarmaz da hemen ısıtın. Ayrıca mikrodalganın da ürüne hiçbir zararı yoktur."

Tüketicilerin gıda hileleri konusunda bilinçli olması gerektiğini belirten Saner, “En fazla hile, karışım ürünlerde yapılıyor. Örneğin, zeytinyağında, baharatlarda ve çekilmiş kıymada. Saf ürünlerde ise bu hile daha azdır.” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA