Hayatta amacı olanlar, geceleri rahat uyuyor
Sabah yataktan kalkmak için iyi bir nedeni olan kişilerin, geceleri daha rahat uyuduğu gözlendi.
Hayatta amacı olanlar, geceleri rahat uyuyor
11 Temmuz 2017 -

Sonuçları 'Sleep Science and Practice' dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde yaşları ortalama 79 olan 823 katılımcıya hayatlarının amacı ve uyku düzenleri hakkında sorular soruldu.
 
Araştırmada, hayatlarının bir amacı olduğunu dile getiren katılımcıların, uyku apnesinden yüzde 63 oranında daha az muzdarip olduğu görüldü.
 
Yine bu kişilerde uyku kalitesini bozan huzursuz bacak sendromuna da yüzde 52 oranında daha az rastlandığı kaydedildi. Bilim adamları, genelde gençlerden daha az uyuyan yaşlılar üzerinde yapılan araştırmanın, toplumun geniş bir kesimi için geçerli olabileceğini dile getirdi.
 
Araştırma ekibinin lideri, ABD'deki Northwestern Üniversitesi'nden Dr. Jason Ong, "İnsanların hayatlarında bir amaç edinmelerine yardımcı olmak, özellikle giderek artan biçimde uykusuzlukla karşı karşıya olan bir toplumda, ilaca başvurmadan etkili bir strateji olabilir." ifadesini kullandı.
 

Anahtar Kelimeler:

uyku arastirmalari

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) big gaitacı (gaitaya hortum salıyoruz mis gibi koku eşliğinde)
11.07.2017 19:23:13
Hey yavrum hey! Bu haberin batıni manasını ben size haber vereyim: anketin yapıldığı insanların ortalama yaşı : 79!!! Yani emekli olmuş , sağlık problemleri zirvede, yerinden zor kıpırdıyor, evlatlar çoktan yuvadan uçup gitmiş , bu insanlar nasıl bir motivasyona artık sahip olabilirler ? Elbette sadece ve sadece ahiret inancı. Eğer sağlam bir ahiret inancı varsa son gününe kadar her gün aşk ve şevkle kalkar , âhirette cennete gitmeye bir gün daha yaklaştım der, aşkla ibadet lerini yapar , elinden gelen her hayrı işlemeye çalışır, topluma gençlerden bile daha faydalı olur. Yani islam islam islam kardeşim, dünyada ve ahirette mutlu olmanın başka yolu yok.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.01-07.02SATILIK POLİKLİNİK hissesi & tamamiDiğer
07.01-06.02Kadın doğum cildiye uzmanıPersonel Arayanlar