İşte çocuklarına aşı yaptırmayan Savcı'nın savunması: Hekimler gerçeği söylemiyor!
Ordu’da yeni doğan ikiz bebeklerine aşı yaptırmadığı için Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından mahkemeye verilen cumhuriyet savcısı Hüseyin Ayyayla’nın hukuk zaferi, tıp dünyasında yeni bir tartışma başlattı.
İşte çocuklarına aşı yaptırmayan Savcı'nın savunması: Hekimler gerçeği söylemiyor!
23 Haziran 2015 -

 Yeni doğan çocuklara yapılan aşıların otizm hastalığını tetiklediğini iddia ederek ikiz bebeklerine aşı yaptırmayan savcı Hüseyin Ayyayla’nın 8 sayfalık savunması aşıyı tartışmalı hale getirdi.
Savcı Hüseyin Ayyayla, ABD başta olmak üzere İngiltere ve Danimarka gibi AB ülkelerinde cıvanın aşılardan çıkarıldığını, ancak Türkiye’de aşıda bulunan cıvanın otizme yol açtığını ileri süren herkesin tıp dünyası tarafından ‘aşı düşmanı’ ilan edildiğini vurguladı.

AŞIYA CIVA KONULDU, OTİZM ARTTI
1920'li yıllarda piyasaya çıkan timerosalın (cıva) 1940'lı yıllardan itibaren de aşılarda kullanılmaya başlandığını hatırlatan savcı Ayyayla, otizmin bir hastalık olarak tarif edildiği yılların, aşıların içerisine timerosal konulmaya başlandıktan hemen sonraki döneme denk geldiğine dikkat çekti.
Savcı Ayyayla, savunmasında, “Akut cıva zehirlenmesi ölüme yol açarken, kronik cıva zehirlenmesi kalp hastalığı, otizm, konuşma bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, havale gibi çok sayıda hastalığı neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkların tamamı otizmde de görülmektedir” dedi.

“AŞI YAPILAN ÇOCUĞUN BEYİN VE SİNİR SİSTEMİ TAHRİP OLUYOR”
Savcı Hüseyin Ayyayla, savunmasında şu bilgilere yer verdi: “1980'li yılların ortalarında sadece karma (difteri-tetanos-boğmaca), çocuk felci ve kızamık aşıları uygulanıyordu ve bunlardan sadece karma aşı cıva (timerosal) içeriyordu. İki yaşına kadar 4 kez aşılanan çocuk ortalama 4x25=100 mcg timerosal alıyordu. 1990'lı yılların başında menenjit (HİB) ve sarılık (Hipatit B) aşıları da rutin aşılar arasına katıldı. Bu şekilde iki yaşındaki bir çocuğun enjeksiyon yoluyla aldığı cıva miktarı 100 mcg'den 237.5 mcg oranına yükselmiş oldu. Çoklu dozlarla yapılan karma aşılarda ise tehlike daha da büyüktür. Çünkü aşı şişesi iyice çalkalanmadı ise şişenin sonunda kalan bölümü alan çocuklardaki cıva miktarı daha da yükselmektedir. Cıva bileşiklerinin yağda erime özellikleri fazladır. Cıvadan en büyük zararı hücrelerinin büyük bölümü yağdan oluşan beyin ve sinir sistemi görmektedir. Cıva, özellikle zar yapısındaki proteinlere bağlanarak hücre zarlarının işlevlerini bozar, akıcılığı kaybolan zar sertleşerek hücrenin çabuk yaşlanmasına neden olur. Cıva, nörotübül yapısını sağlayan tubulin adlı yapıyı tahrip eder.”

“ÇOCUKLAR AŞIDAN UZAK TUTULMALI”
Savcı Ayyayla, önemli bir konuya da parmak basarak, savunmasında şu görüşlere yer verdi:
“Aşılar dışında almış olduğumuz gıdaların bir kısmı yolu ile de vücudumuza cıva girmektedir. Ağızdan alınan cıva sağlıklı gıdalar yiyen ve bağırsaktaki faydalı mikrop düzeni normal olan kişilerde kana geçmeden dışkı yolu ile dışarıya atılabilir. Buna karşılık aşılar iğne yolu ile yapıldığı için aşıların içerisinde bulunan ve aşının raf ömrünü uzatmak için kullanılan, insan sağlığı için çok büyük zararları yanında hiç bir faydası bulunmayan cıva doğrudan kana geçmektedir. Aşı olan bir bebek doğduğu günden itibaren cıva ile tanışmaktadır. Beyin gelişiminin çok hızlı olduğu hayatın ilk aylarında ağır bir metalin (cıva-alüminyum) ya da başka bir toksinin beyin üzerindeki hasarının çok daha fazla olduğu açıktır. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin beyinleri üzerinde doğdukları andan itibaren büyük hasarlara neden olan ve içerisinde cıva (timerosal) ve alüminyum bulunan aşılardan uzak durulmalıdır.”

“GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ MİKROPLARLA AŞI HAZIRLANIYOR”
Savcı Ayyayla’nın savunmasında diğer bilgiler şöyle:
“Aşılardaki bir başka sorun da aşı mikroplarının patentlenme sorunudur. Bilindiği üzere ilaç firmaları patentleriyle para kazanırlar. Doğal bakteri ve virüslerin patentlerini ise alamazlar. Bu yüzden genetiği değiştirilmiş mikroplarla aşı hazırlarlar. Bu aşıların uzun vadeli zararları hakkında, aşı olmamızı şiddetle tavsiye eden tüm hekimler dahil hiç kimsenin yeteri kadar bilgisi yoktur. Buradan da anlaşılacağı üzere aşıların insan sağlığı üzerinde yararlarından fazla zararları ortadadır.”

“HEKİMLER GERÇEĞİ SÖYLEMİYOR”
“Ancak biraz önce ifade ettiğim gibi şiddetle çocuklarımıza aşı yapmamızı tavsiye eden hekimler, hasta hakları yönetmeliğinin 15. maddesi gereğince tüm anne-babaları çocuklarına yaptıracakları aşı ile ilgili olarak, bu aşının içerdiği maddeler ve muhtemel risklerinin ne olduğu hususlarında bilgilendirme yükümlülükleri olduğu halde, hiçbir anne-babaya aşıların içeriği ve muhtemel riskleri hakkında bilgi verilmemektedir. Aşı yaptıran her çocukla ilgili olarak döner sermayeden alınacak maddi menfaatin hesabı yapılarak anne-babaların çocuklarına zorunlu olarak aşı yaptırmaları gerektiği noktasında baskılar yapılmaktadır.”

“AŞIYA CIVA YERİNE ALÜMİNYUM KONULMASI OTİZMİ DAHA DA ARTTIRDI”
“ABD’de aşılardan timerosal (cıva) çıkarıldı. Peki yerine ne koydular dersiniz? Tabi ki cıvadan hiç de masum olmayan ağır metal içeren alüminyum, cıva yerine aşıların raf ömrünü uzatmak üzere koruyucu olarak eklenmiştir. Aşılardan timerosalin çıkarılıp bunun yerine alüminyumun konulmasından sonra otizmde herhangi bir azalma söz konusu olmamış aksine otizm hastalığı artmaya devam etmiştir. Bu durumu fırsat bilen aşı firmaları ise ‘cıva otizm yapmıyor, cıva otizme neden olsaydı aşılardan cıva çıkarıldıktan sonra otizm sona ererdi’ şeklinde yorumlar yaparak cıvanın masumiyetini ifade etmeye çalışlarsa da durum bu şekilde değildir. Aşılardaki timerosalin yerini alüminyum almış ve otizmde hiç bir gerileme olmamış aksine otizm artmaya devam etmiştir”

“KOBAY HAYVANLARIN BEYNİ TAHRİP OLDU”
“Hayvanlar üzerinde yapılan bir deney sonunda; alüminyumun 6 mitokondriyal enzimin fonksiyonlarını azalttığı tespit edilmiştir. Tek bir alüminyum enjeksiyonunun bile beyin hücrelerinde iki yıla kadar aşırı aktivasyona yol açtığı saptanmıştır. İnsan vücudundaki en önemli alüminyum kaynağı aşılardır. Alüminyumun tek bir dozunun bile beyin hücrelerinde iki yıla kadar aşırı aktivasyona yol açtığı, bununda çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHAB) neden olduğu açıktır.”

“BÜYÜK OĞLUM HİPERAKTİF BOZUKLUĞUNA UĞRADI”
“Bu bağlamda 09/11/2003 doğumlu olan büyük oğlum Mahir Erdem Ayyayla 7 yaşından itibaren dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı nedeniyle yaklaşık 5 yıldır Strattera ve Rileptit isimli antidepresan iki ilaç kullanmaktadır. Birçok ailede çocuklarının çok hareketli olduğu, çocukların yerlerinde duramadıkları şikayetlerinde bulunulmaktadır. Bu şikayetlerin en önemli kaynağından birisi aşılar içerisindeki alüminyumdur.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Serdar (Serbest)
24.06.2019 16:53:50
Amerika’nın hiçbirşeyine güven olmaz,
Bu aşılar Türkiye’de üretilmiyor,ve içlerinde ne olduğu belli değil,rant uğruna satılıyor..
Biz sorgulamayan ve araştırmayanı bir milletiz,örnek)Ukranya’ya domates gönderdik ve Ukranya bu domatesleri gümrükten çevirdi,ilaç kalıntısı içerdiği için,peki bu domatesler ne oldu? Tabikide afiyetle yediniz,kimsenin birşey araştırdığı yok,daha öncede 1 gemi dolusu gdolu pirinç gelmişti Türkiye’ye,peki o pirinçler ne oldu Çöpemi denizimi döküldü?
Tabikide hayır,bu millete yedirildi,yani güzel kardeşim Allah herşeye kadırdir,sağlığımızda herşeyimizde bizi yaradan Allaha emanettir,saygılar
People
0
2) Slm (Serbest)
21.06.2019 08:34:11
Aşının riski %000001,aşısızlığın riski %5-10.
People
3
3) Gezo Bozkurt (Çocuk doktoru)
15.06.2019 16:30:01
Aşı yaptırmadığı derken hangi aşı için dava açılıyor merak ettim .erken Doğum ise synagis olabilir ki bu aşı milyarlık bir aşıdır. İleri prematurelere sadece rapor ile yaptırılıyorki akciğer enfeksiyonları ile ölmesinler falan.
Savunması baştan sonu zırvalık. Alüminyum 1920 lerden burana aşıda olan bir üründür.2 yıl boyunca tüm aşılarını yaptırmış bi çocuk toplam 4,25 mg alimınyum alır.oysa 1 günde su,meyve sebze , anne sütü dahil yediklermiz ile her gün 10 mg alimınyum alıyoruz.
Thiomersal ile otizm arasında bir ilişki yoktur! Etil civardır çünkü! Vücutta biriken metil civadır! Etil civanın böyle bir durumu olmadığı halde aşı karşıtları sussun diye 2009 dan buyana (zaten 2 aşıda vardı) Türkiye’deki aşılardan çokarıldı! Oysa haber 2015 ten!!!!
Tamamen rant amaçlı ,yalan yanlış uyduruk cümleler hepsi! 2-3 kelime Latince bilen kendini doktor sanıyor!
Ha yan etki Yok mu nadiren de olsa var.tıpkı araba sürerken kaza yapma,uçağınız düşme ihtimali, normal Doğumda çocuğun Doğum kanalında sıkışma ihtimali , kanser için aldığınız ilaçlardan kaynaklı hastalanmanız gibi! Bunlardan hangisinden vazgeçiyoruz yan etki diye? Ya da hangi doktor bu gibi etkileri bangır bangır söylüyor? Ör:normal Doğum sonrası çocuğunuza şunlar bunlar olabilir vazgeçin diye?
Normal Doğum çocuk ve anne için en iyisidir diyoruz umarım aksilik olmaz diyoruz! Beyefendi o halde arabaya binmemeli ,normal Doğum sezaryen hiçbirini yaptırmamalı falan.
People
5
4) Muhammed Taha (Öğretmen)
13.06.2019 19:16:55
Özel ders verdiğim öğrencimin velisi doktor ve çocuğunu aşılamamisti o gün bugündür asilara karşı korkum oluştu.Gercekten tatmin edici bilgiler kamuoyuyla paylaşılmalıdır.
People
13
5) gerçek deniz (mühendis)
09.08.2018 15:16:16
Başından sonuna bilgilendirici ve mantıklı bir yazı olmuş bunun için Savcı Beye teşekkürler ancak bir çelişki dikkatimi çekti. Aşılara civa yerine alüminyum konulmaya başlanmasıyla çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye yol açması ve ardından 2003 doğumlu çocugun durumunun buna bağlanması. Ama Türkiyede kullanılan aşılarda alüminyuma geçilmemiş hala cıva kullanılıyormus diye bir bilgi var??
People
25
6) Mustafa (serbest)
28.02.2018 17:58:32
Aşıları isteyen yaptırır ,istemeyen yaptırmaz gereksiz ve hakaret eden kendini bilmezler bilsin aşının içeriği zararlıdır buna inanan yaptırmıyor .
Yaptırmayan insanlara saygılı olun daha makaleyi okumadan burada yorum yapan gereksizler
People
32
7) vatan (daş)
13.02.2018 00:44:18
SİGORTA YAPTIRILIRSA SORUN ÇÖZÜLÜR
Aşı yaptırmak istemeyen vatandaş 'aşı ile korunulabilir hastalıklara yakalanma riski'' nedeniyle ekstra sigorta satın alma zorunluluğu getirilirse sorun çözülür.
DEvlet iki seçenek sunmalı: 1- Aşı yaptır 2-Sigorta satın al.

Diyelim aşı yaptırmadın ve Hepatit B hastası oldun. Bütün tedavi masraflarından SGK muaf olmalı. o yaptırdığın ekstra sigortadan ödenmeli. Ayrıca Hepatit B'yi bulaştırabileceğin muhtemel kişilerin (muhtemel eşin veya cinsel partnerin) açacakları tazminat davalarını da karşılayacak şekilde sigorta yaptırılmalı.
People
9
8) Mehmet Ay (Uzman )
18.05.2017 18:51:54
ihraç edilmiş kendini bilgili sanan süper savcımız ahahah
People
12
9) tikky (pediatrist)
12.09.2016 21:56:08
bu haberde bahsi geçen savcı son hsyk kararnamesinde meslekten ihraç edildi. 150 bin kişilik aşıya karşı oluşturulan gizli facebook grubu kurucusuydu. insanları aşıya karşı kışkırtıyor, aşı yaptırmamayı savunuyordu.
People
12
10) RKTR (Uzm)
02.07.2015 14:22:05
Elbette, dürüst ve iyi olanları tenzih ederim.

Ama benim şu ana dek gördüğüm 3 savcının 3’ü de patolojikti.

SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA