İstanbul Tabip Odası'nın yeni Başkanı Pınar Saip
Yeni yönetimini belirlemek için sandık başına giden İstanbul Tabip Odası’nın yeni başkanı Prof. Dr. Pınar Saip. Oldu. Prof. Saip’in temsil ettiği "Demokratik Katılım Grubu" yönetimi kazandı.
İstanbul Tabip Odası'nın yeni Başkanı Pınar Saip
16 Nisan 2018 -

İstanbul Tabip Odası'nın, Cağaloğlu’ndaki İstanbul Erkek Lisesi’nde yapılan yönetim seçiminde, yaklaşık 33 bin üyenin 7 bin 265'i oy kullandı. 

"Demokratik Katılım Grubu", "Cumhuriyetçi Hekimler", "Hekimlikte Haklar Birlik ve Haklar Platformu" ve "Türk Hekimleri Birliği" olmak üzere 4 listenin yarıştığı seçimi, Prof. Dr. Pınar Saip'in temsil ettiği "Demokratik Katılım Grubu" 4 bin 124 oyla kazandı. 

"Hekimlikte Haklar Birlik ve Haklar Platformu" bin 455, "Cumhuriyetçi Hekimler" bin 304, "Türk Hekimleri Birliği" ise 382 oy aldı. 
Pınar Saip, seçimin ardından, seçim sürecinin çok heyecanlı geçtiğini ifade ederek, hekimlerin odalarına sahip çıktığını ve geniş katılımlı bir seçim yaşandığını söyledi. 

“HEKİMLER ARASINDA BÜYÜK KAVGALAR OLAMAZ”

Yeni bir dönem başlayacağı için çok heyecanlı olduğunu dile getiren Saip, şunları kaydetti: 

"Mutluyuz, sevinçliyiz, bunu bütün arkadaşlarımızın emeğiyle aldık. Herkes hakikaten canla başla çalıştı. Hekimler arasında büyük kavgalar olamaz. Son anda seçimlere yönelik sandıklarla ilgili bir dilekçe verilmişti ama o sorun da çözüldü. Hekim hakları çok önemli. Hekimlerin özlük haklarında ciddi problemler var. Demokratik Katılım Grubu yıllardır bunları iyi bir şekilde takip etmeye çalışıyor. Bunları gündeme getirmeye devam edip, mücadelemizi sürdüreceğiz." 

İstanbul Tabip Odası'nın iki yılda bir gerçekleştirdiği seçimle, Yönetim Kurulu, Onur Kurulu, Denetleme Kurulu ve Türk Tabipler Birliği Merkez Delegasyonu da belirlendi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
107
1) TTB & (SENDİKA)
20.04.2018 16:02:13
Seçim geride kaldı. Gün mesleki dayanışma ile meslek örgütüne sahip çıkma günüdür. Hekimleri en iyi anlayacak ve savunacak olan yine meslek örgütüdür.

10 yılı aşkındır yetkili olan sendika hekimler için dişe dokunur ne kazanım elde etti. Hala müjde bekliyorlar. TSK personeli bir kalemde 400 ila 800 TL arası zam aldı.

Meslek örgütü ve sendika gibi sendika ile bizde kazanabiliriz. İngiltere’deki meslektaşlar bize örnek olsun...
People
113
2) Türkiye (İngiltere)
17.04.2018 10:29:27
Dr(dr) amacınız ne anlamak güç. Tabip odalarının yönetimi de TTB genel merkezide gördüğünüz gibi seçimle geliyor. Örneğin seçimi Hekimlikte Birlik ve Haklar Platformu kazansaydı çıkıp yine böyle konuşacak mıydınız? Kimi illerde bu arkadaşlar veya başka gruplar yönetimde. Bizdense meşru değilse gayrimeşru olacak şey değil.

Seçim öncesi bel altı vurmalar karalamalar vs. kazanamayınca da meşrutiyet tartışması. Önce 7 bin katılım dendi şimdi 140 bin hekim deniyor bu iş 80 milyona kadar gider.

Dağınıklık bölünme hiçbirimize fayda getirmez aksine birlik ve dayanışma kazandırır.

Bazı arkadaşları anlamak gerçekten güç. Örneğin barolarda da seçim oluyor çeşitli guruplar listeler yarışıyor seçim bitince herkes seçilen yönetimin etrafında birleşiyor. Doğru davranış budur.

Bakın İngiltere’deki meslektaşlar örnek olsun. Yoksa biz de Sağlık-Sen gibi müjde beklemeye devam ederiz.


https://www.medimagazin.com.tr/guncel/tr-ingilterede-13-milyon-saglik-calisaninin-ucretleri-artirilacak-11-682-76656.html
People
55
3) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
17.04.2018 10:00:42
Seçimi kazananların her hekim için ortak payda olan konuları belirlemesi gerekir.Hekimlerin ise tek tek ortak paydaları, sorunları üzerinden, sağlık sisteminin bütünü üzerinden düşünmeye ve çalışmalar sergilenmesine ihtiyaç var.

Hekimlerin performans sistemi adı altında aşırı tüketim ve tükenme sorunları, yani insan ve mali kaynakların gereksiz tüketilmesi sorunu var. Bilginin ve uzmanlığın hastanın sağlık sistemi içinde çeşitli sevk ve çözümleme sürecinde etkin kullanılamaması sorunu var.

Hekimler, Sağlık Bakanlığı, çıkarılan yasa ile Malpraktis süreci "nitelikli zamanda nitelikli iş koşulları" ve mezuniyet öncesi ve sonrası eğitim sürecindeki hekim ve sağlık sistemi için son derece olumsuz gelişmeleri görmezden gelme sorunları var.

Sağlık sisteminin nitelikli kayıt ve sevk sistemi, "bilgi ergonomisi" bilgiyi organize paylaşma sorunları var.

Tabi ki hekimlerin özlük hakları ve ücretlendirme sorunları var.

Bunları hekimlere bile anlatabilmiş ortak değerler konusunda bir araya gelebilmiş değiliz.

Ha bir de tanımlayarak konuşma ve o tanımlardan hareket etme özelliğimizi epey kaybetmiş durumdayız.

Maruzatım budur.

Saygılarımı sunuyorum.
Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı 17.04.2018
People
103
4) Demokratik Katılım (Çağdaş Hekimler)
17.04.2018 09:48:50
İstanbul Tabip Odası seçimlerini Demokratik Katılım Grubu kazandı. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü öğretim üyesi Prof.Dr.Pınar SAİP, odanın ikinci kadın başkanı oldu.
Saip,’’Kadın dili büyük yenilikler getirecektir. Kadın temsiliyeti ne kadar artarsa demokrasi, uzlaşı ve mücadele dili daha yükselecektir.
Yeni bir döneme başlayacağız. Bu dönemde mümkün olduğunca tüm grupların, hekimlerin görüşlerini alarak bir program yapmak istiyoruz. Özellikle özlük haklarının daha iyiye gitmesi için. Elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz" dedi.

Mış gibi’ yapmayacağız
İzmir Tabip Odası Başkanlığı’na seçilen Prof. Dr. Funda Obuz, yeni dönemde meslektaşlarının sorunlarına gerçekten eğileceklerini vurgulayarak “Mış gibi yapmayacağız” dedi

İzmir Tabip Odası’nın önceki gün gerçekleştirilen olağan genel kurulunda yönetim, Hekim Güçbirliği Grubu’ndan Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu’na geçti. Odanın yeni başkanı Prof. Dr. Funda Obuz olurken, Demokratik Katılımcı Hekimler’den Fatih Sürenkök, Lütfi Çamlı, Nergül Çördük, Firdevs Çetin Uysal da yönetime girmeyi başardı. 12 yıldır yönetimde olan Hekim Güçbirliği’nden ise Fehmi Akçiçek ve Ceyhun Balcı seçildi.
Seçimlere oldukça iyi hazırlandıklarını ve hekimleri bir araya getirmeye çalıştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Funda Obuz,
“Meslektaşlarımızın özlük hakları, mesleki etik değerler, halkın nitelikli sağlık hizmeti alabilmesi, başta şehir hastaneleri olmak üzere iktidarın sağlık politikalarını eleştirebilmek gibi konuları gündeme getirdik. Sonuçta 12 yıldır yönetimde olan bir gruba karşı 5’e 2 çoğunlukla kazanmayı başardık” dedi.
People
18
5) Dr (Dr)
16.04.2018 20:22:11
140 bin Dr var 7 bin kişinin katılımıyla secilmisler. Siyasi tutumlari yüzünden kimse üye olmuyor olan oy kullanmıyor. Hekimleri temsil etmedikleri açık. Üye ol oy kullan o zamanla çözülecek birşey değil. Böyle bir gruba üye olmak istemiyoruz. Yasalarimizdaki resmi yetkiler en fazla üyeye sahip hekim teskilatina verilmelidir, tıpkı partiler gibi. Böylece Ttb'ye yuvalanmis bir grup azinliktan yetkiler alınmış olur, hekimler adına da konuşamazlar
People
157
6) Mesleki Birlik (ve Dayanışma)
16.04.2018 16:44:04
İstanbul,Ankara,Bursa,Mersin ... bir çok ilde tüm kampanyalara basını da arkasına alıp karalamalara (ölüler oy kullanıyor vs.) rağmen Demokratik Katılım Grubu ve Çağdaş Hekimler kazandı.

hasan(dr) 7 bin 265 katılandan 4 bin 124 gibi ezici bir çoğunluğun oyunu almış tabiki kutlayacaklar.Katılmayanları zorla sandığa götürecek değiller dimi.

Seçim geride kaldı şimdi kazanan yönetimin etrafında güç birliği yapma günüdür.Müjde beklemekle sorunlar çözülmüyor.İngiltere'de meslektaşlar nasıl kazandıysa biz de kazanabiliriz.

Gün birlik ve mesleki dayanışma günüdür.
People
83
7) ufuk engin (uzman doktor)
16.04.2018 15:16:25
Bırakın mücadele etmeyi ve tabip odalarına(yani ayrıca kendine de ) sahip çıkmayı, sandıklara gitmekten bile acizlerin sonra katılım düşüklüğünden yakınarak sonuçları eleştirmeye de hiçbir hakları da olamaz..
People
76
8) Dr.Cevdett (cerrah)
16.04.2018 14:11:26
Seçimi kimin kazanmasının ne önemi var ki. Hükümetimiz bildiğini okuyor nasıl olsa. Yandaş denilen(Sağlık-sen) sendikanın hangi istediği oldu sanki. Sağlık sektörünün en büyük sendikası güya. Barakalım bari adam gibi muhalefet olsun.Emeklilere 1000 tl zam, özlük haklarımızın iyileştirilmesi, yıpranma payı.Yıllardır kandırılıp duruyoruz zaten...
People
60
9) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
16.04.2018 12:51:19
Ankara Tabibi Odası seçimleri sonuçları ;Çağdaş Hekimler, Türk Hekimleri Birliği, Hekimiz gruplarının aday listeleri yarışırken, tüm seçili kurulları ve TTB delegasyonunu kazanan Çağdaş Hekimler oldu.

Seçimde toplamda 2458 oy kullanılırken Çağdaş Hekimler 1542, Türk Hekimler Birliği 574, Hekimiz Biz ise 232 oy aldı.

İstanbul Tabip Odası seçimleri ;Seçmen listesinde 33 bin 61 hekim bulunan ve Türk Tabipleri Birliği içinde en yüksek seçmen sayısına sahip İstanbul Tabip Odası seçimlerinde mevcut yönetimde olan "Demokratik Katılım Grubu" ile "Cumhuriyetçi Hekimler", "Türk Hekimleri Birliği", "Hekimlikte Birlik ve Haklar Platformu" olmak üzere 4 farklı grup yarıştı.

7 bin 265 seçmen oy kullandı

Resmi olmayan sonuçlara göre, 66 sandığın kurulduğu seçimde, 7 bin 265 seçmen oy kullandı. Oyların büyük çoğunluğu olan 4 bin 124'ünü Demokratik Katılım Grubu alırken, Cumhuriyetçi Hekimler bin 304, "Hekimlikte Birlik ve Haklar Platformu" bin 455 oy ve Türk Hekimleri Birliği 382 oy aldı.
Not : hekimlerin kabaca %25i yani 1/4 seçime gidiyor Hekimleri için demokratik katılım ve umut göstergesi oldukça düşük diyebilir miyiz?
Katılıma , umuda, yenilenmeye ihtiyaç var.
People
15
10) hasan (dr)
16.04.2018 11:59:29
33 bin hekimin 7 bininin oyuyla seçilmiş. Kutlama yapılıyor. Azınlığın zaferi hayırlı olsun.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
21/03-23/03Sağlık Bilimlerinde Araştırma SempozyumuTIP EĞİTİMİİZMİ
27/03-30/0318. Nefroloji Kış OkuluNEFROLOJİKIBR
05/04-07/04TOD Nisan KursuGÖZ...ANKA
07/04-10/0441. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİÇOCUK...İSTA
12/04-13/04Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019RADYOLOJİANKA
12/04-14/04Hedef Kanser 2019TIBBİ...KIBR
10/04-14/04Türk Toraks Derneği 22. Yıllık KongresiGÖĞÜS...ANTA