İmmunsupresif tedavi alan doktora idari izin verilmedi: 'Sağlık çalışanları da riskli kronik hastalıklar listesinden faydalansın'
Covid-19 ile mücadelede görev yapan ve 4 yıldır immunsupresif tedavi alan bir doktor, bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanmasına rağmen çalıştırılmasına tepki gösterdi. Enfekte olmaktan endişe eden doktor, ''Sağlık çalışanları da diğer kurumlara sağlanan riskli kronik hastalıklar listesinden faydalansın'' dedi.
İmmunsupresif tedavi alan doktora idari izin verilmedi: 'Sağlık çalışanları da riskli kronik hastalıklar listesinden faydalansın'
04 Haziran 2020 14:24 - MEDİMAGAZİN Ebru BALIKÇI

Covid-19 pandemi sürecinden en fazla etkilenen ve en riskli grupta olan hekimler ile sağlık çalışanları, salgınla mücadelede en ön safta mücadele ediyor. Sağlık çalışanları arasında, sadece kanser ve nakil hastası olanlar ile gebeler idari izin kullanabiliyor. İmmunsupresif tedavi alan bir hekim ise mesai yapmaya devam ediyor. Devlet hastanesinde görev yapan ve Koronavirüs’e yakalanma korkusu taşıyan doktor, enfekte olma riskine rağmen çalışmayı sürdürüyor.


Sağlık Bakanlığı, kamu çalışanları için idari izne esas olacak hastalıkları belirledi


Medimagazin’e konuşan doktor, yaşadığı stres ve endişeyi aktarırken, ''4 yıldır immunsupresif tedavi alıyorum. Çalıştığım yerde halen Covid 19 pozitif vakalar çıkıyor ve bakanlığımızın son genelgesine istinaden çalışmam gerekiyor lütfen sağlık çalışanları da diğer kurumlara sağlanan riskli kronik hastalıklar listesinden faydalansın. Diğer kurumlar için belirlenen riskli hastalık grupları daha geniş iken bizde ise sadece kanser hastaları nakil hastaları ve gebeler için idari izin durumu mevcut.'' ifadelerini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Tolga Konduk (Gastroenteroloji )
08.06.2020 22:00:56
12 yıldır anti-TNF kullanıyorum. Bir önceki genelge ile idari izin verilmişti. Son genelge nedeniyle sağlık çalışanı olduğum için bu hak tanınmadı. Sağlık ile ilgili haklar tüm sağlık çalışanlarına da eksiksiz bir şekilde tanınmalıdır. Tabipler birliği bu konuda girişimde bulunmalıdır.
People
14
2) Hilal (Uzm Dr)
07.06.2020 08:50:08
Çıkan genelgede ki ifade muğlak. Daha net cümlelerle ifade edilmeli ve immunsupressif (bağışıklık sistem baskılayıcı) kullanan sağlık çalışanları da dahil edilmeli. Tabip odasının hukuki yapısı bizlerden önce tepki göstermeliydi. Eşitlik ilkesine, insani değere aykırı kabul edilemez bir durum.
People
13
3) Berna (Doktor )
05.06.2020 22:16:47
Riskli olan her bireyin korunması gerek. Calisanlarin tümüne eşit davranılmalı.
People
24
4) Murat t (Uzman doktor)
05.06.2020 10:23:34
Çok haklı. Tabip odasının hızla bu konuda hukuki talepte bulunması gerektiğini düşünüyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)