İhtisası bırakan da var ameliyathaneye alınmayan da! İşte tıp eğitiminde acı gerçek...
İşte tıp eğitiminde acı gerçek... İhtisası bırakan da var ameliyathaneye alınmayan da! En çok mobbing cerrahide! Asistan doktor Mustafa Yalçın'ın mobbingden dolayı intihar etmesi tıp dünyasını salladı. AKŞAM'ın ulaştığı kıdemli hekimler, en çok mobbingin cerrahi bölümünde yaşandığını ve deneyimlerini anlattı.
 İhtisası bırakan da var ameliyathaneye alınmayan da! İşte tıp eğitiminde acı gerçek...

Mustafa Yalçın intiharından önce yazdığı 5 sayfalık mektupta, şunları yazmıştı:"Zorba insanlar güçlerini kullanarak korku krallığı kurup kendinden zayıfları tir tir titretiyorlar ve kalkıp da bir şey diyemiyorsun. Çünkü seni de üzüyor. Ezip geçiyor."

20 Şubat 2021 15:24 - AKŞAM BÜLENT ŞANLIKAN

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde asistan doktor olarak görev yapan Mustafa Yalçın, ardında mobbing gördüğüne dair bir mektup bırakarak yaşamına son verdi. Yaşanan olayın ardından hekimler sosyal medyada mobbing konusunu gündeme getirdi.

AKŞAM'dan BÜLENT ŞANLIKAN, zorlu bir eğitimden geçen genç hekimlerin, neden ve nasıl mobbinge maruz kaldığını araştırdı. Asistan ya da intörn olan genç hekimlerin kıdemlileri tarafından uğradıkları mobbingin, ceza nöbetleri, ameliyathaneye alınmama, pasif görev, bistüri eline vermemek gibi çeşitleri var. Yoğun baskıya dayanamayan bazı genç hekimler ihtisas eğitimini bile bırakmak zorunda kalıyor. İşte uzman hekimlerin gözünden mobbing gerçeği:

PROF. DR. OKTAY BANLI: BUGÜN BUNU YAPAN YARIN BİLGİSİNİ DE PAYLAŞMAZ

 

"Kızım eve üzgün geldi. Tek İntörn olarak çalıştığı klinikte asistanlar öğlen pasta kesmişler kızıma bir dilim bile ikram etmemişler. Asistanlar kliniğinizde çalışan intörnlere stajyerlere niye böyle davranıyorsunuz. Birkaç ay sonra onlarda meslektaşınız olacak havanız kime..." sözleriyle tweet atan ve kızının sorunun dile getiren Lokman Hekim Üniversitesi Genel Cerrahi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Oktay Banlı, AKŞAM'a şunları anlattı:

BEN DE YAŞADIM

"Tıpta iki tür eğitim var. Birincisi teorik diğeri pratik eğitimler. Teorik eğitimi herkes alabilir, bilgiye ulaşabilirsiniz. Ama pratik eğitimde iş değişiyor. Bir dikiş atmak, ameliyat yapmak, doğum yaptırmak, hasta takip etmek ya da bir sorunu çözme gibi bu tip bilgileri hekimler kendilerinden daha önce bu konuları öğrenmiş eğitimli kişilerden alır. Yani kendilerinden daha kıdemli asistanlardan çoğu zaman öğrenir. Durum böyle olunca da ast-üst ya da çömez-kıdemli ilişkisi kurulmuş olunur. Ben de zamanında bu tip davranışlara maruz kalmıştım. Ama zaman içerisinde öğrendikçe, tanıdıkça bu ilişkiler daha iyi zeminlere oturuyor."

 

İHTİSASI BIRAKTI

"Asistan ya da intörn olan genç kardeşlerimizin kırıldığını hatta rencide olarak ihtisasını bıraktıklarına bile şahit oldum. Geçtiğimiz yıl bir intörn benim yanıma geldi. Genel cerrahi uzmanlığını kazandı. 8 ay sonra kendisinden üst kıdemlilerin yaptığı baskılara dayanamayarak istifa etti. Çocuğa ceza nöbetleri koyarak ameliyathaneye almamışlar. Bir daha da çok sevdiği halde ihtisas yapmaktan vazgeçti."

SİSTEM DEĞİŞMELİ

"Mobbing olayları en çok cerrahi bölümlerde olabiliyor. Bir yanda ağır çalışma koşulları bir yandan 36 saat süren nöbetler bu da yetmezmiş gibi yoğun iş baskısı ve sağlıkta yaşanan şiddet olayları bu branşa olan ilginin azalmasına neden oluyor. Bu sistemin değişmesi lazım. Yoksa ameliyat yapacak cerrah bulmakta zorlanacağız."

PROF. DR. OSMAN ERK: SEBEBİ EGOİZMİN ARTMASI VE EMPATİ YOKSUNLUĞU

 

İstanbul Tıp Fakültesi Acil Dahiliye Bölüm Başkanı İç Hastalıkları Profesörü Osman Erk şunları anlattı:

ETİKTEN ÇOK UZAK

"Mobbingin en önemli nedenlerinden birisi insanların kişilik yapılarının farklılaşması egoizmin artması, etik ve ahlaki değerlerden uzaklaşarak empati ve sempati yoksunluğudur. Özellikle usta-çırak ilişkilerinin yoğun olduğu sektörlerde yaygın olan mobbingin tıpta da yoğun olduğunu biliyoruz. Öğrencilik ve asistanlık hayatımda çok fazla mobbinge maruz kaldığımı hatırlamıyorum."

AMELİYAT SORUNU

"Bizim zamanımızda bizden kıdemli hocalarımıza ileri seviyede bir saygı duyuyorduk. Kıdemlilere ve meslek ustalarına karşı saygı göstermeyi her koşulda önemli bir unsur olarak benimsemiştik. Ama mobbingin örnekleri çok mu? Evet var. Benim başıma gelmedi ama çevremdeki insanların başına geldiğine tanıklık etik. Örneğin bir cerrahi ihtisasında söz konusu kişileri ameliyathaneye sokmama, ameliyatta pasif görev verme, bistüri eline vermeme ya da angarya olarak değerlendirilebilecek işleri yaptırma şeklinde olabiliyor. Bana sorarsanız angarya diye tabir edilen işlerin de yapılması lazım. Bunu bir mobbing olarak değerlendirmek doğru olmaz." kabul edilemez

"Dahili tıp ihtisas uzmanlıkları, laboratuvar ve teknolojiye dayandığı için ast ve üst ilişkileri biraz daha mesafeli oluyor. Bu nedenle mobbing adı verilen uygulamalar daha az olabiliyor. Bu da tabii kıdemlilerden ve ustalardan belirli nitelikleri ve tecrübeleri hap olarak almayı da engelliyor. Özellikle cerrahi branşlarda usta çırak ilişkisi çok yoğun. Kimse kimseye taciz edemez bu asla kabul edilemez."

'TİR TİR TİTRETİYORLAR'

Mustafa Yalçın intiharından önce yazdığı 5 sayfalık mektupta, şunları yazmıştı:

"Zorba insanlar güçlerini kullanarak korku krallığı kurup kendinden zayıfları tir tir titretiyorlar ve kalkıp da bir şey diyemiyorsun. Çünkü seni de üzüyor. Ezip geçiyor."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Dr (Dr)
12.03.2021 01:20:06
Mobing her bölümde var. Halk Sagliginda alasını yaşadım. Zamaninda doktorayla girmiş, körler sağırlar birbirini agirlaya agirlaya hoca olmuş. Hala da aynı düzen, kendi zihniyetinden olan asistana yayın yaptırıp istemediğinin önünü kapatiyorlar, bu düzenin değişmesi umarım yakındır. İnsanlar ısmarlama akademisyen kadrolarina takılıyor ama asıl hukuksuzluk asistanlikta başlıyor! Yayın yapma, görev verme gibi konularda asistanlar arası esitlik saglatilmali, gayri resmi bile olsa hoca referansi engellenmeli, merkezi sinavla öğretim üyesi alınmalı, tez belirleme, rotasyon gibi haklar zamanında verilmiş mi takip edilmeli, asistanlar hocayı değerlendirebilmeli, benzer mobing ve adaletsizlik sikayetleri alan hocaya yol verilmeli. Başka türlü bu rezillik bitmeyecek
People
8
2) cenk mert (mühendis)
25.02.2021 09:33:25
korkaksınız şikayet edip durursunuz ama eyleme gelince hakkımı arayım şikayet edeyim dava açayım yok malesef cerrah adayını ameliyata almamak ne ya yök e etik kurula başhekimliğe mobing merkezlerine rektörlüğe nereye gerekiyorsa şikayet et hakkını ara sizin pasifliğinizden sizden sonrakilerde böyle siniyor birşey zannediyorlar. ama şu yalaka tayfada hocam hocam deyip bunları olduğundan daha büyük bir yere koyup kral muamelesi yapıyor malesef adamda da ego tavan yapıyor sonrada asistana tekme atıyor ameliyatın ortasında insanlıktan çıkıyor bakıyor ki ses yok herkes daha bi saygılı önünde neredeyse diz çökecekler aynen devam ediyor.
People
5
3) Osman D (Doktor)
24.02.2021 14:37:29
İnsanımızın zalim ruh hali ile sağlık sistemindeki problemler bir araya gelince, sonuç bu oluyor. Her şeyden önce, insan yapımız çok zalim. Birisi üç kuruşluk avantaj elde etmek için, bir diğerini 3 milyon kere ezip, hakkına girmekte hiçbir mahsur görmüyor. İkincisi de sağlık sistemimizde personel yönetimi problemli. Servislerde hala çok fazla hemşire ve yardımcı sağlık personeli açığı var. Kronikleşen bu sorun yıllardan beri çözülmedi. Kliniklerdeki rutin işleyişi yürütebilecek bu personel eksik olunca, hoca da bu açığı en yakınındaki ve sözünü en kolay geçireceği personelle kapatıyor. O da çoğu kez asistan oluyor. Kliniğe eğitim için gelen asistan maalesef rutinin içinde boğuluyor. Hasta tartışma, bilimsel mütalaa, yayın yazma, kurs, seminer gibi yapması gereken birçok aktiviteyi yapamıyor, iş eğitim olmaktan çıkıyor. Diyeceğim, suçu sadece hocalarda aramak doğru olmaz. Problemli sağlık sistemimiz de bir o kadar kabahatli bence.
People
9
4) Oğuzhan oğuz (Tabip)
24.02.2021 09:48:21
Tüm branşlarda benzer rezaletler mevcut. Liyakatsiz yöneticilerin olduğu tüm sistemlerde rezaletin durdurulması mümkün değildir.
People
11
5) Aman sanki sadece doktor (Ebe)
22.02.2021 21:24:52
Sağlık sektörü bataklık. Nefret ediyorum ülkeden kurtulmanın yollarını arıyorum
People
11
6) alp yılmaz (sağlık çalışanı)
22.02.2021 16:37:11
mobingin esas nedeni yıllardır devam eden kast sistemi ,alnının akıyla gelen asistanı kendi ideolojisi ve kast sistemine uygun olmadığı için harcama çakallığıdır.,dişde uzmanlık sınavı gelince en son oda bitti.büyükşehirlerde 65 yaşa kadar iş maaş garantili çakılı kadro.bir dönem rotasyon vardı en kolay ve uygulanabilir yöntem yer değişikliğidir.nasıl bayrağın dalgalandığı her yer vatan.beğenmeyen mesleğine biligisine güvenir özele geçer. devlet herkesin ne yaptığını ettiğini çok iyi biliyor sırası gelince gereğini yapar.
People
19
7) ÜLKER ÇELİK (DOKTOR)
22.02.2021 12:14:39
istifa etmek için girmedim ben genetiğe ancak bu yaşadıklarım beni çok demoralize etti, bölümden çok soğuttu beni, sağlık kurumları kamu da bile birilerinin babasının çiftliği haline gelmiş, bir insanın hayatıyla oynamak çok kolay o birileri için. Lanet olsun bunlara bu fırsatı verenlere... İstifa dilekçesi yazarken TUK a da bir dilekçe yazacağım , umarım dikkate alınır.
People
2
8) Anlayan sezer (hkm)
22.02.2021 11:51:01
bu hasta tıp eğitim sistemi bitmeli? fakat hastalığın fizyopataolojik surecini bilmezsek bu durumu tedavi edemeyiz. ipuçları: osmanlıda ilk kurulana sosyete (tıp derneği) hangisi, kimler neden kurdu? bu dernek politik hareketler yaptımı neden? bu etki günümüzde akademide varmı? uzmanlık dernekleri bu metaseküler dernekle ilişki mi? ipucu: şisli etfalin eski damalı desenli zemini olan hasta koğuşları! Bu tıp eğitimi değişecek! sağlığını kaybeden sağlıkcılar değiştirecek!
People
19
9) Abdullah Yıldırım (Hekim)
21.02.2021 21:29:56
1995-2000 yılları arasında DÜTF Üroloji bölümünde ihtisas yaptım hayatımın en kötü 5 yılıydı, 4 yıl diye girdim, bölüm başkanının keyfinden 1 yıl uzadı ihtisasım ve adaletsizlik,saygısızlık,değer vermeme,hakaret, ameliyata almamalar, insan yerine koyulmama,lüzumsuz mesai uzatmaları, insanlık dışı gereksiz gün aşırı nöbetler ve o şahıs hala orada bölüm başkanlığı yapıyor belli bir süre uzak kalmış olsa da.Gerçekten çok aşırı psikolojik sorunları olan biriydi ve en sonunda tüm asistanlar benim önderliğimde ayaklandık ta korktuda biraz insanlaştı, ama olan bana oldu, benim ve birçok bölüm asistanın yıllarını harcadı ,mahvetti sorunlı kişilkli şahıs.
People
5
10) Hakan (Dr)
21.02.2021 21:10:24
Test sınavıyla cerrah olunmaz
Cerrahiye başlayan asistana başarılı olmazsa 1 yıl sonunda aynı alanın dahilisine geçme ve baştan başlama hakkı verilmeli
Hoca beğenmediği asistana mobing yapmasın dahiliyeye geçmek için yolunu açsın
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)