Hastasından peçesini kaldırmasını isteyen doktora soruşturma: '23 yıllık mesleğimi bırakacağım'
İngiltere’de muayene sırasında hastasının peçesini kaldırmasını isteyen doktor hakkında soruşturma açıldı
Hastasından peçesini kaldırmasını isteyen doktora soruşturma: '23 yıllık mesleğimi bırakacağım'

ARŞİV

22 Mayıs 2019 09:10 - Cumhuriyet

Doktor, soruşturmanın ‘adaletsiz’ olduğu gerekçesiyle 23 yıllık mesleğini bırakacağını söyledi.

Daily Mail gazetesinini haberine göre, olay geçtiğimiz yıl İngiltere’nin Stoke on Trent kentindeki Royal Stoke Üniversite hastanesinde meydana geldi.

Doktor Keith Wolverson kızını muayeneye getiren peçeli bir kadından kendisini daha iyi duyabilmek için peçesini kaldırmasını istedi. Kadın da doktorun isteğini yerine getirdi.

Kadın daha sonra kendisinin radikal bir ayrımcılığa maruz kaldığını hissettiğini söyledi ve aynı gün kadının eşi, doktor hakkında şikayette bulundu.

Habere göre 52 yaşındaki Wolverson, geçtiğimiz hafta İngiltere’deki Genel Tıp Konseyi’nden aldığı mektupta kendisi hakkında soruşturma açıldığını öğrendi.

Doktor Daily Mail yaptığı açıklamada, kadının anlattıklarını duymakta zorlandığını, hastasının şikayetlerini daha iyi anlamak için kendisinden kibarca böyle bir talepte bulunduğunu söyledi.

Doktor, kendisine ciddi bir haksızlığın yapıldığını belirterek; doktorlara bu şekilde yaklaşımın devam etmesi halinde İngiltere’de hasta bakacak hekimin kalmayacağını; bundan böyle soruşturma sonucu ne olursa olsun doktorluk mesleğine devam etmeyeceğini söyledi.

İngiltere Hekimler Birliği sözcüsü ise gazeteye yaptığı açıklamada, ‘hastaların dinsel istek ve tercihlerinin kendileri için son derece önemli olduğunu ancak tıbbi muayene ve tedavi sırasında peçe gibi unsurların kaldırılmasının gerektiği durumlar olabilir’ ifadelerini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Dr.Cevdett (Cerrah)
24.05.2019 15:31:05
Gerçek demokrasi, insan hakları, mahremiyet böyle bir şey demek ki. Milli gazete yazarı M.Şevket Eygi İngiltere'de 74 tane şeriat mahkemesi olduğunu yazıyor. Ancak İngilizler bu hassasiyeti yalnız kendi vatandaşları için gösteriyorlardır sanırım. Yoksa dünyanın en büyük sömürgecisi olamazlardı.
People
2
2) emrah uludağ (uzman dr )
24.05.2019 11:21:24
21 yy itibariyle gelinen son nokta peçedir saygılarımla
People
24
3) burak er (tabip)
23.05.2019 14:29:27
Türkiye'de olsa birileri ortalığı ayağa kaldırırdı. İşte medeniyet, demokrasi, ufuk, vizyon, özgürlük böyle bir şey. Türkiye'deki müslümanlar olarak, ülkemizde; İngiltere'deki müslümanların sahip olduğu kadar özgürlük, demokrasi ve insan hakkı istiyoruz. Bizde peçeli bir kadıncağız hastaneye gitse, bir takım hekimler ve sağlık personeli fotoğrafını çekip hakaretler ediyorlar ve sosyal medyada yayınlıyorlar. (geçtiğimiz yıl İstanbul'da yaşanmıştır)
People
11
4) Nilgün Yalçın (Pediatri)
22.05.2019 23:13:30
Olay Türkiye'de olmamış, kafanızı yormayın. A.Sinal düşünsün :)))
People
24
5) aydin sinal (hekim)
22.05.2019 15:56:44
haberi okuyunca üstat Ahmet Gazi Ayhan in bir Kayseri türküsü olan "hozali gelin" aklima geldi,demekki eskiden daha hosgörü varmiski ahmet gazi ayhan a sorusturma acilmamis
People
73
6) ömer hayyam (op.dr.)
22.05.2019 15:31:47
hekim, herhangi bir gerekçe göstermeden, keyfi nedenle , söylemek istemediği yada rahatsız olduğu bir durum varsa, hasta hekim ilişkisi başlamadan sonlandırabilir, sonlandırmalıdır., sonlandırmalıydı. hasta hekim ilişkisi başlamış ve hekim hastasının yüzünü görmek istiyor, şahsen sadece kadının yüzüne bakarak ( jinekolojik muayene yapmadan ) ön tanı düşündüğüm hastası sayısı az değildir. Hekim peçeni çıkart yüzünü göster , iç çamaşırını çıkart genital sistemini göster , eldivenini çıkart parmağını göster, sütyenini çıkar memelerini göster demişse göstereceksin, göstermiyorsan girdiğin kapıdan gideceksin.yüz görmek, her şeyin tanımlamasında en temel bilgidir. aliksanyan teşhiste temel bilgi kitabında muayene anadan uryan yapılır, çırıl çıplak yapılır yazar, tıbbi deforme edersek, böyle garip olaylar artarak devam eder...
People
51
7) dr (dr)
22.05.2019 12:18:00
Ameliyatlarını da feracenin üstünden yapsınlar o zaman...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)