İlk Türkçe Telesağlık ders kitabı yayımlandı
Telesağlık pandemiyle birlikte daha ön plana çıkarken, ilk Türkçe Telesağlık ders kitabı yayımlandı
İlk Türkçe Telesağlık ders kitabı yayımlandı
16 Temmuz 2021 15:55 -

Son yıllarda giderek yaygınlaşmakta olan telesağlık uygulamaları pandemi döneminde zorunluluktan ötürü büyük bir sıçrama yaşadı. Buna karşın sağlık çalışanlarının eğitim alamadıkları bu alana ilişkin tereddütleri de bulunuyor. Konuya ilişkin Türkçe başvuru kaynağının bulunmayışı sağlık çalışanlarının çekincelerinin devam etmesine neden oluyordu.

2021 yılında çıkan Telesağlık Temel Başvuru Kitabı ilk Türkçe telesağlık başvuru kaynağı oldu. Kitap 7 kısım ve 32 bölümden oluşuyor.  Psikiyatri uzmanları olan Dr. İlker Küçükparlak ve Dr. Hakan Karaş tarafınfan editörlüğü gerçekleştirilen kitapta; Halk Sağlığı, Endokrinoloji, Psikiyatri, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi, Radyoloji, Pediatri, Dermatoloji, Nöroloji, Onkoloji, Acil Tıp, Aile Hakimliği, Geriatri, Adli Tıp, Jinekoloji ve Obstetrik, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Patoloji, Çocuk Cerrahisi, Oftalmoloji ve YBÜ gibi klinik dalların yanı sıra; Hemşirelik, Diş Hakimliği, Fizyoterapi, ATT gibi alanlar ve Denizcilik, Havacılık, Afet gibi durumlarda teletıp uygulamaları müstakil bölümlerle inceleniyor. Kitabın etik bölümünde telesağlık uygulamaları için örnek onam formları bulunuyor. Hukuki mevzuatın, videokonferans için gerekli teknolojinin ve kadraj ve ışık ayarlanması gibi konuların ele alındığı bölümler kendi alanlarında uzman olan akademisyenler tarafından kaleme alınmış. 

 

Nobel Tıp Yayınevi tarafından yayımlanan Telesağlık Temel Başvuru Kitabı'nı dijital ve basılı formatta edinmek mümkün.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)