Hacamat yapan cerrah: Önce kendimde denedim, etkili oldu
Sağlık Bakanlığının uygulamaya koyduğu projeyle geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden olan hacamatın, aralarında cerrahların da olduğu tıp doktorları tarafından uygulanması yaygınlaşıyor.
Hacamat yapan cerrah: Önce kendimde denedim, etkili oldu
20 Temmuz 2018 01:34 -

Ortadoğu'da ortaya çıkan, günümüzde Batı ülkeleri dahil tüm dünyaya yayılan ve "hacamat" olarak bilinen kupa terapisi, binlerce yıldır insanlar tarafından yapılıyor.

Vücutta ağırlıkla sırt olmak üzere belirli bölgelere küçük kesikler atılarak kan alınmasını içeren hacamat, Türkiye'de de her zaman halk arasında ilgi gördü. Anadolu'da farklı meslek gruplarından insanların yaptığı hacamat, yüzyıllarca yardımcı tedavi yöntemi olarak uygulandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları" projesiyle hacamatın merdiven altından çıkarılıp hekimler tarafından daha nezih ve hijyenik ortamlarda yapılması amaçlandı. Aralarında cerrahların da olduğu tıp doktorları eliyle hastahanelerde veya şartları karşılayan kliniklerde uygulanmaya başlanan tedavi yöntemi çok sayıda hastaya şifa dağıtıyor.

Adana'da da 16 yıldır genel cerrah olan ve 2 yıl önce bakanlığın açmış olduğu kursu tamamlayarak hacamat yapma yetkisi elde eden Vedat Kürkçü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hacamatın uygulanma yöntemi olarak bir mikro cerrahi işlem olduğunu, bir tıp doktoru ve cerrah olarak bunu kendilerinin yapması gerektiği inancıyla konuya yoğunlaştığını bildiren Kürkçü, şöyle devam etti:

"Herkeste olduğu gibi ben de hacamata mesafeliyim. Yıllarca bilimsel olarak çalışmış bir insan olarak herkes gibi ben de 'Böyle bir şey olur mu, nasıl bir şey bu?' diye düşünüyordum ama dediğim gibi kulağımıza da çalınıyor yurt dışında İngiltere, ABD'de yapılan klinikleri internette gördüm. O zamanlar Sağlık Bakanlığı henüz yasal çerçeveye almış değil ama biz de uygulamak, bir tıp doktoru olarak en azından merakımızı gidermek, görmek istiyoruz."

Önce kendisinde denedi

Kürkçü, araştırmaları sürerken Ankara'da bir otelde doktor ve bu işi yapan kişilerin katılımıyla özel eğitim toplantısı yapılacağı bilgisi üzerine toplantıya katıldığını vurgulayarak, toplantıda teorik ve pratik eğitim verildiğini, kendisine de burada sırtındaki ağrılar ve kolundaki uyuşma nedeniyle tedavi uygulandığını ifade etti.

Verilen eğitim ve yapılan tedavi sonrası normal yaşantısına devam ettiğine değinen Kürkçü, şunları kaydetti:

"O zamanlar sırtımda ağrılar özellikle sağ kolumda uyuşma vardı. Nasıl olacak diye gitmiştik işin açıkçacası. Ben denek olduktan sonra geldim yine işime devam ediyordum. Kolumdaki uyuşmalar biraz azaldı. Ağrılarda da bir miktar azalma oldu. Aradan bir iki ay geçtikten sonra bir seans daha yapalım dedim. Sonra bu kolumdaki uyuşmaların tamamen geçtiğini farkettim ve ben bu sayede bunu yapmam gerekir diye düşündüm. Tamam cerrahi ameliyatlar yapıyorum ki hala yapıyorum ama bunun da çok kıymetli bir tedavi yöntemi olabileceği en azından yardımcı tedavi yöntemi olabileceği konusunda bir kanıya vardım."

"Sihirli değnek değil"

Rahatsızlığı nedeniyle hacamat yaptıran endüstri mühendisi 35 yaşındaki Ufuk Emre Şahin de bir tıp doktorunun kendisine bu tedaviyi izah etmesinin kendisi için çok daha ikna edici olduğunu söyledi.

Hacamatı "sihirli değnek" olarak görmediğine işaret eden Şahin, "Ama vücudumun daha dinç olduğunu, kendimi biraz daha zinde hissettiğimi, sabahları biraz daha rahat uyandığımı şikayetlerimde azalma olduğunu farkettim. Belirli periyotta yaptırmayı kabul ve alışkanlık haline getirmek istiyorum." dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
14
1) Sevgi cihan (Muhasebeci )
21.10.2019 00:17:40
Annem yüksek tansiyon hastası , karaciğer yağlanması ,eklem aprıları vs.idi 3 sene boyunca hastanelerde idik, 3 seanslık hacamatla hastalıkları geçti. Ben miğren ve kadın hast.rahatsızlıklarımdan ,kuluna ve sırt ağrılarımdan,yorgunluktan hacamatla kurtuldum.. ilaç kullanmıyoruz 2 senedir ve gayet sağlıklıyız :) Şiddetle tavsiye edilir..
People
19
2) Hakkı (Araştırmacı)
03.06.2019 12:35:30
Sayın Hekimler; hacamat konusunda ihtilafa neden olan, nasıl tedavi ettiğinin bilimsel olarak açıklanamamasıdır, karşı çıkanların elindeki kuvvetli iddia budur, 2. konu hacamatın sadece çizik atıp kan çıkarmak olarak bilinmesidir, bu şekilde yapılan hacamatlar kısmi fayda sağlasa bile, metabolizma dengesini bozmaktadır, yani kalıcı yan etkiler bırakmaktadır. Hacamat aslında bir sistem geri yüklemedir ve bunu yapabilmenin özel bir tekniği vardır.
People
9
3) Ali (Hekim)
25.07.2018 01:54:43
Bozeren nş dr meslektaşım: İsminizi söyleyin de cerrahi başarınıza bir bakalım, tedavi oranlarınızı kıyaslayalım ne kadar başarılısınız. Çünkü tecrübelerim gösterdi ki, deney yapmadan atıp tutanlar, önyargılılar; hem halk ,hem bilim nezdinde bir yer sahibi olamayanlar. Umarım yanıltırsınız...
People
5
4) pers pektif (dr)
21.07.2018 20:48:14
Umarım daha da gelişir, tavsiye ediyorum.
People
10
5) Hanim (Dr)
20.07.2018 17:37:32
Fibromiyaljim var bir kez yaptırınca anında etki ediyor dört beş ay ağrı tutukluk olmuyor, dediği gibi yaptırılan günkü uyku harika oluyor
People
63
6) bozeren (nş uz dr)
20.07.2018 10:34:21
ortaçağ tıbbının adını tıbb-ı nebevi koymuşlar ve böylece kendilerince bir dini meşruiyet kazandırmışlar; halkın cehaleti de zaten fiili bir sosyal meşruiyet olarak hazır. Allah bizi cehaletin galebesinden korusun. amin.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer