Hükümet sağlıkta yeni reformlar yapacak! İşte 11 maddede reform adımları
Hükümet sağlıkta yeni reformlar yapacak. Evde sağlık hizmetleri yaygınlaştırılacak, kırsalda yaşayanlara sunulan sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırılacak
Hükümet sağlıkta yeni reformlar yapacak! İşte 11 maddede reform adımları
06 Eylül 2019 11:57 - Sabah Hazal Ateş

Hükümet sağlık alanında toplumun tüm kesimlerini kucaklayan reform adımları atmaya hazırlanıyor. Buna göre, evde sağlık hizmetleri yaygınlaştırılacak, başta kırsalda yaşayanlar olmak üzere yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırılacak. Acil sağlık, yoğun bakım, onkoloji, organ nakli hizmetleri gibi özellikli sağlık hizmetlerinin kapasitesi artırılarak hızı ve kalitesi yükseltilecek.

Sabah Gazetesi'nde yer alan Hazal Ateş'in haberine göre; aile hekimlerinin sorumlulukları artırılacak, yeni performans sistemi kurulacak. Koruyucu ve tedavi edici hizmet kapasitesi geliştirilecek. Yoğun bakım ve geriatri hizmetinin evde bakım hizmetleri ile entegrasyonu sağlanacak. Acil servis hasta yoğunluğuna göre ihtiyaç olan yerlerde alternatif muayene alanları oluşturulacak.

İŞTE REFORM ADIMLARI...

AKREDİTASYON SİSTEMİ KURULUYOR: Sağlık hizmetinin kalitesinin geliştirilmesi için hizmet sunucularına yönelik akreditasyon sistemi kurulacak. Klinik kalitenin takibi ve denetiminde standart bir süreç oluşturulacak.

HASTANE ECZACILIĞI EĞİTİMİ: Simülasyon destekli tıp eğitimi, biyomedikal mühendislik eğitimi ve hastane eczacılığı eğitimi vermek amacıyla Simülasyon Destekli Eğitim ve Uygulama Merkezleri açılacak.

ALTERNATİF MUAYENE ALANI: Acil servis hasta yoğunluğuna göre ihtiyaç olan yerlerde alternatif muayene alanları oluşturulacak.

ÖZELLEŞMİŞ TEDAVİ MERKEZİ: Zorunlu tedavi kararlarının uygulanabileceği özelleşmiş tedavi merkezlerinin sayısı artırılacak.
SAĞLIKLI YAŞAM TARZI: Bulaşıcı olmayan hastalık risklerine yönelik olarak, sağlıklı yaşam tarzı teşvik edilecek. Koruyucu ve tedavi edici hizmet kapasitesi geliştirilecek. Sağlıklı hayat merkezlerinin sayısı artırılacak.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE: Bağımlılıkla mücadele alanında yürütülen sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştırılacak.

AİLE HEKİMİNE PERFORMANS SİSTEMİ: Aile hekimliği performans sistemi yeniden tasarlanacak.

ERKEN TEŞHİS ETKİNLEŞİYOR: Gıda güvenilirliği, obezite, çevre sağlığı gibi konularda çok paydaşlı sağlık sorumluluğu modeli güçlendirilecek. Erken teşhis hizmetlerinin etkinliği artırılacak.

AKILCI İLAÇ: Antibiyotikler, solunum sistemi ve psikiyatride kullanılanlar başta olmak üzere akılcı ilaç kullanımına yönelik özendirici ve zorlayıcı mekanizmalar oluşturulacak. Fiyat belirlemede kanıta dayalı model güçlenecek.

SAĞLIK MARKET: Sağlık tesislerinde özellikle sık tüketilen ve temininde güçlük yaşanılan malzeme gruplarında alternatif alım yöntemleri ile maliyetler düşecek.

YAŞLILAR YAKINDAN İZLENECEK: Yaşlılara yönelik sağlık izlemleri gerçekleştirilecek, yaşla birlikte artan hastalıklara ilişkin koruyucu ve tedavi edici hizmetler güçlendirilecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) fomai (dr)
29.09.2019 17:21:41
sultan 2.mahmut yeniçeriliği kaldırıp yerine "asakiri mansurei muhammediye" ordusu kurar. yeni ordu için yeni bir hastane kurar.adı istanbul bayrampaşa'da "maltepe askeri hastanesidir". 2 mahmut bu hastane için viyanada doktorlar getirmiştir.ilk askeri hastane sayılır. bugün çevik kuvvet kışlasıdır. görkemli bir giriş kapısı vardır. bir kitabe yer alır: bir cümle ilgin. özetle "askerime iyi bakmayan tabibin başını alırım" demeye ima eden bir cümle var: "tabipler can ve baş korkusu ile dikkat etmez mı sultanın ordusunun bir askeri nazlı varlıklardır"..
hekime korku salarak "güya kaliteli sağlık hizmeti" almak istemenin genleri o yıllardan kalma. ancak paradoks var. 2 mahmut 'un elinde burada çalışacak yetkin Türk doktoru yoktur. viyana'dan hekimler getiririr. dr eder, dr ridler,dr washbihler vb. "nemçeli"nin (osmanlı avusturya'ya nemçe der) başı kesmek yerine hepsini görev sonunda madalyalara altınlara boğarak yollar.
People
4
2) ismail yk (Aile hekimi)
09.09.2019 20:47:07
Bu cari gider ne paraymış bee..Herkes özellikle sağlık memurları dillerine pelesenk etmişler .Bu kadar hasede pes doğrusu..
People
11
3) Anlayan Sezer (dr.)
09.09.2019 12:02:09
"Herşeyin başı sağlık değil ahlaktır" (GALEN)... Toplumda çöken ahlaktır. "daha fazlasını iste" diyor bangır bangır reklamlar. "Hakkın olanı al" diye karşı çıkan yok...parayla ölçülürmü sağlık? Siyasi iktidar bu konuda "bilmeyerek" çuvalladı. bu reformlarla da çuvallar.sadece alacağı parayı düşünen sağlıkcılar zaten "ayvayı yer" birgün hasta olupta hastaneye düştüğünde...bakmazlar gözünün yaşına "vekilim, doktorum, hemsireyim, başhekimin sekreteriyim" desende. Doymayan egolarıyla, para bağımlısı sistem ve sağlıkcıların çoğu (hasta demek lazım). Merhametle sağlık üretenlere ve sistem için kafa yoranlara selam olsun
People
4
4) Hamit (Sm)
07.09.2019 20:06:59
Türkiye geneli olarak Aile sağlığı merkezleri cari giderler devlet öderse 3 sağlık personeli iş sahibi olur
People
11
5) Ahmet (Diş hekimi)
07.09.2019 09:02:23
Ne zaman polis kadar öğretmen kadar maaş alabileceğiz biz? Bıçak kemiğe dayandı
People
29
6) m. murat (dr.)
06.09.2019 19:15:09
"Etkinliği artırılacak" diye bahsedilen reformlar önceden "reform" diye yaptıkları işlerin fiyaskoyla sonuçlandığının itirafı...
People
32
7) m. murat (dr)
06.09.2019 19:14:27
Madde madde bu reformlardan beni anladığım; (ki, esasını OY GETİRİCİ reformlar, yani siyasi gelecek için)
AKREDİTASYON SİSTEMİ KURULUYOR: İktidar yanlılarına ballı gaymaklı maaşlı makam mevki ve kadrolar...
ALTERNATİF MUAYENE ALANI: Doktorlara ve diğer sağlıkçılara daha fazla iş yükü
AİLE HEKİMİNE PERFORMANS SİSTEMİ: Daha fazla angarya, stres, ücretlerde kırpma bahanesi...
SAĞLIK MARKET: Birileri gene kayrılıp ihya edilecek.
ALTERNATİF MUAYENE ALANI: Dinci şifacıları merdiven altından legal statü kazandırılıp daha rahat at koşturmaları sağlanacak.
YAŞLILAR YAKINDAN İZLENECEK: İktidar partisi eski kuşakları tabanının temel taşıyıcı kolonu gibi gördüğü için... Emeklilere yılda 2 bayram ikramiyesi, 65 yaş ve üstü toplu taşımaların ücretsiz olması gibi icraatlarla ilintili.
SAĞLIKLI YAŞAM TARZI: Vitrinlik bir icraat, o kadar... işlevselliği olmaz.

"Etkinliği artırılacak" diye bahsedilen reformlar da önceden "reform" diye yaptıkları işlerin fiyaskoyla sonuçlandığının itirafı...
People
67
8) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
06.09.2019 16:39:48
Sayın bozeren , haberin başlığını görünce daha içeriğini okumadan " Ayvayı yedik " dedim, yorumlara bakınca tecrübeli kardeşlerimizin de aynı fikirde olduğunu görmek şaşırtıcı olmadı. Mesleğin başındayken abilerimizden biri şöyle demişti " Yeni bir mevzuat, yönetmelik çıkıyorsa , mutlaka sağlık çalışanının aleyhinedir, boş yere kendinizi sevindirecek bir şey aramayın ",. 30 yıldır onca hükümet değişti ama bu sözü haksız çıkaran bir şey olmadı.
People
50
9) OSMAN ÇAKIR (GASTECİ)
06.09.2019 15:02:42
SAYIN BAKAN YENİ MEZUN BİR DOKTORUN EN AZ 10.000 tl,,HEMŞİRENİN 5000 tl ÜCRET BAŞLANGICI OLMASI VE ÜZERİNE DÖNERDİ,PERFORMANSTI,NÖBET PARASIYDI EKLENMESİ ELZEMDİR.AYRICA SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÖTV DEN MUAF OLMASI İÇİN DÜZENLEME YAPILMALIDIR.GİDERLERİN BU KADAR TAVAN YAPTIĞI BU DÖNEMDE ÜCRETLERİN YERLERDE OLDUĞU DA APAÇIK ORTADADIR.ACİLEN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ.
People
35
10) bozeren (nş uz dr)
06.09.2019 12:53:52
akşam yatıp sabah yeni bir şeyler uyduruyorlar. ayvayı yidik!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)