Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü: İş sağlığı ve güvenliği bir kültürdür
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çalışan Sağlığı Dairesi Başkanı Selami Duman, "İşçilerin kendisini koruyucu önlemleri alma noktasında bir kültür geliştirmesi gerekiyor. Denetlemek aslında işin çok önemli bir parçası ama bu bir kültürdür." dedi
Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü: İş sağlığı ve güvenliği bir kültürdür
22 Ekim 2019 11:35 - AA

Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yayılması için çok ciddi çalışmalar yapıldığına işaret etti.

Devletin mevzuatlar kapsamında yaptığı düzenlemelerle iş sağlığı ve güvenliği konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ortak çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Duman, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli oranda gelişmeler yaşandığını ancak istenilen noktaya gelinmediğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığının nüfusun tamamının sağlığını iyileştirici, koruyucu, önleyici sağlık faaliyetler yürüttüğüne işaret eden Duman, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yürütülen koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerinin de bunun bir parçası olduğunu anlattı.

Bu kapsamda sahada çalışmalar yaptıklarını belirten Duman, "İş yerlerinde çalışanlarımızın sağlığını koruyucu, geliştirici faaliyetlerle ilgili çeşitli programlar uygulanmakta. Meslek hastalıklarının önlenmesine dair, tanı kriterlerinin belirlenmesine dair, özellikle meslek hastalıklarının teşhislerinin konulmasında farkındalık oluşmasına dair gerek Sağlık Bakanlığı personeline, hekimlerimize farkındalık eğitimleri düzenlerken bir yandan da çalışan kitlesine aynı eğitimleri verme gayretindeyiz." diye konuştu.

"Bu alanda yeni çalışmalarımız var"

Duman, iş sağlığı ve güvenliği konusunda işçinin de iş verenlerin de bilinçli olması gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"İşçilerin kendisini koruyucu önlemleri alma noktasında bir kültür geliştirmesi gerekiyor. Devletin bu anlamda uygulanabilir, düzenleyici işlemleri denetlemesi gerekiyor. Denetlemek aslında işin çok önemli bir parçası ama bu bir kültürdür, bir gönül işidir. Bunu yaygınlaştırmak gerekiyor. Bu anlamda farkındalığı artırmak gerekiyor. Biz bu alanda Bakanlığımızda çeşitli eğitimler düzenleyerek meslek hastalıklarındaki farkındalığı artırmaya, tanı kriterlerinin konulmasına ve teşhislerin düzenli konulup bilgi aktarımının sağlanması noktasında gayret sarf ediyoruz. Bu alanda yeni çalışmalarımız var. "

"Ekiplerimiz sahada ziyaretler yapıyor"

Bilinç oluşturmak için iş yeri ziyaretlerine büyük önem verdiklerini aktaran Selami Duman, "Ziyaretlerle ilgili önemli bir yol katettik. Sahada arkadaşlarımız çok ciddi koruyucu hekimlik dalında bilgiler vermekteler. Bu alanda belli hedeflerimiz var." ifadesinde bulundu.

Duman, 81 vilayette il müdürlüklerinde oluşturulan ekiplerin sahada iş yeri ziyaretleri yaparak özellikle koruyucu hekimlik anlamında çalışanlara farkındalık eğitimleri verdiğini anlattı.

Risk gruplarının, metal sektörü, tarım sektörü gibi, sektörlerine göre değiştiğine vurgu yapan Duman, şunları kaydetti:

"Bu alanda bağışıklama hizmetinin önemi vurgulanmakta. Tüm nüfusumuzun olduğu gibi çalışanlarımızın sağlığının korunması anlamında bilgilendirmelerde bulunuluyor. Sağlığın geliştirici faaliyetleri arasında en önemli alanlardan birisi de bağışıklama hizmetidir."   
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
13
1) Cüneyt Beyaz (Aile Hekimi)
22.10.2019 13:55:41
aile hekimleri işyerini görmeden hastanın beyanıyla işe giriş raporu versin diye yönerge yayınlayan moritanya sağlık bakanlığını kınıyorum
People
12
2) doktorun biri (doktor pratisyen)
22.10.2019 12:47:06
size kalmadan biz kültürü oluştururuz da müsade etmiyorsunuz! işe girecekler ne yapıyor? ya aile hekiminden çay bahçesi aşıkları gibi bakışarak; bir kağıt parçası alıp dosyasına koyduruyor ya da devlet hastanesi sağlık kurullarından 50-200 tl arası bir rakama yine o kağıt parçasından alıp dosyaya koyduruyor!!
bir iş hekimi iş güvenliği uzmanı ile beraber işyerine geliyor mu?? hayır!!
o kişinin o işte çalışacağına görerek ve inceleyerek karar veriyorlar mı?? hayır!!
işçinin gerektiği gibi peryodik muayenesi yapılıyor mu?? hayır!!
işçinin bağışıklaması düzgün yapılıyor mu?? hayır!!
işçi; kronik sağlık problemleri ile ilgili kronik ilaçlara rahat ulaşabilir mu?? ehh!!
işçi üsye olduğunda rahat rahat izin alıp aile hekimine gidebiliyor mu?? hayır!!(akşam acile yallah!)
(evet cevabı olan yerlerde var elbet ama çoğu işyeri hayır!!)

kültür iyi birşeydir yine de.. aşılamak lazım topluma.. benim teyzoğlu var, ortaokul terk, aynı yaştayız.. doktor olduğumda : ''bak doktor sen okudun kültürlü oldun ama bizimde kendimize göre bir kahvehane kültürümüz var ona göre dediydi!!'' şimdi bu haberi okuyunca teyzoğlunu daha çok anlıyorum..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)