Hastalara şifa dağıttı şimdi hayatını kurtaracak akciğeri bekliyor
29 yaşındaki Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muhiddin Demirel. Dr. Demirel aniden yakalandığı zatüre yüzünden iki akciğerini de yitirdi. Makineye bağlı olarak yaşam mücadelesi veren Demirel için ülke genelinde acil organ çağrısı yapılıyor.
Hastalara şifa dağıttı şimdi hayatını kurtaracak akciğeri bekliyor
03 Ağustos 2017 10:37 - SÖZCÜ

Türkiye'de son dönemde organ nakli konusundaki yanlış bilgilendirmeler organ bağışlarını ciddi biçimde azalttı. Uzmanlar, yaz aylarıyla birlikte hastanelerde beyin ölümü gerçekleşen hasta sayısında önemli artışlar olmasına rağmen son aylarda organ naklinde belirgin bir düşüş yaşandığını bildirdiler.

Halen ülke genelindeki bir çok hastanede çok sayıda hasta hayata tutunabilmek için böbrek, kalp, karaciğer ve akciğer organlarının bağışını bekliyor. Bu hastalardan biri de henüz 29 yaşındaki Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muhiddin Demirel. Dr. Demirel, daha bir ay öncesine kadar hiçbir sağlık sorunu olmayan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Hastanesinde kalp hastalarına şifa dağıtan bir hekimdi. Ancak aniden kendisini yakalayan zatürre, Demirel'in akciğerlerinin her ikisini de tamamen bitirdi. 15 Temmuz'dan bu yana Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'nde yapay akciğer makinesine bağlı yaşam mücadelesi veren Dr. Demirel için ülke genelinde acil çağrıya çıkıldı. Ancak, genç doktoru hayata bağlayacak akciğer hala bulunamadı.

İKİNCİ BİR ORGANI İFLAS EDERSE…

Dr.Demirel'in eşi hemşire Hacer Demirel, organ nakli için zamanın çok azaldığını bildirdi. Hacer Demirel, “Eşim uzun süredir cihazlara bağlı yaşadığı için genel durumu çok kötüye gidiyor. İkinci bir organının daha iflas etmesinden endişe ediyoruz. Çok acil akciğer bağışı gelmezse umutlarımız sönecek” dedi.

HER ORGAN BİR HAYATTIR

Uzmanlar, hastanelerde beyin ölümü gerçekleşen hastaların organlarının başka hastalar için adeta hayat kaynağı olduğunu, her bir organının başka bir hasta için hayat anlamına geldiğini belirtirlerken, “Ancak ne yazık ki beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların aileleri, çeşitli nedenlerle organları bağışlamak istemiyor. Son dönemde bağış yapmak istemeyen aile sayısındaki artış ürkütücü boyutta” dediler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Refik Nehir (Aile hekim i)
05.08.2017 07:13:29
İnşallah en kısa zamanda uygun donör bulunur ve doktor bey sağlıklı bir şekilde görevine döner. Sadece Organ bağışı için bilinçlendirme ve otgan bağışlamayı teşvik amacıyla ayrı bir birim kurulabilir. Bu birimde 'sadece kendisine organ bağışlanan insanlar çalişmalı' gibi birşey geldi aklıma. Ne dersiniz?
People
2
2) Pınar deniz (Egitmen)
04.08.2017 05:55:00
Allah acil şifalar versin insaallah
People
6
3) Mustafa P. (Fizyoterapist)
03.08.2017 23:54:59
İnşallah aranılan organ bulunur ve şifasına kavuşur.
Bu haber vesilesiyle
sağlık camiamızdan organ bağışı hakkında bilinçli olmamızı ve halkımızıda bilinçlendirerek teşvik etmesini isterim.

"Neticede varlığımız ve çalışmalarımız nasıl insanların iyiliği içinse, vefatımızla beraber gidişimizde öyle insanların iyiliği üzerine olmalı"
People
3
4) H (HEMŞİRE)
03.08.2017 15:37:06
organ bağışı artırılmalı. Allah şifalar versin.
People
12
5) Dr Veysel Ak (Kardiyoloji)
03.08.2017 14:19:19
Allah şifa versin genc meslektaşımıza. Bir konuya iyi deginmek gerek. Gercekten ülkede organ bağışı konusunda halkımız iyice çekimser davranmaktadir. Gecen yil beyin ölümü olan hastam için hasta yakınlarını organ bağışı konusunda bilgilendirmeye çalışırken bana denilen söz herseyi özetler nitelikte. Doktor bey bu işten kac lira alıyorsunuz. Evet maalesef hukumetimizin doktorlar aleyhine paragöz dedikleri laflar insanlari bu hale soktu.
People
27
6) f.g. (hekim)
03.08.2017 12:06:28
Allah yardımcısı olsun.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)