Hastalarının fotoğraflarını internette paylaştığı iddia edilen doktor: Sapık değilim
Muayene sırasında çektiği fotoğrafları internette paylaştığı iddiası ile gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Doktor Engin Barış Çeşmeli, içini Yeni Asır’a döktü
 Hastalarının fotoğraflarını internette paylaştığı iddia edilen doktor: Sapık değilim

Bu zor günlerde eşinden bir an bile şüphelenmediğini belirten Deniz Çeşmeli de, eşinin yanında oldu

12 Ocak 2019 -

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde muayene sırasında çekilen fotoğrafları, Rusya merkezli arkadaşlık sitesinde paylaştığı iddiası ile gözaltına alınan ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılan Genel Cerrahi servisinde görevli doktor Engin Barış Çeşmeli, serbest kaldıktan sonra ilk kez Yeni Asır'dan Fatih Şendil'e konuştu.


Kesinlikle sosyal medyada hastaların görüntülerini paylaşmadığını belirten Çeşmeli, söz konusu Rus video paylaşım sitesinde çektiği görüntüleri depolayarak üstleri olan profesörlere gösterdiğini söyledi. Ancak kendi şifresinin hackerler tarafından kırılarak ele geçirildiğini ileri süren Çeşmeli, tüm görüntülerin hackerler tarafından yayınlandığını belirtti. Bu hasta görüntülerinin kesinlikle sosyal medyada paylaşılmak için çekilmediğini belirten Çeşmeli, "Ben sapık falan değilim, insan öyle resimleri paylaşsa, kendi resmini de koyar mı? Ben kendimi yakacak kadar akılsız mıyım?" dedi.

 "OLANLAR NORMAL DEĞİL"

Olayın perde arkasını ortaya çıkaracaklarını belirten Çeşmeli'nin avukatı Mustafa Kılıç ise "Görüntülerin yayınlandığı gün gazetecinin fark etmesi, o hastanın bu yayını görmesi ve hemen aynı gün şikayetçi olması normal değil. Bu görüntüleri müvekkilim vermiş olsa bile, niye kendi görüntüsü olan bölümü versin.
Neden binlerce görüntü varken, sadece şikayetçi olan bayanın görüntüsü V.K'da yayınlanmış olsun? Bu soruların cevabını bulacağız" diye konuştu. Doktor Engin Barış Çeşmeli'nin bir buçuk yıllık eşi Deniz Çeşmeli de kocasının haksız yere linç edildiğini belirterek, sonuna kadar arkasında olduğunu söyledi.

YENİ ASIR'I TERCİH ETTİ

Kadın hastaların çıplak görüntülerini gizlice çektiği iddialarıyla gündeme gelen Dr. Çeşmeli, yaşadığı şoku atlattıktan sonra sadece Yeni Asır'a konuştu. Bir buçuk yıl önce Deniz Çeşmeli ile evlendiğini ve mutlu bir evlilikleri olduğunu belirten Engin Barış Çeşmeli yaşadığı sıkıntı sürecin ayrıntlarını anlattı.

"MESLEĞİME AŞIĞIM"

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Artvin Hopa'da bir buçuk yıl zorunlu hizmet yaptığını ve TUS sınavlarındaki başarısı sonrası Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapmaya başladığını anlatan Dr. Çeşmeli, "Bir buçuk yıldır Genel Cerrahi Servisi'nde asistan doktor olarak görev yapmaktayım. Hiçbir hastamın izni ve bilgisi olmadan asla kayıt, gizli kayıt... Ne derseniz deyin yapmadım. Hepsinin izinleri dahilinde yaptım. Bunları yaparken, hiç bu durumu yaşayacağım aklımın ucundan bile geçmedi. Ben o görüntüleri hocalarıma göstermek için çektim. Ben mesleğine ve hasta haklarına saygılı bir doktorum. Ben mesleğine aşık bir insanım, of bile demeden bazen 40 saat görev yaptığım oluyor" dedi.

"AKILSIZ DEĞİLİM"

Hakkındaki iddialara cevap veren Çeşmeli, "Genel Cerrahi Servisi'nde asistan doktorun kendisinin de yer aldığı görüntülerin, Rusya merkezli bir arkadaş bulma sitesinde paylaşması sizce normal mi? Hadi ben açık açık bunları paylaştım. Peki kendi görüntümü niye koyayım? Bir doktor olarak bu kadar mı akılsız ve aptalım? Öyle bir şey mümkün olabilir mi? Bu görüntülerden sadece bir hastanın görüntüsü var. Ama bende görüntüleri bulunan yüzlerce hastam var. Ancak sadece bir kişinin görüntüsü paylaşılmış ve o da hemen aynı gün şikayetçi olmuş. Bu çok ilginç" dedi.

"ÜYEYİM VE EŞİM BİLİR"

Depolama alanı çok geniş olduğu için Rus sitesini kullandıklarını belirten Çeşmeli, "Burada sınırsız bir depo hakkı var. Buraya üye olduğumu eşim de bilir, kendi ailem de. Bu sitedeki şifreli bölümde resimleri depoluyorum. Bu depoda bulunan resimlerin olduğu şifreli bölümü hackerler kırmış.
Zaten ben bile şu anda kendi hesabıma giremiyorum. Benim yaptığım gibi birçok asistan arkadaşımız da muayne sırasında görüntü çeker. Bu görüntüleri hocalarımıza gösteririz. Ayrıca ben ve diğer arkadaşlarım da mutlaka izinsiz görüntü çekmeyiz. Tamamen sözlü izinli olarak çekeriz" dedi.

 

EŞİ VE AİLESİ HEP YANINDA OLDU

Bu zor günlerde eşinden bir an bile şüphelenmediğini belirten Deniz Çeşmeli de "Böyle bir linç girişimi olamaz. Bir doktor hiç bile bile kendini yakar mı? O görüntüleri eşim neden paylaşsın? Sorgulamadılar bile. En çok canımızı acıtan da bu oldu. Karanlık noktalar en kısa sürede aydınlığa kavuşacak ve Engin'in suçsuzluğu anlaşılacak" diye konuştu. Deniz Çeşmeli, hem kendi ailesinin hem de eşinin ailesinin her zaman arkalarında durduklarını söyledi. Çeşmeli, "Ben eşimin masumiyetine inanıyorum. Bunu kanıtlamak için de ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

REKTÖRLÜĞÜN AÇIĞA ALMA KARARINA İTİRAZ ETTİLER

Doktor Çeşmeli'nin avukatı Mustafa Kılıç da müvekillinin suçsuzluğunun ispatlanacağını ve merak edilen soruların cevaplanacağını dile getirdi. Olayla ilgili ilginç detayları gündeme getiren Avukat Kılıç, "Eğer doktorumuz bu görüntüleri gizli çektiyse kendi görüntüsünü verir mi? Bu görüntünün yayınlandığı günden itibaren aynı gün içinde iplik söküğü gibi olayın çözülmesi, doktorun kimliği, hasta kimliği şikayet adına çıkması ve gözaltına alınmasının hepsi aynı gün olması ilginç değil mi? Rus V.K. sosyal medya arkadaşlık sitesindeki hesap nasıl kırıldı, onlarca hastanın görüntü kaydı varken neden tek bir hastanın resmi yayınlandı. Bu sorulara cevap bulacağız ve konuyu aydınlatacağız" dedi. Öte yandan Avukat Kılıç, skandalın ortaya çıkmasının ardından görüntüleri çeken doktor Çeşmeli'nin açığa alınması ile ilgili itiraz dilekçesini mahkemeye verdiklerini belirtti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) selçuk önce (Doktor)
29.01.2019 03:54:15
Habere gelince..DHA'dan videoyu izledim. Böyle bir metot yok arkadaşım. Sormuşsun ya akılsız mıyım diye? Evet. Akılsızca bir hareket bu. Fotoğraflar değil koca bir video var ortada..Koymuşsun masaya kamerayı, hastaya çevirmişsin bir de. Hayırdır uzaktan neyin inspeksiyonunu yapıyosun? Komedi gibi valla. Neymiş rus arkadaşlık sitesinde depolama alanı sınırsızmış. Yahu sen, VK'nın pornografik görüntüye izin verdiğini söylesene. VK depolama alanı mı sanki..Millet bilmiyor boş keseden salla dur. Tabii bilişim polisi yemez bunları da bizi keklersin işte...Depolama alanı istiyorsan, şifreli yandex var drive var..bi dünya var..Kaldı ki bunlara bile yüklenmez. Lakin mesele depolama değil. o gizli çekim video nedir? Fotoğrafı anladık. Video ne alaka. Sen önce onu bi açıkla. VK meselesi şurda dursun.
People
0
2) selçuk önce (Doktor)
29.01.2019 03:19:26
Temizlik personeli ile muayene yapmak mı? Daha neler.Temizlik personeli tıbbi deontoloji dersi mi almış. Hastaya bizim baktığımız (soyut değil tamamıyla somut) bakabilme güdüsüne sahipler midir? Bu ne saçma sapan öneridir. Nerden tutsanız elinizde kalır. Temizlik personelini bile kendinden üstte gören ezikçe bir yaklaşım. Umarım bunları yazanlar hekim değildir.
People
1
3) A (İ)
15.01.2019 19:05:24
Serdar bey, ben hadis-i şerife göre şöyle muayene yapılır diye bir şey söylemedim. Bir erkek ve kadının odada yanlız kalması sakıncalı bir durum. Zaten erkek doktorun herhangibir iftiraya maruz kalmaması için veya kadın hastanın herhangibir yanlış anlamasına meydan vermemek için genç kadınları odada yanlız muayene etmemesi isabetli bir davranıştır. Mesela bu doktorun olayında odada bir sekreter veya hemşire veya temizlik personeli veya hasta yakını olsaydı böyle bir sıkıntı yaşamayacaktı.
People
4
4) Drft (Uzdr)
15.01.2019 19:03:19
Sizde okumadan linç ediyorsunuz beyler, meme ile genel cerrah demedim, meme foğrafı dedim dikkatli okursanız, en ufak bir kızarıklıkta şişlikte hastaları dermatologlara gönderiyorlar, lezyon yoksa meme derisinde hocaya fotoğraf danışmanın anlamı nedir anlamış değilim, fotoğraftan meme dokusu patolojisini anlayan çok ileri bir teknik var da ben mi bilmiyorum, aydınlatırsanız
People
8
5) mserdar (op.dr.)
15.01.2019 13:28:54
Biri hadis-i şerife göre hasta şöyle muayene edilir diyor,biri meme ile genel cerrahinin ne alakası var diyor,biri niyet,okumam linç etmek istemem diyor ama linç ediyor,bunlar doktor mu adını yazmayan adamın yorumunuda yayınlamayın hatta yayınlamayın hatta bitirdiği okulu ve ihtisasını da yazsın ayrıca zamanında Adın abiyi eleştirdik bunlar Aydın abiyi arattılar.Mustafa SERDAR Ankara Tıp 1984 Ortopedi Uzmanı
People
16
6) MURATUYAN (DR)
15.01.2019 09:41:39
YARGISIZ İNFAZ YAPMAK İSTEMEM AMA PEK İNANDIRICI DEĞİL,
ÇEKTİĞİN VİDEO-FOTOLARI RUS ARKADAŞLIK SİTESİNDE DEPOLAMAK NE ALAKA? BAŞKA DEPOLAYACAK YER Mİ YOK???
People
14
7) dr (hekim)
15.01.2019 08:42:38
yaw biri demiş meme ile g cerrahi ne alaka. siz doktor değilmisiniz. meme de kitleye g. cerrahi bakar. dermatolog ne alaka. bilmeden saçmaca yorım yapılmış. video cekmek çok saçma oradan doktor arkadaşa ceza gelebilir. reeim illaki hocasına göstermek içşn alınabilir o da izniyle hastanın.. hele ki internete videoyu yüklemek akılszlık tamamen. kimseyi suçlamıyorum, ama bu kadar
People
9
8) Drft (Uzdr)
14.01.2019 14:16:31
Genel cerrah meme fotoğrafı ne alaka, dermatolog olsa olabilir belki diycem, mamografi, usg görüntüleri olsa hadi neyse, inandırıcı değil, fotoğraflar danıştıktan sonra silinebilirdi, neden depolanıyor
People
18
9) A (İ)
14.01.2019 12:36:45
Ben niyet okuyamam ve doktoru linç etmek istemem. Ama bir kadını poliklinikte tek başına muayene etmek zaten doğru bir şey değil. Kadın cinsel taciz ile suçlarsa doktorun başı ağrır. Hele hele kadının memesini soyup birde fotosunu çekmek doktorun kötü bir niyeti olmasa dahi yanlış ve tedbirsiz bir hareket. Ben ister kadın olsun ister erkek hemoroid muayenesi yapacağım zaman sekreter veya bir hasta yakını çağırıyorum mutlaka. Hem suçlanmamış oluruz hem de peygamberimizin hadis-i şerifi var :"bir kadın ve erkek odada yalnız kalırsa üçüncüleri şeytandır " diye.
People
20
10) Murat celikten (Uzman)
14.01.2019 12:34:14
Hekimin savunmasında flu kalan alanlar var. Savcılar elbette detaylı olarak bunları soruşturacaktır.
Tertemiz bile çıksa web ortamından bir yerlere yüklenmesi doğru değildir. Alırsınız terabaytlık bir harici bellek ona yüklersiniz. Ne diye yabancı bir siteye güveniyorsunuz? Bu kabul edilebilir bir durum değildir.
Öte yandan polikliniklerde çalışan bir çok meslektaşım tek başına durduğu için (sekreter veya veri giriş elemanı olmadığı için) kendilerine karşı uygulanabilecek sözel veya fiziksel şiddete şahit gösterebileceği hiç kimse olmadığından görsel veya duyusal kayıt yapmaya başlamıştır. Bakanlığın bu gri alanı bir an evvel doldurması gerekmektedir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/06-30/06 5. Karadeniz Hematoloji Sempozyumu HEMATOLOJİ SAMS
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA