Hasta bulunan ambulansı durduran polis önce ‘aciliyeti’ sordu, sonra hakaret etti!
Sosyal medyada paylaşılan bir mesaj sağlık çalışanlarından tepki topladı. Paylaşılan mesajda içinde hasta bulunan ambulansın ‘gereksiz siren’ iddiaları ile durdurulduğu ve sağlık çalışanlarının polis tarafından kötü muameleye uğradığı ifadeleri yer alıyor
Hasta bulunan ambulansı durduran polis önce ‘aciliyeti’ sordu, sonra hakaret etti!
19 Haziran 2019 14:58 -

Sosyal medyada paylaşılan mesajda hasta taşıyan ambulanstaki sağlık görevlisinin yaşadıkları anlatılırken; bir kullanıcı olayı  “1,5 yaşında anestezi almış bir bebek taşıyan arkadaşımın yaşadıkları. Bunda haklılık payı bulan, düşünen dahi herkesin doktorsuz kalıp sürünmesini diliyoruz. Sonra doktorlar niye işini severek yapAmıyor?” ifadeleri ile paylaştı.

“Hastanın aciliyeti teyit edilecek”

Asistan topluluğuna gönderilen mesajda olay şu şekilde anlatılıyor:

“Beştepeden Sami Ulus’a hasta götürüyorduk ambulansla. Ambulans sol şeritten sirenlerle gidiyordu yolu açarak. Birisi ihbar etmiş hasta olmadığı halde sirenle götürüyor diye. Polis bizi durdurdu. Bir sürü ters bir şeyler söyledi. Ambulans şoförüne ‘elimde kalacaksın’ falan dedi.

Ben ambulanstan indim ne yapıyorsunuz bu ne dedim.

Benim serviste hastalarım bekliyor. Bu çocuğun da hemen yetişmesi lazım dedim.

Hastalığı ne aciliyeti ne falan dedi. Bana bağırdı ‘sen çok konuşma işini yap’ diye.

Sonra ambulansın plakasını aldı. Başhekimliğe şikayet edip acil olup olmadığını teyit ettirecekmiş.

Acil kağıdı getirmezseniz polise hakkınızda işlem başlatacağız dedi.”

 

 

“Sen çok konuşma bin ambulansa işini yap”

Asistan Doktor  Hande Nur Hasanoğlu olayla ilgili tutulan tutanakta şu ifadelere yer verdi:

 “ ADEM tanısı ile spinal Mr’ını çektimek üzere Merkez Sami Ulus Binası’ndan Beştepe Ek Bina’ya ambulans ile götürdük. Hastaya MR çekimi sırasında sedatif ilaç uygulandı. Verilen ilacın etkisi ile hastanın dönüş yolunda sedayonunun devam etmesi ve solunumunun baskılanabilme ihtimali olup bu yüzden ambulans sirenlerini açarak ivedilikle hastaneye dönmeye çalışıyorduk. Saat 18:30 civarında Keçiören Kavşağı’na yaklaşırken polis ekipleri tarafından durdurulduk. Ambulansta hasta olduğunu söylememize rağmen sağa çekip beklememizi söylediler ve yanımıza beş dakika sonra geldiler. Hastayı gördükleri halde ambulans şoförüyle tartışarak hastanın aciliyetini sorguladılar. Ardından ben de hastanın durumunu açıklayıp aldığı ilacın etkisi ile aciliyeti olduğunu belirttim. Ambulans şoförü gitmemiz gerektiği konusunda ısrar edince polislerden biri “Senin ağzını, yüzünü kırarım.” diye şoförü tehdit etti. Şoförümüz buna karşılık olarak “Bizler devlet memuruyuz, böyle konuşmak yakışıyor mu?” dedi.

Daha sonra polis amiri de yanımıza gelerek çocuğun hastalığının ve aciliyetinin ne olduğunu sordu. Ona da durumu açıkladığım halde benden durumuyla ilgili rapor getirmemi, yoksa işlem başlatacağını söyledi. Ben de doktor olduğumu durumun aciliyetine karar verebileceğimi söyledim. Polis amiri bizi başhekimliğe şikayet edeceğini söyledi ve “Siz görürsünüz.” Diyerek tehdit etti. Ben de bunun üzerine “İşimizi yapmamızı engelliyorsunuz bu yaptığınız terbiyesizlik” dedim. Polis amiri bana bağırarak “Sen çok konuşma bin ambulansa işini yap” dedi. Bu olaylarla olurken defalarca bir an önce hastaneye gitmemiz gerektiğini, durumun acil olduğunu, daha sonra bu sorunu çözmemiz gerektiğini belirttim. Şoför ve ben ambulansa bindikten sonra bağırarak plakayı aldığını, başhekimlikten acil olup olmadığını teyit ettireceğini söyledi. Tüm bunlara hastanın annesi de şahittir.”

Anahtar Kelimeler:

ambulans acil servis

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) nurten yılmaz (hekim)
26.06.2019 16:14:29
ambulans kırmızı şeritli mi, yani 112 ambulansı mı ,yoksa mavi şeritli,yani nakil ambulansı mı,bu belirtilmemiş.nakil ambulansı siren çalmaz,görev evrağı olmadan yola çıkmaz.polis şüphe ya da ihbar üzerine durdurabilir mi diye düşünürsem,acil vaka olmadığı için durdurabilir mantıken.10 yılım 112 komutada geçti.ambulans sayısı yetersiz olduğunda,aniden fazla sayıda acil vaka olduğunda nakil ambulansını görevlendirdiğimiz de oldu.polis öncelikle kendi 155 merkez üzerinden 112 komutaya ulaşmayı tercih etmeliydi.

bu olaydan daha vahim olanını da duydum,hastanın ex olmasına neden olan polis müdahalesi olmuş 2008 yılında idi sanırım. vakaya giden 112 acil ambulansını polis durdurmuş.eğer ambulansta olsam kesinlikle şoföre devam et,durma derdim.durmasam ne yapacak,ateş mi açacaktı ambulansa.hadi durduk diyelim,telsizle anında komutayla konuşturulup ,vaka doğrulanabilir,komuta vakaya devam edin der ve basıp giderdi o ambulans.başka araç görevlendirilmiş ve aradan geçen 20 dakikada hasta ex olmuş ne yazık ki.polis görev evrağı sormuş onlara da.sabah nöbet devrderken imzalanır o kağıtlar.şehrin her yerine ve ilçelere dağılmış,telszile irtibat kurulan bir durumda,hastaya gitmeden önce ,komuataya gideyim de görev çıkış kağıdı alayım denemez.sanırım ambulans ekibi de,komuta ekibi de çok acemi imiş o olayda
People
4
2) Sait (Emniyet)
25.06.2019 22:55:29
Polis ekibi bu şekilde durdurup işlem yapmaz yapamaz. Öncelikle yol güvenliğini sağlayıp sağlık ekiplerini ilgili gere ulaştırıp eğer varsa haklarında ihbar, hastanın tesliminden sonra işlem yapmaları gerekirdi. Bu arkadaşlar acemiymiş
People
3
3) SABAHATTİN (UZ DR)
24.06.2019 14:35:32
HİÇBİR ŞEYİ DOKUNULMAZ VE KONROL EDİLMEZ SAYMAMAK GEREKİR. AMBULANSLARIN DA TRAFİK KURALLARINA UYUMU, YAPTIĞI UYGULAMANIN DOĞRULUĞU İLGİLİ BİRİMLER ( 112, TRAFİK, İDARELER ) TARAFINDAN KONTROL EDİLMELİDİR. BU KONTROLLERİN YAPILMASI ÇALIŞANLAR AÇISINDAN OLUMLUDUR. ÇÜNKÜ BAZI KÖTÜ NİYETLİLER AMBULANS DOKUNULMAZLIĞINI SUİSTİMAL EDEBİLMEKTEDİR. BURADA PROBLEM AMBULANSIN DURDURULUP KONTROL EDİLMESİ DEĞİL, POLİS VE AMBULANSDAKİ GÖREVLİLER ARASINDAKİ İLETİŞİM BOZUKLUĞUDUR.
People
20
4) uzman (uzmandoktor )
23.06.2019 13:00:00
Memleketin geldiği son nokta bu: artık bu ülkede polis, jandarma ve siyasilere ekmek var diğerlerine hakaret, itibarsızlaştırma, Yok sayma, görmezlikten gelme vb. Seç beğen. Haydi bakalım.
People
49
5) HAKAN (OP.DR)
21.06.2019 13:52:56
POLİS EFENDİLER ÖZELLİKLE TRAFİKÇİLER BİR DE SİYASİLERİN KONVOYUNU DURDURSALAR YA? ERTESİ GÜN KENDİLERİNİ ŞİRNAK TA BULURLAR.. BAŞIMIZDA BÖYLE YÖNETİCİLER OLURSA BUNLARIN OLMASI ÇOK DOĞAL, AMBÜLANSTAKİ KENDİ ÇOCUĞU OLSA NE YAPARDI ACABA BUNU SORMAK LAZIM !..
People
37
6) İsmail Albayraktaroğlu (Hekim)
21.06.2019 12:58:47
CENAZE arabaları bile YEŞİL çakarlarını fıldır fıldır yakıp yol isterken ( neye yetişeceklerse ) yasal geçiş hakkı olan ambulanslarla uğraşmak düşündürücü. Bir sürü gereksiz işler müdürünün, kendini önemli zannedenlerin çakarlı makam araçlarıyla dolaşması da cabası.
People
28
7) Ahmet aslan (Doktor)
20.06.2019 22:16:11
Bunun açıklaması mesleki itibarımız koskoca bir sıfır oldu geçmiş olsun
People
4
8) Sadık (Memur)
20.06.2019 18:32:02
Gereksiz yere siren çalan bı ambulans yüzünden kavşakta trafik kazası yaptım ve araba da eşim ve çocuklarım da vardı gerçekten acil bı bu durum varsa yol vermek için herkes elinden geleni yapıyor ama ambulans soforlerininde daha bilinçli olması lazım Ben böyle bir kazayı yaşadıktan sonra ambulansa yol vermek için bir kere daha dusunurum
People
58
9) Serdar (Hemşire)
20.06.2019 15:56:15
İşini layıkıyla yapanları tenzih ederek bazı polisler üzerindeki üniformayı artık ne sanıyorsa ...... şehir eşkiyalığı resmen bu hemde devletin verdiği silah ve kanun koruma yetkisini kötüye kullanarak böylelerine denilebilecek en güzel şey ambulanssız hemşiresiz doktorsuz kalırsınız inş
People
41
10) Gülcan Büyük (Ebe)
20.06.2019 11:11:48
Bir sağlık çalışanı olarak şaka gibi gerçekten inanmakta zorluk çekiyorum...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer