İçişleri Bakanlığı genelgesine göre şiddete maruz kalan sağlık çalışanı ifadesi yerinde alınacak
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeyle şiddete maruz kalan sağlık çalışanının ifadesinin yerinde alınması uygulamasına geçildiğini belirtti
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre şiddete maruz kalan sağlık çalışanı ifadesi yerinde alınacak
08 Mart 2019 - AA

Bakan Koca, Edirne Valisi Ekrem Canalp'i makamında ziyaret etti, valilik şeref defterini imzaladı.

Ziyaretin ardından yetkililerden kentte yapılan çalışmalarla ilgili brifing alan Koca, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. 
Bir gazetecinin "Sağlıkta şiddeti engellemeye yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?" sorusuna Bakan Koca sağlıkta şiddeti asla tasvip etmediklerini, bununla ilgili çalışmalarının sürdüğünü söyledi.  
Sağlıkta şiddete yönelik yasa çalışması olduğunu, İçişleri Bakanlığının da 10 gün önce bu konuda genelge yayımladığını ifade eden Koca, şöyle devam etti:

"(İçişleri Bakanlığı genelgesi) Yani bu çerçevede olan düzenlemede şikayete konu olmadan failin yakalanması, bir kamu davası gibi görülerek failin yakalanması, kolluk kuvvetlerince serbest bırakılmayıp, dosyanın savcılık ve başsavcılıkta tekemmül ettikten sonra eğer tutuklanmaysa tutuklanma, serbest bırakılmaysa serbest bırakılmanın ancak o zaman mümkün olabileceğini belirten bir genelge.

Ayrıca sağlık çalışanının da ifadesinin yerinde, hastanede alınmasıyla ilgili bir düzenleme. Fakat bu şiddet olayının asayişle çözülebileceğine inanmıyoruz, 'Şiddet eylem planı' çerçevesinde bir çalışmamız var. Özellikle geçen ay sağlık çalışanlarımızın güvenliği ile ilgili bir çalışma yapıldı ve bu kitapçık dağıtıldı. Bunun dışında hastalarımızın da yerinde bu konuyla değerlendirme yapmaları üzere birimler oluşturuldu. Bu şiddeti doğuran sebeplere de yönelmek gerektiğini bu çerçevede özellikle hasta yoğunluğu, fiziki şartlar, iş yükü dahil olmak üzere bir çalışma içerisindeyiz. İmkanlarımız ölçüsünde bu iş yükünü azaltma noktasında bir çalışma olacak. Bir ay içerisinde yayımlanmış olur."

- "Kamu vicdanını rahatlatan bir düzenleme şart"

Şiddet konusunda ceza kanununda kamu vicdanını rahatlatıcı düzenlemelerin yapılması gerektiğine inandığını ifade eden Bakan Koca, "Sadece sağlıkta şiddet değil, genel şiddetin, gasbın, hırsızlık dahil olmak üzere ceza kanununda kamu vicdanını rahatlatacak bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyorum. Hedefte biz yapılması gerekeni özellikle sağlık hizmetinin verildiği ortamda hasta ve hekim güvenliğini sağlamak bizim için hedef oluyor olacak. Bu çerçevede iletişimi, hekim iletişimi, sağlık okur yazarlığını, hem fiziki ve iş yükü dahil olmak üzeren bir takım doğuran sebeplerin üzerine eğilme kararlılığımız olacak." diye konuştu.

Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Bakan Koca, "Sağlık sektöründe kadın istihdamı Türkiye'de en yüksek oranlı yani tüm sağlık hizmeti çalışanları içinde kadın çalışanlarımızın oranı yüzde 60, hekimler içerisinde yüzde 40, toplamda yüzde 64." dedi.

- Edirne'ye yapılan sağlık yatırımları

Edirne'ye yapılan sağlık yatırımları hakkında da bilgi veren Sağlık Bakanı Koca, AK Parti iktidarı döneminde Edirne'ye 15 milyar lira tutarında yatırım yapıldığını, bu tutarın 300 milyonunun sağlık yatırımlarına harcandığını belirtti. 

Keşan ilçesinde yapılan 150 yataklı hastanenin tamamlandığını hatırlatan Bakan Koca, "Enez’de devam eden entegre hastanemizi de mart sonu olabilir ama en geç nisan 15'te olmak üzere teslim alıyor olacağız. Özellikle yapılmasını düşündüğümüz Uzunköprü ilçemizde 200 yataklı arsa tahsisi de yapılmış olan planlı, proje safhası devam eden önemli bir yatırım olarak söyleyebilirim." dedi. 
Bakan Koca, yeni dönemde sağlıkta 82 milyon vatandaşın, hakkaniyetli, kaliteli, nitelikli, sürdürülebilir bir sağlık hizmeti almasını hedeflediklerini vurguladı.

Konuşmasının ardından AK Parti Edine İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Koca, daha sonra Saraçlar Caddesi'nde düzenlenen törenle yeni alınan 4 ambulansı sağlık personeline teslim etti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Fzt mustafa (Fizyoterapist)
11.03.2019 22:20:59
Bence hastayı ve yakınını yormayalım.
Hastaya multi hizmet anlayışıyla sağlık personelini döven dayakçı tutalım, vatandaşın yerine onlar dövsün bizi.
Yumruk 1 puan, tokat 2 puan, tekme 0.5 puan, kafa atmak 4 puan olsun puanbaşı para alsınlar.
People
24
2) surgeon (op dr)
11.03.2019 21:47:52
bu genelgenin tek bir amacı vardır; sağlık çalışanı karakola gitmesin hastanede hizmetine devam etsin ve halkımız mağdur olmasın...kamu kurumunda şiddet= tutuklu yargılanma dışındaki tüm öneriler benim gözümde geçersizdir..
People
36
3) sağlıkta (şiddet)
11.03.2019 16:12:58
Şiddet olayı asayişle çözülmeyecekse, sopa yerken doktor magandadan ricacı olup, lütfen bu işi sulhla halledelim filan mı diyecek ? Zaten şiddeti uygulayanların büyük kısmı maganda, yani psikopat, sosoyopat. Yaniiiii küfretmekten, dayak atmaktan, cinayet işlemekten utanmayan, pişmanlık duymayan, ders almıyan, lafla küfle yola gelmiyecek yaratııııık.
Eee yani buna asayiş uygulanmıyacak ta kime uygulanacak ?
Bu tipler iş yükü, yoğunluğu, fiziki koşulların düzenlenmesiyle yola gelmez. Rapor vermedi diye anında doktora saldırır, vurur, kırar, elinde silaha benzer bişey varsa da kullanır. Şu aralar bunlardan da mebzul miktarda var.
People
31
4) ZEKİ CAN (CERRAH PİZZACI)
11.03.2019 14:47:30
sayın bakan benim bir önerim var bir savcıya bir hakime tokat veya silah kullanıldığınde ne ceza veriliyor veya nasıl yol takip ediliyorsa doktorlarada o sağlanmalıdır... bilmem anlatabildimmi başka çözüm yolu olamaz
People
23
5) dr (tbb.)
11.03.2019 14:15:36
doktor mahkemelerde perişan olmaktadır.son yıllarda savcının gücü maddi ve manevi katlanarak artmıştır.doktor ise OY ALMAK UĞRUNA harcanmıştır.gelen azarlıyor,giden azarlıyor.
People
25
6) hastaperest (her şey normalci)
11.03.2019 13:39:24
bir arkadaş hayvan muamelesi görüyoruz demiş, kesinlikle haksız ve yanlış, hayvanları koruma kanunu var...hele sen bir hayvana kötü davran ki alacağın cezayı gör....sana bana bize ise sövmek, dövmek cezasız...
People
26
7) DR (UZMAN)
11.03.2019 12:54:56
saldırıya uğruyoruz.mahkemede hayvan muamelesi görüyoruz.savcının gözünde zerre kadar değerimiz yok.
People
22
8) Murat kubat (Dr)
11.03.2019 10:37:27
Tabi dayagi nerede yemisse orada ifade alinmasi iyi olmus güzel hizmet bakanliga tesekkûr ediyoruz.
People
46
9) dr (acile)
10.03.2019 23:16:23
şiddete maruz kalan sağlık çalışanının ifadesi yerinde yani hastanede alınacak ,peki amaç ne,sağlıkta işler aksamasın.acilde doktor sopa yesede tekrar hasta bakmaya başlasın.amaç hasta memnuniyeti.yoksa doktoru düşünen yok.maalesef acillerde hayvan muamelesi görüyoruz.
People
30
10) Dbc (Diş hekimi)
10.03.2019 20:38:52
Zaten kaç zamandır uygulanmakta olan beyaz kod işleyişini yeni bir şeymiş gibi gündeme getirip alttan edirne yatırımı mesajları vermece...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO
15/06-16/06 5. Kanserde Destek Tedaviler ve Palyatif Bakım Sempozyumu TIBBİ... ADAN