İngiltere'de doktorlar hastalar arasında tercih yapmak zorunda kalabilir
Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Kovid-19) salgını İngilterede de korkutucu bir hız ile yayılım gösteriyor. Hastalığın yayılım hızı ülkedeki sağlık sektöründe de olumsuz bir hava oluşturdu. Tabipler Birliğinin hazırladığı kılavuza göre, sağlık çalışanları, hayatta kalma olasılığı daha yüksek hastaların tedavisi için diğer bazılarının imkanlarını geri çekmek zorunda kalabilir
İngiltere'de doktorlar hastalar arasında tercih yapmak zorunda kalabilir
02 Nisan 2020 16:52 -

Koronavirüs salgınının Avrupa'da en çok tehdit oluşturduğu yerlerden biri de İngiltere. Özellikle hasta vakalarındaki artış ile yayılım hızı dikkate alındığında, ülkedeki sağlık sektörü ciddi bir kriz ile karşı karşıya.
 
Bu durum İngiliz Tabipler Birliği tarafından da dikkate alındı ve bir kılavuz hazırlandı.

İNGİLİZ DOKTORLAR TERCİH YAPMAK DURUMUNDA KALABİLİR
İngiltere'de doktorların, hayatta kalma ihtimali daha düşük yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının solunum cihazlarını, yaşama ihtimali daha yüksek hastalara vermek zorunda kalabileceği öngörüldü.

İngiliz Tabipler Birliği (BMA), hastanelerin kapasitelerinin aşılması durumunda neler yapılacağını içeren bir kılavuz yayımladı. 

"HAYATİ KARARLAR"
Belgeye göre, böyle bir durumda sağlık çalışanları "hayati kararlar" almaya zorlanacak. 

Doktorlar, salgının olmadığı normal şartlarda yoğun bakım tedavisi uygulanabilecek bazı hastalara, bu imkanın sunulmamasına karar verebilecek.

Solunum cihazı gibi sınırlı imkanların kullanılmasıyla ilgili kararların önemine dikkat çekilen belgede, "Sağlık çalışanları, hayatta kalma olasılığı daha yüksek hastaların tedavisinin sağlanması için bazı hastalardan tedavi imkanlarını geri çekmek zorunda kalabilir." ifadesi kullanıldı.

"İYİYE GİDEN HASTALARIN SOLUNUM CİHAZLARI ALINABİLİR"
Belgede bunun, durumu stabil hatta iyileşmekte olan ancak genel durumu aynı cihaza ihtiyaç duyan diğer bir hastadan daha kötü olan kişiler için de geçerli olabileceği belirtildi.  

BMA Tıp Etiği Komitesi Başkanı Dr. John Chisholm, konuya ilişkin açıklamasında, alınacak bu "zor kararların öfkeye neden olabileceğini bildiklerini" vurgulayarak, "Kimse bu kararları vermek istemiyor, ancak kapasitenin aşılması durumunda bu kararların alınması gerekiyor." dedi. 

30 SOLUNUM CİHAZI HAZIR OLACAK
Halihazırda 8 bin solunum cihazı bulunan ülkede minimum 30 bin solunum cihazına ihtiyaç duyuluyor. Ancak gelecek hafta sadece 30 adet cihaz teslim edilecek olması endişelere yol açıyor. 

İngiltere'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölenlerin sayısı dün 563 artarak 2 bin 352'ye yükselmişti. 

Kovid-19 testi pozitif çıkan Başbakan Boris Johnson, ülkedeki her haneye gönderdiği mektupta; salgında "işlerin iyiye gitmeden önce daha da kötüleşeceğini" belirtmişti.

İngiltere Ulusal Tıp Direktörü Prof. Stephen Powis ise ölümlerin 20 binin altında kalmasının "iyi bir sonuç" olacağını söylemişti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer