İzmir Tabip Odasından mobbing toplantısı: Mobinge karşı mücadele edilmeli
İzmir Tabip Odası Tıpta Uzmanlık Eğitimi Komisyonu tarafından düzenlenen “Hukuki Boyutuyla Sağlık Alanında Mobbing” toplantısı yapıldı.
İzmir Tabip Odasından mobbing toplantısı: Mobinge karşı mücadele edilmeli
28 Kasım 2018 -


İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Lütfi Çamlı, açılış konuşmasında, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Komisyonunun önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini, bu toplantının bu çalışmaların devamı niteliğinde olduğunu, mobbing konusundaki bu toplantının önemli bir bilgi eksikliğini gidereceğini vurgulayarak katılımcılara teşekkür etti.

Toplantının moderatörlüğünü,  Tıpta Uzmanlık Eğitimi Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak gerçekleştirdi. Toplantıda, İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Alp Lİmoncuoğlu ve Dr. Öğretim görevlisi Mine Kasapoğlu Turhan birer sunum yaptı.

Dr. Öğretim Görevlisi Mine Kasapoğlu Turhan sunumunun giriş bölümde, mobbing kavramına ilişkin hukuki tanımlara ve mevzuata yer verdikten sonra mobbinge karşı mücadele yolları ve mobbing konusunda yargı organlarının verdiği kararlar hakkında bilgi verdi. Turhan, sunumunda, mobbingle mücadele için dilekçe hakkının kullanılabileceğini, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna ve Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapılabileceğini,  idari yargıda iptal ve tam yargı davası açılabileceğini, savcılığa şikayet başvurusu yapılabileceğini, mobbingin şiddetinin ağır bir noktaya gelmesi ve telafisi olanaksız zararlar doğması ihtimali halinde 6331 sayılı Kanun kapsamında çalışmaktan kaçınma hakkının kullanabileceğini ifade etti. Danıştay ve Yargıtay kararlarından örnekler paylaşan Turhan, mobbing konusunda yargının bakışını vurguladı.

Doç. Dr. Alp Limoncuoğlu, konuşmasının ilk bölümünde, dünyada mobbing kavramının ortaya çıkışına ilişkin bir tarihçeye yer verdikten sonra ülkemizdeki mevzuatın tarihçesi hakkında bilgi verdi. Mobbingin üsten asta, eşitler arasında, asttan üste olabileceğini vurgulayan Limoncuoğlu, mobbinge uğradığını ifade eden kişinin algısı ile hukuki değerlendirmenin farklı olabileceğini ifade etti. Limoncuoğlu, mobbing nedeniyle bir tazminat talebinde bulunabilmek için 3 temel unsurun birlikte olması gerektiğini, birincisi eylemin sistematik olarak tekrarlayan davranışlar şeklinde olması; ikincisi eylemin kötü muamele olarak insan kişiliğine, psikolojine yönelik bir saldırı, baskı içermesi; üçüncüsü sistematik saldırının kişinin sağlığında bir bozulmaya neden olması gerektiğini söyledi.  Konuşmada, insanların psikolojik dirençlerinin farklı olabileceği, bir eylemin her insanda aynı etkiyi bırakmayabileceği, her insanın dünyasında farklı sonuçlar doğurabileceği, bu nedenle mobbing nedeniyle ruhsal olarak etkilendiğini ifade eden kişilerin bu etkiyi ispatlayacak bir hekim raporu almasında fayda olduğu ifade edilmiştir. Mobbingin ispatı konusunda zorluklar yaşanabildiği vurgulanan konuşmada, psikolojik tacize uğradığını iddia eden mağdurun her durumda her şeyi ispat etmek zorunda olmayabileceğini, bazı durumlarda mobbing yapan kişinin mobbing yapmadığını ispat etmek zorunda olabileceği vurgulandı.  

Prof. Dr. Süleyman Kaynak, konuyla ilgili değerlendirmesinde, sağlık alanında da mobbingin bir gerçeklik olduğunu, çoğunlukla mobbing uygulayan kişinin de mobbing uygulanan kişinin de mobbing   eyleminin farkında olmadan mobbing eyleminin içinde olduğunu, mobbingin farklı gerekçelerle idari ve hukuki makamlara aktarılmadığını, çoğu zaman sineye çekilerek geçiştirildiğini, mobbing eylemine karşı mücadele edilmesi gerektiğini ifade etmiştir. 

Toplantının sonunda,  Oda Başkanımız Prof. Dr. Funda Barlık Obuz konuşmacılara teşekkür etti ve hediye olarak kitap takdim etti. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Prof. Dr. Gürkan ERSOY (Tıp Doktoru)
28.11.2018 22:46:45
Katılma şansım oldu. Gerçekten oldukça hoş bir toplantı idi.
Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA